- Аліменти в частках і твердій грошовій сумі одночасно
- Стягнення аліментів в частці доходу і твердій сумі
- Змішані аліменти: в частці заробітку та твердій сумі
- Змінити спосіб стягнення на тверду грошову суму або змішаний вид?
- В
- Виплата аліментів в частках і твердій грошовій сумі
- Позовна заява про стягнення змішаних аліментів на дитину
Аліменти в частках і твердій грошовій сумі одночасно
Змішаний спосіб призначення аліментів – це встановлений нотаріальним угодою або судом спосіб стягнення коштів з аліментозобов’язанної особи одночасно в частках від доходу і твердій грошовій сумі при наявності на те законних підстав у вигляді достатності та особливості доходів платника, орієнтований на збереження колишнього рівня життя, необхідного особі.
Змішаним способом стягнути аліменти можна як добровільно (для цього необхідно укласти нотаріальну угоду), так і через суд. Для цього буде необхідно подати позовну заяву в суд. Стягнути «комбіновані» аліменти через попередній судовий наказ не вийде.
Саме одержувач аліментів на початковій стадії визначає та обґрунтовує, який зі способів можливо і буде найкращим чином відповідати його законним інтересам. Крім того, стягувач може в будь-який момент змінити спосіб стягнення аліментів на змішаний.
Стягнення аліментів в частці доходу і твердій сумі
Згідно з сімейним законодавством України, аліментні виплати можуть бути стягнуті з платника наступними способами:
- в частках від заробітку або іншого доходу батьків:
- 1/4 доходу (25%) – на одну дитину;
- 1/3 доходу (33,3%) – на двох;
- 1/2 (50%) – на трьох і більше дітей;
- у твердій грошовій сумі – тобто фіксовані аліменти в розмірі, кратній величині прожиткового мінімуму;
- одночасно в частках і твердій грошовій сумі – тобто змішаним способом стягнення.
Вибір способу стягнення в будь-якому випадку залишається за одержувачем аліментів, при цьому абсолютно неважливо, яким чином вони були призначені:
- укладенням мирової нотаріальної угоди;
- поданням позовної заяви до суду.
Змішані аліменти: в частці заробітку та твердій сумі
Можливі підстави для стягнення аліментів одночасно в частках і твердій грошовій сумі регламентовані Сімейним кодексом України й застосовні в тому випадку, якщо:
- аліментозобов’язаний батько має непостійний заробіток або змінюється дохід спільно з іншим доходом, наприклад:
- поряд із заробітною платою отримує кошти від здачі майна в оренду, гонорари від творчої діяльності;
- поряд зі стабільним доходом (наприклад, державна пенсія по старості або по інвалідності тощо) має неофіційний заробіток;
- платник отримує заробітну плату (або її частина) і інший дохід в натуральному вигляді або іноземній валюті;
- в будь-якому іншому випадку, коли стягнення аліментів у частковому відношенні важко або суперечить інтересам однієї зі сторін.
ПРИКЛАД
Після розлучення Ксенія Н. подала позовну заяву про стягнення з колишнього чоловіка аліментів на утримання двох спільних неповнолітніх дітей в одночасно в частках (1/3) і твердій грошовій сумі.
Позовні вимоги в частині обраного змішаного способу стягнення були обгрунтовані тим, що батько дітей отримував офіційну заробітну плату в розмірі 16 000 грн. і мав додатковий періодичний дохід від діяльності в парашутному клубі в якості інструктора, який залежить від кількості клієнтури. Судом заявлені вимоги були задоволені, незважаючи на заперечення відповідача, тому що стягнення аліментів тільки в частках від офіційного заробітку суттєво порушить права дітей на збереження колишнього рівня їх забезпечення.
Слід зазначити, що при судовому розв’язанню питання про стягнення аліментів, у разі, якщо позивачем виплати були заявлені тільки в частковому відношенні до заробітку, а в процесі суду стало відомо про додаткові доходи відповідача, суддя має право самостійно ухвалити про призначення змішаного способу призначення коштів і додати до пайової змістом також тверду грошову суму (фактично – щоб забезпечити якийсь справедливий мінімальний фіксований розмір виплати).
ПРИКЛАД
Ольга Д., звертаючись з позовною заявою на аліменти, у вимогах до суду заявила про стягнення з батька дитини виплат в розмірі 1/4 частки від його офіційного доходу на підприємстві у 8 900 грн.. Однак в процесі судового засідання суду стало відомо про те, що щомісячні витрати майбутнього платника неспіврозмірні заявленій ним дохідній частини (відповідач щомісяця виплачує по кредитному договору 15 000 грн., володіє дорогим майном у вигляді будинку і автомобіля, регулярно відпочиває за кордоном).
По суті заданих судом питань батько дитини визнав, що крім офіційного заробітку має нерегулярний неофіційний додатковий дохід. В результаті чого аліменти були призначені на користь Ольги одночасно в частках і твердій грошовій сумі.
Поняття «змішаного» типу стягнення аліментів може вживатися також в тому випадку, коли кошти призначаються в частках від доходів платника одночасно, наприклад, з передачею майна (або його частиною) на користь одержувача.
Змінити спосіб стягнення на тверду грошову суму або змішаний вид?
Сімейне законодавство не виключає зміну раніше встановленого розміру аліментів та способу їх стягнення, це означає, що сторони аліментних правовідносин (одержувач або платник) в судовому порядку мають право:
- змінити спосіб стягнення коштів (з часткового на тверду грошову суму і навпаки, або при встановленому частковому співвідношенні додати стягнення у твердій грошовій сумі);
- змінити розмір самої твердої грошової суми.
При чому розмір аліментів може бути як збільшений, так і зменшений, виходячи з матеріального і соціального стану сторін та інших заслуговують уваги обставин.
Ініціювати зміну способу стягнення аліментів або їх розміру можна, звернувшись в суд з позовною заявою «Про зміну способу стягнення аліментів» (в тому числі з можливістю зміни їх розміру).
В
Виплата аліментів в частках і твердій грошовій сумі
Змішаний тип стягнення аліментів може бути встановлений:
- добровільним шляхом при укладенні нотаріальної угоди про аліменти, у змісті – де він вказується в пункті способу стягнення коштів;
- судово-позовним шляхом – де також прописується та обґрунтовується в вимогах позову.
Важливим фактором при змішаному призначенні аліментів в частині твердій грошовій суми буде розрахунок і обгрунтування цієї суми. Згідно Сімейного кодексу України жорстка грошова сума повинна бути кратна величині прожиткового мінімуму по України.
Оскільки батьки за нормами Сімейного кодексу в рівній мірі зобов’язані брати участь в утриманні дітей, заявник в суді може сміливо вимагати половину величини прожиткового мінімуму на дитину.
Позовна заява про стягнення змішаних аліментів на дитину
Позови про призначення аліментів визначаються судом і мають альтернативну підсудність – тобто можуть бути заявлені як за місцем проживання позивача, так і за місцем проживання відповідача.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:
- Аліменти з військовослужбовця
- Аліменти з іноземного громадянина
- Способи нарахування аліментів
- Аліменти в частках до доходу
- Аліменти у твердій сумі
- Заява на аліменти у твердій грошовій сумі
- Аліменти в частках і твердій грошовій сумі одночасно
- Зміна способу стягнення аліментів
- Майно в рахунок аліментів
- Добровільні аліменти