Мирова угода про дітей в суді

Мирова угода про дітей в суді

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! В статті "Мирова угода про дітей в суді" на сайті rozluchennya-onlain.com.ua я розповім Вам що таке мирова угода про дитину в суді, плюси та мінуси мирової угоди про дітей, про порядок підготовки угоди про проживання дітей, як укласти мирову угоду про проживання дитини в суді, що робити, якщо мирова угода про дітей не виконується.

Мирова угода про дітей в суді

Згідно сімейного законодавства, розірвання шлюбу сімейної пари зі спільними неповнолітніми дітьми проводиться виключно в судовому порядку. Однак самим батькам як основними законними представникам дитини надається пріоритетне право рішення виховних питань по їх дітям як заздалегідь – під час підписання угоди про дітей, так і на будь-якій стадії судового процесу – за допомогою укладення мирової угоди про дітей.

Дана обставина обумовлена захистом законних прав та інтересів дітей, які раніше проживали в повній сім’ї, а після розлучення батьків – відповідно, в неповній. В результаті, права та інтереси дітей не повинні постраждати або бути обмежені при догляді у сім’ї (батьками, які проживають окремо), і це питання має бути врегульоване судом або самим батьком і матір’ю безпосередньо до припинення шлюбу або на будь-якій стадії судового розгляду.

Основні питання, які вирішує суд відносно дітей:

  • визначення місця проживання дитини (тобто з ким дитина залишається проживати після розлучення – з батьком чи матір’ю);
  • визначення порядку спілкування батьків які проживають окремо зі своєю дитиною (тобто час та періоди зустрічей);
  • розв’язання питання про матеріальне забезпечення батьками дитини, які пішли з родини  (аліменти, додаткові витрати на дитину).

Що таке мирова угода в суді?

Що таке мирова угода про дитину в суді?

При розірванні шлюбу в судовому порядку непоодинокі випадки, коли у батьків є спір по дитині, але батьки для його врегулювання представляють в суд заздалегідь складену мирову угоду про дітей в порядку Сімейного кодексу України. У цьому випадку суд не бере на себе відповідальність за виховні питання і виносить рішення про розлучення батьків з урахуванням угоди.

Однак нерідко виникає така ситуація,коли спір відносно утримання та виховання  дитини є відкритим питанням, і батьки не підготували мирову угоду про дітей до початку судового процесу. При таких обставинах законодавством передбачається мирне вирішення проблеми між батьками. шляхом укладення мирової угоди, і що важливо – на будь-якій стадії судового розгляду (Цивільно процесуальний кодекс України).

Мирова угода про неповнолітніх дітей при розірванні шлюбу – юридичний документ, в якому сімейна пара (батько та мати) регламентують найважливіші аспекти з виховання та/або утриманню спільної дитини, що має юридичну силу судового рішення та обов’язкова до виконання сторонами, попри мирний характер її укладення.

Якщо ж позивач в позовній заяві про розлучення вказує, що суперечок по дитині між ним і відповідачем немає та обидва підтвердять цей факт на судовому процесі – суд розв’язувати питання тільки про розірвання шлюбу, відображаючи в рішенні суду відсутність спору щодо аспектів виховання дитини. Однак, якщо такі спори виникнуть надалі, одному з батьків доведеться вирішувати їх в додатковому судовому розгляді, звертаючись до суду з окремим позовом.

Також корисною інформацією на сайті rozluchennya-onlain.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: документи для розлучення з дітьми, як поділяються діти при розлученні? як забрати дитину у колишньої дружини? поділ майна при розлученні з дітьми, поділ квартири при розлученні з дитиною, спілкування з дитиною після розлучення, обмеження спілкування батька з дитиною, дружина забороняє бачитися з дитиною – що робити? угода про дітей при розлученні.

Плюси та мінуси мирової угоди

Плюси та мінуси мирової угоди про дітей

Недоліком укладення мирової угоди про дітей – є наслідки, регламентовані нормами Цивільно процесуального кодексу України – неможливість повторного звернення до суду тими ж сторонами про той самий предмет. Але, під час розлучення подружжя, суд попереджає подружжя про наслідки укладення мирової угоди.

ПРИКЛАД

Чоловік і дружина Прокопенко звернулись до суду з позовом про розірвання шлюбу. У Прокопенко є спільний малолітній син Сергій. Під час судового процесу, суду стало відомо, що батько проти залишення дитини з матір’ю, оскільки причиною розлучення стала зрада дружини і він не хоче, щоб його сина згодом виховував інший чоловік, з яким його дружина нібито збирається побудувати сім’ю після розлучення. В процесі судового розгляду сторони уклали мирову угоду, в якій домовилися про те, що один тиждень кожного місяця за погодженням з матір’ю дитина буде проживати за місцем проживання батька, з метою підтримання  зв’язку та тісного спілкування з батьком. Через рік після винесення мирової угоди батько дитини подав позовну заяву до районного суду про постійне визначення місця проживання сина з собою. Посилаючись на Цивільно процесуальний кодекс України і наявність мирової угоди про щомісячне потижневе проживання дитини з батьком судом було відмовлено в прийнятті позовної заяви з аналогічного питання.

Варто відзначити, що мирова угода, укладена в суді,  і відрізняється від рішення суду тим, що є досягненням компромісу між сторонами та способом самостійного врегулювання конфлікту.

Суд, своєю чергою, в даній ситуації стає свого роду «стороннім спостерігачем», який не приймає рішення, а лише стежить за дотриманням законних інтересів сторін мирової угоди, дитини та бере на себе функцію її посвідчення.

Більш того, укладення мирової угоди є показником позитивної практики роботи самого судді як посадової особи, який вміє привести сторони суперечки до згоди.

Порядок складання угоди

Угода про проживання дітей: порядок підготовки

У законодавстві нормативно не закріплений порядок складання мирової угоди. Даний документ є свого роду компромісом між  батьками, і у зв’язку з цим форма його складання є майже довільної. Однак, як будь-який офіційний документ, угода потрібна мати такі обов’язкові ознаки:

  • Найменування судової інстанції, в яку воно подається.
  • П.І.Б., адреса, паспортні дані всіх сторін-учасників (в такому випадку – батька, матері та дитини/дітей).
  • Чітко визначені умови досягнутого компромісу між батьками, які не допускають двоякого тлумачення документа, щоб уникнути подальших колізій при його виконанні:
  1. якщо мова йде про визначення місця проживання неповнолітньої дитини – необхідно вказати батька або мати, з яким залишається дитина і точну адресу її проживання;
  2. якщо угодою закріплюється порядок спілкування з дитиною окремо що проживає батька або мати – дні, місця, дати, черговість зустрічей описуються буквально по годинах, відзначаються зустрічі в пам’ятні сімейні дати, в період хвороби дитини, проведення вихідних днів і канікул, можливість спілкування онлайн або через телефон тощо.;
  3. коли мировою угодою вирішуються  аліментні питання – повинний бути визначений спосіб стягнення коштів, порядок їх доведення до одержувача, розмір та періодичність виплат.
  • Після опису найважливіших умов,  сторони в письмовому вигляді викладають прохання до суду засвідчити даний документ і припинити провадження по цивільній справі.
  • Завершується текст мирової угоди підписами сторін.

Мирова угода складається в трьох примірниках: по одному для кожної зі сторін, третій примірник додається до судової справи.

Як правило, розриваючи шлюб батьки дитини не сперечаються з усіх аспектів виховання відразу – спірне питання може бути одне (наприклад, порядок спілкування з дитиною), максимум – два (наприклад, визначення місця проживання дитини та стягнення аліментів). При складанні мирової угоди всі спірні питання про дітей відображаються в одному документі.

Підсумовуючи викладене, слід враховувати, що навіть при зазначенні Угоді всіх умов, перед її нотаріальним затвердженням слід проконсультуватись з сімейним юристом або адвокатом.

Як укласти мирову угоду в суді

Як укласти мирову угоду про проживання дитини в суді

Як зазначалося вище, виявити бажання укладення мирової угоди сторони мають право на будь-якій стадії судового розгляду: як до фактичного початку провадження у справі (тобто на першому ж судовому засіданні), так і аж до моменту винесення судом рішення. Більш того, суд самостійно зобов’язаний вжити всіх вичерпних заходів щодо примирення сторін в питаннях виховання дитини і запропонувати мирне вирішення спору.

Заявити суду про готовність примиритися в питаннях виховання спільної дитини батьки можуть і усно, заявивши це на судовому процесі. В такому випадку суд може відкласти засідання, щоб дати сторонам можливість самостійно продумати та підготувати документ. Однак в деяких випадках мирова угода може бути складена відразу під час суду, що буде засвідчено в протоколі судового засідання.

При складанні угоди сторонам-учасникам необхідно дотримуватися точного та детального вираження умов угоди, уникати двоякого тлумачення документа, а також суворої відповідності інтересам дитини та не допускати явного порушення прав батька та матері.

Що робити, якщо мирова угода не виконується

Що робити, якщо мирова угода про дітей не виконується

Суть укладення даного документа – це досягнення добровільних  компромісів батьками, які розлучаються, що має на меті досудове врегулювання питання. Однак укладати таку угоду з метою подальшого недотримання умов угоди недоцільно – в такому випадку краще ініціювати або не припиняти судовий розгляд заздалегідь. На практиці виникає безліч випадків невиконання мирових угод, що не знімає зі сторін жодної відповідальності.

Оскільки мирова угода прирівнюється за своєю юридичною природою до судового рішення (але не є таким!), вона також підлягає примусовому виконанню, про що не варто забувати сторонам.

Існує 2 способи розв’язання проблеми невиконання укладеної угоди:

  • Звернення до суду, який затвердив угоду, із заявою про видачу виконавчого листа:
  1. подібна заява не буде обкладатися судовим збором;
  2. заява має містити відомості про раніше підписану угоду, її умови та дату укладення, інформацію про невиконання однією зі сторін своїх зобов’язань;
  3. в кінці документа міститься прохання про видачу виконавчого листа для здійснення примусового виконання.
  • Оскарження ухвали суду, яким затверджено укладення мирової документа: спосіб обмежений у часі, оскільки строк його реалізації – не більше 15 днів з моменту винесення ухвали суду.

В такому випадку заявник повинен довести суду, що угода добровільно не виконується другою стороною, у зв’язку з чим доцільно відновити провадження у справі та винести судове рішення.

Краще не доводити справу, до залучення в сімейні спори державних органів контролю. Адже одна справа – коли державні службовці контролюють питання про несплату аліментів, і зовсім інша – коли відбувається контроль та визначення дотримання порядку спілкування з дитиною: навряд чи малюк нормально сприйме ситуацію, при якій, наприклад, на прогулянку з батьком його буде супроводжувати державний службовець або представник органів опіки та піклування (хоча мають місце і такі випадки). Тому, якщо сторони вже пішли на компроміс один одному, не варто порушувати його, тим самим долучаючи до особистого життя приставів.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття "Мирова угода про дітей в суді" на сайті rozluchennya-onlain.com.ua була корисною для Вас, ставте лайк цій статті. Переходьте на наш ютуб-канал, підписуйтесь і дивіться безкоштовні відео консультації наших юристів з питань, що цікавлять Вас, та нововведень законодавства у сфері сімейного права.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Документи для розлучення з дітьми
  2. Як поділяються діти при розлученні?
  3. Як забрати дитину у колишньої дружини ?
  4. Поділ майна при розлученні з дітьми
  5. Поділ квартири при розлученні з дитиною
  6. Спілкування з дитиною після розлучення
  7. Обмеження спілкування батька з дитиною
  8. Дружина забороняє бачитися з дитиною – що робити?
  9. Угода про дітей при розлученні
Рейтинг
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн