Аліменти після 18 років

Аліменти після 18 років

Аліменти після 18 років

Аліменти після 18 років

У 2024 році принципи аліментних відносин в частині обов’язку батьків утримувати своїх дітей не змінилися. Відповідно до норм Сімейного кодексу України, дітьми визнаються особи, які не досягли повноліття. Згідно з цим визначенням і правилам Сімейного кодексу України, який встановлює аліментні відносини батьків та дітей, в загальному порядку аліменти на дитину після 18 років не виплачуються. Пов’язано це з тим, що досягнувши повноліття, дитина стає дорослою людиною і зобов’язаний не тільки забезпечувати себе сама, але і сама піклуватися про своїх батьків. Однак з цього правила є кілька винятків.

З точки зору аліментного законодавства, за умовами припинення аліментних зобов’язань до повнолітніх дітей також прирівнюються діти до досягнення ними 18-річного віку в разі придбання дієздатності в повному обсязі. Умови настання повної дієздатності встановлюються Цивільним кодексом України та включають:

  • випадки одруження до досягнення 18 років, коли це допускається законодавством;
  • випадки емансипації (оголошення повністю дієздатними неповнолітнього, який досяг 16 років, якщо він працює за трудовим договором, у тому числі за контрактом, або за згодою батьків, усиновителів або піклувальника займається підприємницькою діяльністю).

Аліменти після 18 років, якщо дитина навчається

Аліменти студенту після 18 років, якщо дитина навчається

На практиці досягнення повноліття (18 років) зараз далеко не завжди означає фінансову самостійність і незалежність дитини від своїх батьків.

У разі необхідності отримання дітьми освіти за очною формою навчання (вищого професійного в вузі, середньо-спеціального в коледжах і училищах або навіть просто середньої повної освіти в школі) вони також, як і раніше, будуть потребувати витрат батька і матері, навіть якщо вони не проживають разом, на його утримання та навчання.

Попри те, що особливості сучасної системи 11-річної шкільної (загальної) освіти в Україні припускають можливість досягнення 18-річчя дитиною ще фактично в шкільному віці, за чинним зараз сімейним законодавством батьки звільняються від обов’язку сплачувати аліменти в тому числі та на утримання повнолітнього школяра.

Крім того, у багатьох закордонних країнах передбачається право дітей на отримання аліментів до закінчення ними навчання в коледжах і університетах. Аліментні зобов’язання в цьому випадку можуть бути зняті з батьків тільки в тому випадку, якщо учень або студент вступає в законний шлюб і створює власну сім’ю.

Необхідно також відзначити, що й українське законодавство у багатьох випадках передбачає різні форми матеріальної підтримки сім’ям на повнолітнього учня або студента денної форми навчання до досягнення ними 23 років. Чому дане правило досі не поширюється на виплату аліментів – не зовсім очевидно.

На жаль, вказане питання не розглянуто законотворцями, тому аліменти у 2024 році стягуються тільки до тих пір, поки дитині не виповниться 18 років.

Виплата аліментних зобов’язань на учнів і студентів після повноліття передбачалася як в добровільній формі за угодою про сплату аліментів, так і через суд в порядку стягнення.

Вітчизняними науковцями пропонувалось встановлювати розмір аліментів учням після 18 років у твердій сумі з урахуванням:

  1. сімейного та матеріального становища сторін;
  2. інших обставин, які заслуговують на увагу суду.

Аліменти непрацездатним повнолітнім дітям

Аліменти непрацездатним повнолітнім дітям

У чинній редакції Сімейного кодексу обов’язок батьків виплачувати аліменти дитині після 18 років передбачається лише стосовно непрацездатних повнолітніх дітей.

Крім цього батьку, що забезпечує догляд за повнолітнім спільною дитиною-інвалідом з дитинства I групи, також належить отримувати аліменти в разі, якщо він визнаний малозабезпеченим, або безробітним і нужденним.

Таким чином, аліменти на повнолітніх дітей призначаються при дотриманні наступних умов:

  • Дитина досягла 18 років;
  • Визнана непрацездатною;
  • Потребує догляду з боку батьків;
  • Офіційно не працевлаштована.

Дані факти мають бути підтверджені документами, які при призначенні аліментів будуть надаватися в суд.

Крім цього, право на отримання аліментів від другого з батьків має батько, який доглядає за спільною дитиною інвалідом з дитинства при наступних умовах:

  • Він є нужденним;
  • Здійснює догляд за спільною дитиною – інвалідом з дитинства I групи;
  • Повнолітній офіційно, на підставі висновку медико-соціальної експертної комісії, визнано інвалідом з дитинства I групи.

