Аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП)

Аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП)

Аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП)

Батьки, незважаючи на рід своєї діяльності, положення і соціальний статус, зобов’язані матеріально утримувати своїх дітей до повноліття. У разі, коли один з батьків ухиляється від даного зобов’язання, до нього можуть бути вжиті заходи примусового виконання у вигляді призначення аліментів.

Якщо батько, який ухиляється від аліментів є приватним підприємцем, стягнути з нього аліменти можна, як і з будь-якої іншого особи, яка зобов’язана утримувати свою дитину, у відсотках від його доходу або твердій грошовій сумі.

Однак особливістю стягнення аліментів з приватного підприємця (далі – фізичної особи підприємця – ФОП) є те, що:

  1. Дохід фізичної особи підприємця – постійно змінюється, а іноді є «нульовим» (тобто дохід взагалі відсутній), і можуть виникнути певні труднощі з відрахування величини плати в частковому вираженні.
  2. Відповідальність за правильність нарахування щомісячних сум несе сам підприємець, і він же контролює вірність цих розрахунків, що важливо при утворенні аліментної заборгованості й попадання в списки боржників.

З утриманням аліментних платежів з фізичної особи підприємця у твердій грошовій сумі, як правило, виникає менше проблем – найскладнішим процесом є визначення встановленої частки від того доходу, який отриманий фізичною особою підприємцем у кожному конкретному місяці.

Стягнення аліментів з фізичної особи підприємця

Стягнення аліментів з фізичної особи підприємця

Аліменти з фізичної особи підприємця, що відмовляє в матеріальному забезпеченні своїй дитині, стягувати не тільки можна, а й треба – інструментів для їх утримання і правильного відрахування  більш ніж достатньо, а передбачена відповідальність за несплату градується від адміністративної до кримінальної.

Порядок призначення аліментів з фізичної особи підприємця не відрізняється від призначення з осіб з іншими видами заробітку, а також пенсіонерів та інвалідів.

Існує 2 способи, за допомогою яких можна отримати аліментні виплати, в тому числі й з доходів фізичної особи підприємця:

  • Добровільна (мирна) домовленість між батьком і матір’ю дитини – це  нотаріальна угода про сплату аліментів, де обмовляються:
  1. порядок;
  2. строки;
  3. суми платежів;
  4. індексація;
  5. відповідальність за невиконання;
  6. інші умови та пункти, що мають значення для сторін.
  • Примусовий метод можливий в тому випадку, коли підприємець відмовляється укладати добровільну угоду і не бере участі в утриманні дітей. Подібна поведінка неплатника примушує другу сторону звертатися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів.

Виплата аліментів за угодою сторін

Виплата аліментів з приватного підприємця за угодою сторін

Угода про сплату аліментів – найбільш вигідне рішення аліментної проблеми, оскільки складається на взаємовигідних умовах для обох сторін, сума виплат необов’язково повинна бути щомісячною (що зручно для платника), і більш високою, ніж можливо встановити в судовому порядку (що може бути вигідно для одержувача).

Щоб скласти такий документ, сторонам необхідно звернутися в нотаріальну контору з наступними документами:

  • паспорти та ІПН сторін;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • довідка про доходи фізичної особи підприємця.

При невиконанні умов угоди даний документ може бути переданий державній виконавчій службі для його подальшої реалізації, оскільки документ володіє силою судового виконавчого листа.

Як стягнути аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП)?

Як стягнути аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП)?

Нарахування аліментів від фізичної особи підприємця (ФОП) на дитину в судовому порядку за спрощеною методикою, тобто у зв’язку з поданням заяви про видачу судового наказу, навряд чи стане можливим в цій ситуації, оскільки вимагає від заявника надання довідки з місця роботи про заробітну плату відповідача, в якій стягувачеві швидше за все відмовлять.

Позовна заява «Про стягнення аліментів» подається в суд за правилами альтернативної підсудності (тобто за місцем проживання або позивача, або відповідача) і повинна мати додатком наступні документи:

  • копії паспортів та ІПН сторін, при тому і відповідача (при наявності);
  • копію свідоцтва про народження дитини (дітей);
  • копію рішення суду про розірвання шлюбу (за наявності);
  • підтвердження окремого проживання або фактичної відсутності сімейних відносин;
  • довідку про склад сім’ї;
  • довідку про доходи позивача;
  • відомості про відповідача (за відсутності документальних – усні в позовній заяві).

Судовим збором в справах по аліментах обкладається відповідач, саме тому позивачу при подачі позовної заяви про призначення виплат нічого оплачувати не потрібно.

Як нараховуються аліменти, якщо батько - фізична особа підприємець?

Як нараховуються аліменти, якщо батько – фізична особа підприємець?

Згідно з Сімейним кодексом України аліменти на неповнолітніх дітей можуть бути стягнуті:

  • У частках від доходу:
  1. четвертої частини заробітку (25%) на утримання однієї дитини;
  2. третьої частини (33%) – на двох дітей;
  3. половини заробітку (50%) – на трьох і більше (необхідно також мати на увазі, що 50% відрахувань від заробітку – НЕ гранично можлива сума до утримання, в деяких випадках аліментні витрати можуть досягати 70% від доходу);
  • У твердій грошовій сумі – судом або угодою встановлюється фіксована виплата аліментів, яка згодом підлягає індексації при збільшенні прожиткового мінімуму.

В обов’язковому порядку до твердої грошової суми вдаються в разі призначення виплат на дружину (вагітну або яка перебуває в декретній відпустці), а також на утримання визнаних непрацездатними повнолітніх дітей, які потребують догляду і матеріальної підтримки батьків.

  • Змішаним способом – тобто одночасно в частках і твердій грошовій сумі – до такого порядку вдаються в тому випадку, коли доходи відповідача бувають і стабільними, і нестабільними й походить з різних джерел.

ПРИКЛАД

Відповідач Готовкін займається підприємницькою діяльністю – його дохід від неї нестабільний, крім цього у відповідача здається в оренду двокімнатна квартира, за яку щомісяця до нього надходить плата в сумі 8 000 грн. При стягненні аліментів судом був обраний змішаний спосіб утримання – одночасно в частках (1/4 від орендної плати, тому що ця сума стабільна) і твердій грошовій сумі з мінливого доходу від підприємництва в розмірі  5 000 грн.

Якщо фіксована (тверда) сума не викликає питань крім її індексації, то відрахування встановленої частки від доходу – складніше питання, оскільки фізична особа підприємець, має нестабільний дохід.

Як платити аліменти фізичній особі підприємцю на спрощеній системі і різних системах оподаткування?

Як платити аліменти фізичній особі підприємцю на спрощеній системі й різних системах оподаткування?

Головне, на що слід звернути увагу – це правильне визначення тієї суми, яка вважається чистим доходом (прибутком) підприємця.

Оскільки аліменти – це кошти, які обчислюються з фактичних доходів, отриманих «на руки» платником – аліментні виплати з фізичної особи підприємця (ФОП) виробляються з величини доходу, зменшеного на витрати від підприємницької діяльності та податкові виплати державі.

Причому неважливо, яку систему оподаткування використовує підприємець –  “спрощена”, або патентна – розрахунок аліментів з фізичної особи підприємця (ФОП) не буде залежати від її виду.

Слід врахувати також, що аліментні платежі не належати до витрат фізичної особи підприємця (ФОП), оскільки не є аспектом підприємницької діяльності як такої, а являють собою грошове зобов’язання в рамках сімейно-правових відносин.

Як стягуються аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП) з нульовим доходом?

Як стягуються аліменти з фізичної особи підприємця (ФОП) з нульовим доходом?

Ситуація поширена, причому вона може статися, коли:

  1. аліменти не були стягнуті;
  2. безпосередньо після їх призначення дохід є нульовим.

У першому випадку, якщо особа, яка є фізичною особою  підприємцем (ФОП) не має офіційного встановленого доходу (тобто показує нульовий прибуток), це зовсім не означає, що подавати на аліменти не має сенсу, як вважають деякі матері.

Згідно Сімейного кодексу України з особи, у якого відсутні фінансові кошти, аліменти сплачуються у твердій грошовій сумі. Тому позовна заява про стягнення виплат з фізичної особи підприємця (ФОП) має містити вимогу на встановлення аліментів у фіксованій сумі: як правило, тверда грошова сума в даному випадку дорівнює прожитковому мінімуму на дитину, поділеному навпіл з урахуванням рівних обов’язків батьків в утриманні дитини.

ПРИКЛАД

З фізичної особи підприємця (ФОП) “Зубов”, у якого відсутній дохід, суд м. Одеси стягнув платіж в твердій грошовій сумі, що дорівнює 1500 грн., що становить приблизно половину прожиткового мінімуму на дитину.

У другому випадку, якщо кошти раніше були стягнуті, але діяльність фізичної особи підприємця (ФОП) взагалі перестала приносити дохід або він значно знизився, можна розглянути деякі варіанти дій:

  • при встановленні аліментів у твердій грошовій сумі у підприємця буде місяць за місяцем накопичуватися заборгованість, кратна розміру твердої грошової суми з урахуванням індексації, а сам платник отримає статус боржника;
  • при обчисленні виплат у відсотках від доходу заборгованість платника буде розраховуватися виходячи з розміру середньої заробітної плати по України;
  • при значному зниженні доходу фізичної особи підприємця (ФОП), в разі, коли одержувана сума аліментних платежів перестає відповідати потребам дитини та стає мізерно малою при процентному нарахуванні, за одержувачем залишається право зміни способу стягнення аліментів з часткового на тверду грошову суму, шляхом подачі в суд інстанцію однойменної позовної заяви.

Що робити, якщо аліментна заборгованість не виплачується?

Що робити, якщо аліментна заборгованість не виплачується?

При утворенні заборгованості по аліментах  слід звертатися в державну виконавчу службу, уповноважені особи якої згодом застосовують до боржників заходи адміністративної відповідальності:

  • право звернення стягнення на майно фізичної особи підприємця (ФОП) або його арешт;
  • адміністративний штраф;
  • оголошення батька-боржника по сплаті аліментів у виконавчий розшук;
  • заборона (обмеження) користування спеціальними правами:
  • отримання певних держпослуг;
  • оформлення закордонного паспорта;
  • обмеження водійських прав;
  • заборона виїзду за кордон.

При подальшому недотриманні вимог виконавчого документа неплатнику загрожує кримінальна відповідальність в рамках статті 164 Кримінального кодексу України.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти на чотирьох дітей
  2. До якого віку виплачуються аліменти
  3. Аліменти на дитину до року
  4. Аліменти на дитину до 3-х років
  5. Аліменти на неповнолітніх
  6. Аліменти після 18 років
  7. Аліменти на студента
  8. Аліменти на дитину за соціальним станом сторін
  9. Аліменти з індивідуального підприємця
  10. Виплата аліментів організацією (ТОВ)
Рейтинг
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн