Аліменти поза шлюбом

Аліменти поза шлюбом

Аліменти поза шлюбом

Аліменти поза шлюбом

Стягнути аліменти на неповнолітніх дітей можна навіть в тому випадку, якщо шлюб між батьками ніколи не був укладений шлюб, тобто, навіть поза шлюбом.

Багато матерів замислювалися над питанням, як подати на аліменти, якщо шлюб не був зареєстрований, а дитина народилась поза шлюбом. Жінкам слід мати на увазі, що встановлення батьківства є обов’язковою умовою стягнення аліментів на дитину, народжену поза шлюбом (якщо батько дитини не записаний у свідоцтві про народження).

Розмір аліментів на “позашлюбних” дітей не відрізняється від розміру матеріальної допомоги на дитину, народжену в офіційних стосунках. При цьому оформити виплати можна як добровільним шляхом – укласти угоду, так і примусовим – звернутися до суду.

Що потрібно, щоб подати на аліменти, не перебуваючи у шлюбі (поза шлюбом)?

Подати на аліменти, не перебуваючи у шлюбі (поза шлюбом)?

Згідно З сімейним кодексу України діти, що народилися в осіб, які не перебувають у шлюбі між собою, якщо в їх відношенні встановлено батьківство (тобто підтверджено спорідненість), мають рівні права з дітьми, що з’явилися на світ від осіб, які зареєстрували шлюб.

Подати на аліменти на “цивільного” чоловіка можна тільки в наступних випадках:

Найважливішою умовою при стягненні аліментів при цивільному шлюбі безумовно є визнання батьківства – юридична процедура підтвердження родинних стосунків батька і дитини, без якої неможливо реалізувати майнові, спадкові, матеріальні права неповнолітнього.

Іншими словами, якщо батька дитини не вказано в документах (або вказано «зі слів матері»), оформленню аліментів поза шлюбом повинно передувати процедура визнання батьківства:

  1. добровільна – в органах РАЦС за участю батька і матері;
  2. примусова – за рішенням суду. На судовому процесі питання про визнання батьківства може вирішуватися паралельно з нарахуванням аліментів.

Ще однією умовою для стягнення аліментів на дитину, яка народилася поза шлюбом, є фактичне ухилення одного з батьків від участі в його утриманні (тобто ненадання матеріальної або іншої допомоги для забезпечення нормальної життєдіяльності неповнолітнього). При цьому також не має значення, окремо від дитини проживає «ухильники», або разом з нею.

ПРИКЛАД

Костянтин Г. проживає з цивільною дружиною Катериною та їх спільним сином, щодо якого після народження було встановлено батьківство Костянтина в органі ДРАЦС. Спільно проживаючи з сім’єю, Костянтин почав зловживати алкоголем, перестав давати Катерині кошти для покупки продуктів, одягу, взуття та інших потреб сина. Незважаючи на відсутність офіційно зареєстрованого шлюбного союзу і проживання на одній житловій території, Катерина подала позовну заяву до суду про стягнення з Костянтина аліментів на користь сина, в результаті її позовну вимогу було задоволено.

Чи можна стягнути аліменти на утримання матері дитини в цивільному шлюбі

Стягнути аліменти на утримання матері дитини в цивільному шлюбі

Згідно з положеннями Сімейного кодексу України – подружжя, а в деяких випадках і колишнє подружжя зобов’язані надавати один одному матеріальну підтримку. Якщо між чоловіком і жінкою були офіційно зареєстровані шлюбні відносини, то мати, що здійснює догляд за дитиною до 3-х років, має право вимагати аліменти з (колишнього) чоловіка.
Однак якщо пара проживала в цивільному шлюбі (тобто факту офіційної реєстрації відносин не було), то здійснити стягнення аліментів можна тільки на спільну неповнолітню дитину. У цьому випадку мати дитини також має законні підстави вимагати аліменти на своє утримання, якщо спільній дитині  ще не виповнилося 3-х років.

Як оформити аліменти на дитину, якщо шлюб не зареєстрований?

Оформити аліменти на дитину, якщо шлюб не зареєстрований?

Спосіб оформлення аліментних виплат як для осіб, які перебувають у шлюбі, так і без його реєстрації не відрізняється, і може бути добровільним або примусовим.

Угода про сплату аліментів в цивільному шлюбі

Угода про сплату аліментів на дитину в цивільному шлюбі

У разі, якщо батьки не перебували в шлюбі, але встановлено батьківство щодо дитини, найзручнішим і менш витратним способом оформлення аліментів є укладення у нотаріуса договору про аліменти, який сам по собі наділений юридичною силою судового виконавчого листа.

Щоб скласти угоду, батькам необхідно:

  • Спільно узгодити всі умови виплати коштів в частині розміру, періодичності сплати, способу перерахування одержувачу.
  • Подати нотаріусу наступні документи, з метою отримання аліментів на дитину без шлюбу:
  1. паспорта та ІНП матері та батька;
  2. свідоцтво про народження дитини;
  3. свідоцтво про встановлення батьківства (або аналогічне судове рішення) – при необхідності;
  4. довідка з місця роботи платника;
  5. реквізити банківської карти або рахунки одержувача.
  • Оплатити вартість послуг нотаріуса. Точну вартість краще уточнити безпосередньо в нотаріальній конторі.

Угода складається на спеціальному бланку, завіряється підписами нотаріуса, платника й одержувача, після чого угода видається нотаріусом  в оригіналі кожній зі сторін.

У разі невиконання умов оплати, зазначених в документі, угоду може бути передано стягувачем безпосередньо за місцем роботи аліментозобов’язаної особи для подальшого утримання коштів із заробітної плати або в державну виконавчу службу для ініціювання примусового виконавчого провадження.

Як подати до суду на аліменти на цивільного чоловіка?

Як подати до суду на аліменти на цивільного чоловіка?

Якщо батько ухиляється від укладення нотаріальної угоди, стягнути з нього аліменти можливо тільки в судовому порядку:

  1. необхідно знати точні відомості про боржника-відповідача (П. І. Б., адреса, контактні телефони);
  2. спосіб утримання коштів може бути частковим (на 1 дитину – 1/4 частки доходу, на двох – 1/3; на трьох і більше – 1/2), або ж у твердій грошовій сумі – відповідно до Сімейного кодексу України;
  3. відповідач має право заперечити  заяву стягувача, в такому випадку судовий наказ скасовується без пояснення причини (подальше звернення до суду з даного питання можливо тільки в порядку подачі аналогічної позовної заяви).

Даний спосіб стягнення аліментів є спрощеним, бо при цьому судове засідання не проводиться, а сама постанова виноситься судом протягом 5 днів з моменту звернення до суду. Якщо неможливо виконати хоча б одну з умов подачі заяви на видачу судового наказу, матері дитини необхідно подавати позов.

  • Звернувшись до суду з позовною заявою про стягнення аліментів з відповідача. Позовна заява розглядається судом з призначенням слухання справи, і має на увазі:
  1. стягнення коштів будь-яким способом (процентним, твердою грошовою сумою, «змішаним»);
  2. можливість стягнення аліментів за минулий період (не більше як за 10 останніх років).

Розмір аліментів поза шлюбом

Розмір аліментів поза шлюбом

Реєстрація шлюбу або його відсутність не можуть вплинути на розмір аліментів, оскільки дитина, на користь якої стягуються виплати, не повинна бути обмеженою у забезпеченні, незалежно від відносин між батьками.

В Україні встановлено гарантований мінімальний розмір аліментів у розмірі 50% від прожиткового мінімуму дитини відповідного віку та максимальний розмір аліментних виплат не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку. Також, варто звернути увагу, що розмір суми коштів на утримання дитини залежить від різних факторів, таких, як:

  1. процентний (залежить від доходів платника і кількості дітей – чим вищий дохід – тим вище сума виплат);
  2. жорстка грошова сума (залежить від матеріального становища сторін, а також від розміру прожиткового мінімуму).
  • Матеріальне і соціальне становище платника:
  1. пенсіонер, безробітний, інвалід;
  2. наявність у платника інших утриманців: інших дітей, на яких вже виплачуються аліменти, непрацездатних нужденних батьків та ін.
  3. Особливе становище дитини (наприклад, дитина-інвалід).

Якщо аліменти оформлялися шляхом укладення нотаріальної угоди, сума коштів до сплати встановлюється за рішенням батьків і не може бути нижче, ніж вона була б призначена при зверненні до суду.

При судовому стягненні розмір аліментів буде залежати від оцінки судом всіх представлених аргументів, з урахуванням балансу інтересів сторін аліментних правовідносин.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Визнання боржника по аліментам безвісно відсутнім
  2. Поняття і види аліментних зобов’язань
  3. Аліменти та шлюб
  4. Аліменти в шлюбі
  5. Аліменти поза шлюбом
  6. Аліменти на дітей від першого шлюбу
  7. Аліменти на другу дитину від другого шлюбу
  8. Платники та одержувачі аліментів
Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Розлучення онлайн