Аліменти на дитину до 3-х років
Сплата аліментів на утримання дитини – це одна з гарантій виконання батьком обов’язку по її утриманню.
Мати дитини, яка виховує його, може розраховувати на наступні виплати:
- безпосередньо аліменти на дитину;
- аліменти на утримання матері дитини до досягнення дитиною 3 років;
Найчастіше виплати отримує мати, тому, що зазвичай жінки залишаються з дітьми. Однак розраховувати на фінансову допомогу може і батько, якщо він проживає з дитиною і займається її вихованням.
Оформити аліменти можна як в добровільному, так і в примусовому порядку. Важливо врахувати, що мати неповнолітньої дитини має право на отримання коштів навіть в тому випадку, якщо вона працює, а не знаходиться в декреті. Однак ця обставина може вплинути на розмір виплат.
Аліменти матері дитини до 3 років
Сімейне законодавство України зобов’язує подружжя надавати один одному матеріальну підтримку. Якщо чоловік або дружина відмовляється від виконання своїх обов’язків, то вимагати сплати аліментів можна в судовому порядку.
Згідно З сімейним кодексу України аліменти на мати дитини сплачуються в наступних ситуаціях:
- жінка вагітна спільною дитиною;
- протягом трьох років з дня народження спільної дитини.
Важливо врахувати, що в цих випадках жінка може вимагати сплати аліментів на себе навіть в тому випадку, якщо шлюб між подружжям вже був розірваний. Головною умовою є факт офіційно зареєстрованих сімейних відносин (діючих або вже розірваних) між сторонами, а також наявність спільної дитини.
“Колишнє” подружжя може укласти добровільну угоду про аліменти й завірити її у нотаріуса. У цьому випадку сторони самі визначають розмір виплат, спосіб їх сплати й інші важливі аспекти.
Якщо ж угода неможлива, аліменти на утримання чоловіка завжди призначаються судом у твердій грошовій сумі. При цьому суддя враховує матеріальне та сімейне становище кожної із зацікавлених сторін, а також інші заслуговуючі на увагу фактори: рівень зарплати батька, рівень доходів матері, тощо. Якщо аліменти стягуються на утримання колишньої дружини, важливим аспектом стане факт наявності у колишнього чоловіка необхідних на це коштів.
Особа, яка подає заяву, сама визначає розмір бажаних аліментів і наводить аргументи, чому дана сума є необхідною. У разі недостатності підстав суд сам винесе рішення про величину матеріальної допомоги, ґрунтуючись на матеріалах справи.
Розмір аліментів на дитину до 3-х років
Порядок, за яким визначається розмір аліментів на дитину до трьох років, врегульовано Сімейним кодексом України. Відповідно до нього, в разі, якщо батьки добровільно не уклали між собою угоду про виплату аліментів, питання про призначення аліментів вирішується в судовому порядку.
Приймаючи рішення про суму щомісячних аліментів на дитину, суд буде виходити з таких вимог законодавства щодо їх розмірів від доходів одного з батьків:
- одна дитина до 3 років – 25%;
- двоє дітей до 3 років – 33,33%;
- троє і більше дітей до 3 років – 50%.
У випадках, коли у батька, який не виконує своїх обов’язків по утриманню дитини, немає постійного доходу, або його розмір неможливо визначити конкретною сумою, або офіційно він вважається непрацюючим, суд може прийняти рішення про призначення аліментів у твердій грошовій сумі.
В цьому випадку при винесенні рішення суд вивчає матеріальний стан і доходи обох батьків, а також наданий позивачем розрахунок витрат на утримання малюка. Виносячи рішення про розмір аліментів у твердій грошовій сумі, суд враховує прожитковий мінімум на дитину в регіоні проживання, а якщо такий не встановлено, то на прожитковий мінімум по Україні.
Дана величина ділиться навпіл між батьками, бо вони повинні в рівній мірі брати участь в матеріальному утриманні дитини. Однак суд може врахувати й інші фактори, адже кожен спір з приводу змісту дітей індивідуальний і має свої особливості.
Оформлення аліментів матері дитини до 3 років
Оформлення аліментів на дитину до 3-х років можливо в наступному порядку:
- нотаріально (у разі укладення угоди про виплату аліментів);
- судовий наказ про виплату аліментів;
- позов про стягнення аліментів.
Основний пакет документів, необхідний для будь-якого варіанту оформлення аліментів складається з:
- Копії паспорта та ІН;
- Свідоцтво про народження дитини (дітей);
- Свідоцтва про шлюб;
- Довідки з місця проживання (в якій зазначено по проживання дитини з одним з батьків).
Ці документи необхідно надати під час подачі заяви в нотаріальну контору, до суду, для отримання судового наказу, або додати до позовної заяви.
Особливості виплат аліментів дружині, матері дитини до 3 років
Якщо попередньо між батьками було укладено угоду про виплату аліментів, завірену нотаріусом, то звертатися потрібно до нотаріальної контори для отримання нотаріального напису на угоді. Цей документ обов’язковий для виконання, і його буде необхідно направити в державну виконавчу службу для організації стягнення аліментів.
У разі, якщо є абсолютна ясність про місцезнаходження і роботи відповідача, але угоди по аліментам складено не було, для їх оформлення досить звернутися до суду із заявою про видання судового наказу про стягнення аліментів. Суддя видасть наказ, визначивши розмір аліментів виходячи з вимог Сімейного кодексу України, після чого можна звернутися в державну виконавчу службу для виконання судового наказу.
Якщо ж навколо призначення аліментів виникає спірна ситуація, або другий батько ухиляється від призначення і виплати, необхідно звернутися до суду з позовом про стягнення з нього аліментів.
Ця ж процедура необхідна при стягненні аліментів на утримання матері дитини, або визначенні розміру виплат у твердому грошовому вираженні. Крім перерахованих вище документів, до суду необхідно буде надати розрахунок витрат на утримання матері й дитини, а також обґрунтування необхідності призначення саме такої суми для стягнення.
За підсумками розгляду позову суддя приймає рішення, на підставі якого оформляється виконавчий лист, який надсилається до державних виконавців для подальшого виконання.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:
- Аліменти на чотирьох дітей
- До якого віку виплачуються аліменти
- Аліменти на дитину до року
- Аліменти на дитину до 3-х років
- Аліменти на неповнолітніх
- Аліменти після 18 років
- Аліменти на студента
- Аліменти на дитину за соціальним станом сторін
- Аліменти з індивідуального підприємця
- Виплата аліментів організацією (ТОВ)