Аліменти на повнолітню дитину призначаються за умови, що один з батьків ухиляється від виконання своїх обов’язків з утримання повнолітньої непрацездатної дитини. У такій ситуації, за призначенням виплат до суду звертається другий батько.

Якщо ж від виконання своїх батьківських обов’язків ухиляються обидва батьки, то процедуру призначення аліментів може почати місцевий орган опіки та піклування.

При цьому, для суду не матиме особливого значення, перебувають батьки у шлюбі, або оформлене розлучення. Суддею буде даватися оцінка їх матеріального становища, фактів невиконання своїх батьківських обов’язків, а також сум, необхідних для нормального утримання непрацездатної повнолітньої дитини.

Відповідно до Сімейного кодексу України, призначені аліменти дітям після 18 років припиняють виплачувати за умови:

  • Відновлення працездатності;
  • Смерті платника аліментів, або їх одержувача.

Розмір і порядок виплат на повнолітніх дітей

Розмір аліментів на повнолітніх дітей

Законодавець передбачає всього два варіанти визначення розміру аліментів, які батьки будуть платити своїй повнолітній (18 років) непрацездатній дитині.

  1. По-перше, обидва батьки можуть добровільно укласти угоду про виплату аліментів, в якій можливо визначити розмір та періодичність таких виплат. У документі, за бажанням сторін, можна прописати тверді суми, або вказати відсотки від доходів і заробітної плати батьків. У разі, дотримання нотаріальної форми такої угоди, вона стає обов’язковою для виконання на всій території країни.
  2. По-друге, такі аліменти можуть бути призначені в судовому порядку, причому суддя, виходячи з матеріалів справи, встановлює суму виплат на повнолітню дитину виключно у твердій грошовій сумі. При цьому, враховуються не тільки матеріальне становище батьків, але розмір витрат, необхідних на утримання дитини.

Виплата аліментів проводиться в порядку утримання, зазначених суддею сум з доходів батька, до яких законодавець відносить:

  • суми, нараховані як заробітна плата, або з частки доходу;
  • грошове утримання військових і правоохоронців;
  • будь-які премії;
  • оплати за роботу понаднормово;
  • пенсії;
  • стипендії;
  • допомоги по тимчасовій непрацездатності та по безробіттю;
  • доходи підприємців;
  • орендні доходи;
  • заробітки засудженого за вироком або постановою суду.

При цьому, на аліменти не поширюється загальне правило обмеження відрахувань із заробітку в 50 відсотків, передбачене Кодексом Законів про Працю. Утримання в такому випадку може скласти до 70% доходу.

Оформлення аліментів інваліду після 18 років

Оформлення аліментів інваліду після 18 років

Для оформлення аліментів на повнолітню непрацездатну дитину, необхідно підготувати довідку (висновок) медико-соціальної експертної комісії, яка підтверджує факт непрацездатності дитини, крім загального переліку документів:

  1. свідоцтво про народження або паспорт повнолітньої дитини;
  2. свідоцтва про шлюб;
  3. паспорта та ІН заявника;
  4. довідки про склад сім’ї з місця постійного проживання дитини.

Це може бути висновок медико-соціальної експертної комісії, або рішення суду про встановлення непрацездатності. А в разі оформлення аліментів на батьків, яка здійснює догляд за дитиною, знадобиться довідка про визнання дитини інвалідом з дитинства I групи.

Всі ці документи прикладаються або до угоди по виплаті, при подачі її нотаріусу для виконання нотаріального напису, або надсилаються до суду разом з позовною заявою про стягнення аліментів.

Після отримання рішення суду оформляється виконавчий лист, який надсилається до державної виконавчої служби для подальшого стягнення. А отримавши нотаріальний напис, можна відразу відправлятися до виконавців, оскільки він є обов’язковим для виконання.

Порядок стягнення боргу по аліментах після 18 років

Порядок стягнення боргу по аліментах після 18 років

Отримавши виконавчий лист або нотаріальну угоду про сплату аліментів державна виконавча служба відповідно до законодавства відкриває виконавче провадження.

Після цього батькові, з якого будуть стягуватися аліменти пропонується здійснювати їх виплату добровільно. У разі відмови, виконавці визначають всі джерела доходів батька та забезпечують з стягнення з нього аліментів на користь повнолітньої дитини, в тому числі  для погашення заборгованості, несплаченої до виповнення дитині 18 років.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти на чотирьох дітей
  2. До якого віку виплачуються аліменти
  3. Аліменти на дитину до року
  4. Аліменти на дитину до 3-х років
  5. Аліменти на неповнолітніх
  6. Аліменти після 18 років
  7. Аліменти на студента
  8. Аліменти на дитину за соціальним станом сторін
  9. Аліменти з індивідуального підприємця
  10. Виплата аліментів організацією (ТОВ)
Рейтинг
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн