Аліменти на дитину за соціальним станом сторін

Аліменти на дитину за соціальним станом сторін

Аліменти на дитину за соціальним станом сторін

Незалежно від способу стягнення аліментів (в частках від доходу платника, в твердій грошовій сумі) розмір виплат буде прямо залежати від соціального стану всіх сторін – учасників аліментних відносин. Природно, що «одержувач» прагне в бік збільшення цієї суми, «платник» ж, навпаки, в бік зменшення.

Суди зобов’язані не лише захищати інтереси дитини, а й звертати увагу на особливості становища батьків (стан здоров’я, матеріальні можливості тощо), щоб надалі уникнути неправомірності й оскарження винесеного судового рішення. Тому для винесення справедливого судового рішення при визначенні розміру твердої грошової суми або частки від доходу, Сімейним кодексом України суддям чітко регламентовано враховувати матеріальне становище сторін та інші варті на увагу обставини.

Якщо соціальне становище кожної зі сторін змінилося в кращу або гіршу сторону вже в момент призначення і сплати аліментів, вона може звернутися до суду з проханням збільшення або зменшення розміру виплат, надавши суду аргументи своїх вимог.

Соціальне становище учасників аліментних правовідносин

Аліменти за соціальним станом батьків

У судових процесах позовів про аліментні виплати оцінці соціального стану підлягають всі без винятку сторони аліментних відносин:

  • платник;
  • одержувач, в тому числі дитина (якщо аліменти стягуються в його користь).

До соціального стану, що має найбільшу значущість для суду, відноситься:

  • Стан здоров’я кожної зі сторін:
  1. відсутність або наявність інвалідності (фізичної, психічної), ступінь її тяжкості;
  2. хронічні захворювання – туберкульоз, алкоголізм, наркоманія.
  • Матеріальне становище:
  1. офіційна працевлаштованість особи зі стабільною зарплатою;
  2. непрацюючий громадянин, безробітний;
  3. індивідуальний підприємець (далі ФОП);
  4. засуджений (ув’язнений);

Платник і отримувач можуть звернутися до суду з позовом про зміну щомісячної суми виплат як в більшу, так і в меншу сторону з поданням обґрунтованості (доказів) суду своїх вимог.

Це можливо в тому випадку, якщо аліменти вже були призначені, але соціальне становище однієї зі сторін з плином часу змінилося:

  • в матеріальному плані;
  • у зв’язку зі здоров’ям.

Аліменти з непрацюючого

Аліменти з непрацюючого батька, матері

Непрацюючим громадянин може бути в наступних випадках:

  • непрацездатність (тобто фактична неможливість працевлаштування за станом здоров’я);
  • небажання батьків працювати (дармоїдство);
  • тимчасовий пошук робочого місця, в тому числі при реєстрації на біржі праці (в службі зайнятості населення) в якості офіційного безробітного.

Що стосується непрацездатності – вона в обов’язковому порядку повинна підкріплюватися медичним документом і має на увазі наявність інвалідності.

Що стосується осіб, непрацюючих з власної волі або з огляду на тимчасове безробіття, законодавством також не передбачено звільнення їх від обов’язку сплачувати аліменти.

До особливостей призначення сум з безробітного відносяться:

  1. стягнення аліментів у твердій грошовій сумі (тому, що проблематично при відсутності доходу визначити його частку);
  2. наявність в особи заборгованості по вже призначеним аліментним виплатам (з огляду на відсутність будь-якого заробітку для щомісячних відрахувань і  погашення заборгованості).

Якщо батько дитини безробітний, другому з батьків не варто впадати у відчай і вважати, що марно подавати на аліменти, тому що слід пам’ятати, що:

  • боржник може в будь-який час влаштуватися на роботу і погашення боргу по аліментах відбуватиметься в 50% розмірі від доходу до моменту його погашення (а це, як правило, відчутна сума);
  • грошову заборгованість по аліментах згодом можна звернути на майно боржника (квартиру, машину, гараж тощо.);
  • до батьків можна застосувати заходи адміністративної та навіть кримінальної відповідальності (спонукаючи тим самим як мінімум до працевлаштування).

Аліменти з батьків інваліда

Аліменти з батьків інвалідів

Інвалідність може бути підтверджена тільки наявністю медичного документа (довідки про інвалідність відповідної групи – першої, другої або третьої). Такі обставини повністю або частково позбавляють людину працездатності, однак не позбавляють обов’язку виплачувати аліменти.

Згідно з чинним законодавством, пенсія по інвалідності відноситься до виду доходу, який обкладається аліментним тягарем. При цьому одержувач в даній ситуації навряд чи може розраховувати на тверду грошову суму, швидше за все виплата буде призначена в частках від розміру пенсії по непрацездатності.

Суд зобов’язаний враховувати щодо платника:

  • тяжкість хвороби (каліцтва);
  • вартість витрат на лікування;
  • вартість послуг по догляду за інвалідом (якщо здійснюється сторонніми особами за плату – медсестрами, доглядальницями);
  • наявність або відсутність інших джерел доходу в інваліда (наприклад, передача майна в оренду).

Якщо аліменти були призначені судом, а згодом платник придбав інвалідність – це є достатньою підставою для його звернення до суду з проханням зміни суми в меншу сторону (навіть при обмеженні якоюсь мірою інтересів дитини).

З фізичної особи підприємця (ФОП)

Аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП)

Основною особливістю стягнення коштів на утримання з приватного підприємця є складність визначення доходу такого платника (тому що в ній присутні і прибуток, і витрати, які постійно змінюються).

Тому до загальних принципів призначення аліментів з фізичної особи підприємця (ФОП) відносяться:

  1. встановлення розміру виплат у твердій грошовій сумі;
  2. встановлення твердої грошової суми співвідносне прожиткового мінімуму на дитину  (тому що дана величина вища, ніж мінімальний розмір оплати праці);
  3. можливість позивача вимагати підвищену суму виплат, якщо:
  4. доведе високий дохід платника;
  5. надасть суду докази із розмірами щомісячних витрат на дитину (чеки, довідки тощо).

Якщо суду будуть представлені достатні докази фінансової стабільності та прибутковості діяльності підприємця, а також аргументовані підвищення витрат на утримання дитини, суд може задовольнити вимоги одержувача і з урахуванням інтересів дитини призначити більш високу суму аліментів.

Якщо фінансове становище фізичної особи підприємця (ФОП) згодом зміниться в гіршу або кращу сторону, платник і одержувач зможуть також звернутися до суду для зміни суми аліментів за умови подання необхідних на те доказів.

Аліментні зобов’язання засудженого

Аліментні зобов’язання засудженого батька

Позбавлення волі (тобто тюремне ув’язнення) не позбавляє батьків аліментних зобов’язань. Однак ситуація з засудженими може виникнути двояка:

  • Якщо аліменти вже були призначені до позбавлення волі:
  1. їх розмір буде змінений в меншу сторону з урахуванням стану платника (якщо платник звернеться до суду прямо з місць позбавлення волі – в судовій практиці з цього приводу є поодинокі випадки);
  2. буде відбуватися накопичення заборгованості (якщо платник не працює і не клопотав перед судом про зменшення розміру виплат).
  • Якщо аліменти не були призначені:
  1. можна стягнути їх шляхом укладення добровільної угоди (з врегулюванням даного питання через керівника установи місця позбавлення волі);
  2. звернутися до суду.

У разі звернення до суду знаходження батька в місцях позбавлення волі відноситься до «поважних причин», яка обумовлює неможливість встановлення підвищеної суми виплат від батька.

Спосіб нарахування аліментних виплат з укладеного безпосередньо залежатиме від його забезпечення роботою в установі відбування покарання засудженими:

  • ув’язнений працює – спосіб призначення – частка від величини заробітної плати;
  • ув’язнений не працює – аліменти стягуються у твердій грошовій сумі (і через неможливість її виплати відбувається накопичення заборгованості, яку доведеться виплатити після повернення з місць позбавлення волі).

Аліменти на дитину-інваліда

Аліменти на дитину-інваліда

Соціальний стан дитини-інваліда та призначення йому аліментів захищається судом особливо, що виражається в наступному:

  • призначення максимально допустимої підвищеної суми виплат;
  • можливість отримання додаткової матеріальної допомоги (наприклад, половину витрачених або планованих витрат на проведення операції дитині);
  • можливість отримання виплати на утримання батька, який здійснює догляд за дитиною-інвалідом (при неможливості працевлаштування через такий догляд);
  • довічна плата аліментів на інвалідів дитинства (не обмежена настанням повноліття дитини).

Інвалідність дитини – безумовно важке випробування для її батьків не тільки в моральному, але і в матеріальному плані. На жаль, дуже часто матері, які виховують дитину-інваліда, залишаються зі своєю бідою сам на сам (батьки не витримують і йдуть із сім’ї).

Висновок

Основним спірним питанням в процесі призначення аліментів є визначення розміру суми виплат. Пов’язано це в тому числі з необхідністю врахування соціального стану обох сторін аліментних правовідносин (платника і одержувача). Це найважливіший фактор визначення розміру щомісячної суми до стягнення.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти на чотирьох дітей
  2. До якого віку виплачуються аліменти
  3. Аліменти на дитину до року
  4. Аліменти на дитину до 3-х років
  5. Аліменти на неповнолітніх
  6. Аліменти після 18 років
  7. Аліменти на студента
  8. Аліменти з індивідуального підприємця
  9. Виплата аліментів організацією (ТОВ)
Рейтинг
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн