Аліменти на неповнолітніх
Сімейний кодекс України визначає порядок, за яким призначаються і стягуються аліменти на неповнолітніх дітей. Крім цього, процедуру оформлення аліментів на неповнолітніх і їх стягнення регулюють Цивільно-процесуальний кодекс, Закон України «Про нотаріат», а також Закон України «Про виконавче провадження».
Основними принципами регулювання аліментних відносин в Україні, є:
- Рівні права всіх дітей одних батьків на отримання змісту від нього;
- Безумовна обов’язковість рішень з призначення і стягненню на всій території країни;
- Незаперечний обов’язок обох батьків за змістом в рівних частках своїх неповнолітніх дітей;
- Збереження зобов’язань батьків з утримання дітей незалежно від розірвання та укладання шлюбу.
Саме на виконання цих принципів врегульовані процедури стягнення аліментів на неповнолітніх дітей.
Умови аліментних виплат на дітей до 18 років
У випадках, коли від виконання своїх обов’язків ухиляються обоє батьків, призначення аліментів може ініціювати служба соціального захисту дітей (органи опіки та піклування).
Для призначення не має ролі в шлюбі або в розлученні знаходяться батьки. Головним критерієм є невиконання одним з них своїх обов’язків з утримання неповнолітньої дитини. Крім цього, якщо особи перебувають в розлученні, повинен бути доведений факт батьківства чи материнства, щодо дитини на яку оформлюються аліменти.
Розмір аліментів на неповнолітніх дітей
Відповідно до Сімейного кодексу України батьки можуть домовитися між собою про виплату аліментів на дітей, уклавши відповідну угоду. У ній визначаються розмір аліментів на неповнолітніх дітей і строки їх виплати.
Завірена нотаріально, така угода є обов’язковою для виконання і згодом може значно спростити процедуру стягнення аліментів. Законом не передбачено будь-яких обмежень сум, які можуть отримати неповнолітні діти в якості аліментів за цією угодою.
У разі, якщо угода про виплату аліментів укладено не було, неповнолітня дитина має право на аліменти, розмір яких встановлюється в судовому порядку, у відповідність до Сімейного кодексу України. Суд приймає рішення про призначення розміру сплати, виходячи з таких обмежень щодо частини доходів одного з батьків, яка підлягає стягненню:
- до 25% – на одного;
- до 33,33% – на двох дітей;
- до 50% – на трьох і більше дітей.
При цьому, обидва батьки зобов’язані однаково брати участь в утриманні дитини. Стягненню аліментів підлягає частина всіх доходів громадянина, які зможе виявити державна виконавча служба.
Однак, якщо людина офіційно не працює, або структура його доходів не дозволяє виявити якусь постійну величину, суд може розглянути питання про призначення аліментів у твердій грошовій сумі. При цьому, її розмір буде розрахований виходячи з показника мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму на неповнолітнього в регіоні.
Порядок виплат аліментів дітям до 18 років
Виплата аліментів може бути добровільною, або за постановою служби державних виконавців. На підставі цього документа виробляється утримання встановленої судом частки у відсотках з усіх видів доходів громадянина, до яких відносяться:
- суми, нараховані за тарифними ставками, окладами, відрядно, з частки від доходу;
- всі види надбавок і доплат до ставок і окладів;
- постійні та періодичні премії;
- оплати за понаднормову роботу;
- всі види пенсій;
- всі види стипендій;
- доходи від підприємництва;
- доходи від оренди майна;
- грошове забезпечення військовослужбовців і співробітників правоохоронних органів;
- весь заробіток засудженого без урахування утримань, вироблених за вироком або постановою суду.
За загальним правилом, відповідно до Кодексу Законів про Працю сума відрахувань не може перевищувати 50% від заробітку, проте на аліменти це правило не поширюється і граничний розмір для них дорівнює 70% від зарплати.
Оформлення аліментів на неповнолітніх дітей
Для того, щоб оформити аліменти необхідно підготувати наступний пакет документів:
- свідоцтво про народження дітей;
- свідоцтво про шлюб, або рішення суду про розірвання шлюбу;
- паспорт та ІПН заявника;
- довідку про склад сім’ї з місця постійного проживання недбайливого батька.
Всі ці документи знадобляться як при зверненні до нотаріуса, так і для судового розв’язання питання про стягнення аліментів.
При наявності угоди про виплату досить з даними документами і своїм примірником договору підійти до нотаріальної контори для оформлення нотаріального напису.
Отримавши цю позначку на документі, необхідно направити його в службу державних виконавців, щоб вони почали процедуру стягнення аліментів.
При відсутності угоди, і будь-яких перешкод з оформлення аліментів з боку іншого з батьків, достатньо буде написати заяву в суд про видачу судового наказу щодо стягнення аліментів і прикласти до нього, вже знаковий пакет документів.
Суддя розгляне документи без виклику другої сторони, призначить розмір аліментів у відсотках від доходу і видасть судовий наказ, який необхідно буде направити іншому з батьків і в державну виконавчу службу, які повинні будуть відкрити виконавче провадження зі стягнення встановлених суддею аліментів.
У ситуаціях, коли другий з батьків всіляко ухиляється від призначення аліментів, або не згоден з вашими вимогами щодо їх розміру, необхідно звертатися до суду з позовом про стягнення аліментів. Крім зазначеного пакета документів, до суду необхідно надати розрахунок сум, які йдуть на утримання неповнолітньої дитини, довідки про свої доходи та доходи другого з батьків, а якщо їх немає, клопотати про судові запити з цього приводу.
Також тільки в позовному провадженні призначаються аліменти у твердій грошовій сумі. Такий варіант оформлення аліментів складніший і довгий, оскільки суд зобов’язаний провести засідання за участю всіх сторін справи, але зате і можливостей розв’язувати складні питання у судді набагато більше, ніж в наказному провадженні.
Після розгляду справи по суті, суд виносить рішення, яке є підставою для оформлення виконавчого листа, який необхідно направити в державну виконавчу службу для подальшого стягнення на неповнолітню дитину.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:
- Аліменти на чотирьох дітей
- До якого віку виплачуються аліменти
- Аліменти на дитину до року
- Аліменти на дитину до 3-х років
- Аліменти на неповнолітніх
- Аліменти після 18 років
- Аліменти на студента
- Аліменти на дитину за соціальним станом сторін
- Аліменти з індивідуального підприємця
- Виплата аліментів організацією (ТОВ)