Поділ житла при розлученні

Поділ житла при розлученні

Поділ житла при розлученні

Поділом нерухомості подружжя, яке перебуває у зареєстрованому шлюбі (а також колишніх чоловіка і дружини після розлучення), вважається процедура визначення часток чоловіка і дружини в спільно нажитій власності, здійснювана нотаріальним або судовим шляхом.

При цьому добре, якщо колишнє подружжя відповідальним чином підійшли до оформлення шлюбу і заздалегідь подбали про укладення шлюбного договору, або ж якщо в процесі розлучення (або після нього) самостійно в мирному порядку вирішили майнові питання шляхом складання добровільної нотаріальної угоди – наявність цих документів позбавляє подружжя від судового тягаря поділу (розділу) нерухомості та проходить для обох з подружжя на взаємовигідних умовах, в безконфліктній обстановці.

Якщо ж мирної домовленості досягти не вдалося, питання про розподіл спільної нерухомості можливий до вирішення тільки в судовому порядку.

Що можна поділити між подружжям?

Розділити квартиру, дім між подружжям при розлученні

Важливо знати, що поділу (розділу) згідно Сімейного кодексу України, підлягає тільки спільно набута в зареєстрованому шлюбі нерухомість незалежно від того, на чиє ім’я вона була придбана і хто конкретно з подружжя оплачував грошові кошти (тобто за кошти доходів чоловіка, дружини або загального сімейного бюджету) за неї. До нерухомості відносяться:

  • квартира (або кімната);
  • житловий будинок (в тому числі дача);
  • земельна ділянка, гараж тощо.

Якщо в момент існування сімейного союзу нерухомість була придбана за кошти одного члена сім’ї, а інший в цей період не мав свого доходу через здійснення догляду за дітьми та ведення домашнього господарства, то останній все одно буде розглядатися судом як маючий право на участь в поділі (розділі).

Нерухоме майно, що є особистою власністю кожного з членів сім’ї, не підлягає поділу (розділу). Перелік особистої (індивідуальної) житлової власності наведено у Сімейному кодексі України:

  • майно, придбане власником до вступу в шлюб або куплене до розірвання сімейного союзу, але в період окремого проживання (проте остання умова – досить спірна і суду будуть потрібні вагомі докази саме відсутності в цей період ведення спільного господарства та окремого існування);
  • нерухомість, отримана в дар або спадок чоловіком або дружиною;
  • житло, придбане в шлюбі за кошти одного з подружжя, накопичені у сторони до укладення сімейного союзу – це також досить спірне питання, що вимагає доказів та документального підтвердження.

Однак представлений перелік особистого майна, що є одноосібною власністю чоловіка або дружини, може мати свої нюанси в кожному конкретному випадку. Наприклад, якщо житло, яке перейшло у спадок або придбане до шлюбу, було покращено або перетворено за рахунок коштів другого чоловіка, що збільшило його собівартість (тобто мають місце так звані невід’ємні поліпшення), тоді нерухомість теж вважається об’єктом поділу (розділу).

ПРИКЛАД

Якщо отримана в спадок чоловіком квартира була відремонтована за кошти дружини (чому є документальні докази у вигляді чеків і договорів з ремонтними підрядними організаціями, які підтверджують саме її вкладення), дружина має право вимагати у суду частку в даній квартирі або грошову компенсацію за неї, оскільки проведені роботи її кошти істотно збільшать вартість квартири, припустимо, при здачі її в оренду або при продажу.

Слід пам’ятати, що чоловік і жінка при тривалому їх спільному проживанні в цивільному шлюбі та навіть наявності спільних дітей не мають права претендувати на поділ (розділ) майна за нормами Сімейного кодексу України, оскільки судом беруться до уваги тільки офіційні шлюбні відносини, зареєстровані в органах РАЦС.

Коли можна ділити спільно нажите майно?

Розділ нерухомості при розлученні  між подружжям

Помилковим є припущення, що загальна власність може бути поділена тільки при розлученні: часто трапляється так, що фактично сім’я вже розпалася і сторони довгий час не проживають разом і не ведуть спільного господарства, або через якийсь час після розлучення вирішують здійснити поділ (розділ).

З урахуванням різних подібних ситуацій, законодавством України передбачена можливість громадян здійснювати поділ (розділ) житла:

  • в період існування шлюбу;
  • безпосередньо в момент розлучення;
  • після розірвання сімейного союзу.

Особливості кожного з цих варіантів наводяться нижче:

  1. поділ майна в шлюбі – складний процес, тому що основне, що доведеться доводити суду – це факт подільного проживання подружжя, фактична відсутність шлюбних відносин і відсутність ведення спільного господарства. Однак в таких засіданнях суд охоче приймає до уваги показання свідків (наприклад, сусідів), готових підтвердити розлад сімейної пари.
  2. Особливістю поділу житла одночасно з розлученням є виділення позову у два окремих провадження (коли одну позовну заяву буде подаватися в суд і торкнеться питання розірвання шлюбу, а інша позовна заява буде ставити питання виділення частки в нерухомості).
  3. поділ нерухомості після розірвання шлюбу має строк позовної давності 3 роки з моменту припинення шлюбного союзу.

У винятковому випадку цей строк може бути продовжений, якщо позивач доведе суду, що відповідач приховав наявність у нього придбаної нерухомості, про яку позивачеві раніше не було відомо – тобто в наявності порушення майнових прав однієї зі сторін.

Способи поділу (розділу) нерухомості між подружжям

Способи розділу нерухомості між подружжям

Порядок поділу (розділу) нерухомості може бути договірним (мирним) і судовим:

  • Договірний порядок передбачає собою мирне врегулювання питання про те, що і кому дістається після фактичного розпаду сім’ї на спільних та вигідних умовах. До договірного порядку відносяться:
  1. шлюбний договір;
  2. угода про поділ майна, яка для надання юридичної значущості має бути засвідчена нотаріально.

Договірний порядок може бути дотриманий тільки при повній згоді обох сторін з усіх нюансів поділу (розділу). Плюсами подібного вирішення питання є те, що він проходить без судових тяганин, дешевше в грошовому вираженні та значно швидкий за часом ніж судовий розгляд аналогічного питання.

  • Судовий порядок має бути дотриманий, якщо подружжя не змогло домовитися не тільки глобально, але і в мінімумі питань, і передбачає подачу позовної заяви до суду.

Як ділити нерухомість при розлученні?

Як ділити нерухомість (квартиру, дім) при розлученні?

Потрібно зауважити, що сама процедура поділу (розділу) нерухомості (яка виконується як мирним, так і судовим шляхом) – це послуга недешева, оскільки залежить від вартості майна (об’єкту поділу):

  • Нотаріусу в нотаріальній конторі доведеться заплатити приблизно 5 000 гривень  + 0,5% від оціненої нерухомості;
  • вартість шлюбного договору;
  • судовий збір при подачі позову в суд може досягати також значної суми.

Крім високої вартості процедури, саме по собі «квартирне питання» – це тема гостра в усі часи (особливо якщо мова йде про поділ спільно нажитого майна і без того конфліктуючої сімейної пари, стосунки якої знаходяться на межі або в стадії розлучення, або безпосередньо після нього). Також ситуацію можуть ускладнювати наявність неповнолітніх дітей та правовий статус нерухомості (чи знаходиться житло в заставі у банку – іпотеці, чи є воно приватизованим або знаходиться в муніципальній власності, тощо).

Також корисною інформацією на сайті “Розлучення онлайн” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: поділ майна подружжя, сімейний кодекс про розподіл майна, правовий режим майна подружжя, спільне і особисте майно подружжя. поділ спільного майна подружжя, порядок і способи поділу майна, поділ майна в період шлюбу, поділ майна в цивільному шлюбі, поділ різних видів майна.

Як ділиться майно при розлученні, якщо є неповнолітні діти?

Як ділиться майно при розлученні, якщо є неповнолітні діти?

При поділі (розділі) спільно нажитого житла частки подружжя за законодавством визнаються рівними, якщо інше не посвідчено особистою домовленістю в сімейній парі. Однак, якщо в сім’ї є неповнолітні діти, то суд може відійти від принципу рівності часток на користь інтересів дитини чи інших, які заслуговуючих на увагу обставин справи.

Потрібно розуміти, що юридичне формулювання “може” не передбачає обов’язок суду виносити рішення про нерівні часток. Однак в таких процесах судді, безсумнівно, в пріоритет ставлять інтереси неповнолітнього і того з батьків, на чиєму утриманні він залишається після розлучення.

При цьому до уваги береться також сукупність інших факторів:

  1. матеріальне становище другого з батьків;
  2. наявність / відсутність у сторін іншого житла;
  3. стан здоров’я дитини та її батьків тощо.

Як правило, якщо нерухомість дійсно загальна (без «підводних каменів»), то суди схиляються на бік матері, з якою при розлученні залишаються неповнолітні діти, і виділяють їй велику частку в спільному житлі. Однак дане рішення залишається за розсудом суду і виноситься в індивідуальному порядку (знову-таки, з урахуванням фактичного стану сторін).

ПРИКЛАД

Після укладення шлюбу подружжя Журба проживали у квартирі чоловіка з його батьками, через 4 роки за спільні кошти була придбана двокімнатна квартира, де стала проживати дана сім’я. У шлюбі з’явилося двоє дітей. Після 10 років чоловік з дружиною вирішили розлучитися і поділити придбане житло. Беручи до уваги те, що з дружиною залишаються двоє дітей, а також той факт, що чоловік успадкував квартиру своїх батьків, суд визначив частки в такий спосіб: 2/3 частки власності отримала дружина, 1/3 – чоловік.

Як поділити квартиру в іпотеку при розлученні?

В останні 15-20 років велику популярність в Україні набуло іпотечне житлове кредитування, безпосередньо пов’язане з ростом цін на нерухомість і невисокими доходами населення. У підсумку на сьогодні понад 20% житла продається за допомогою іпотеки (як в новобудовах, так і на вторинному ринку). Багатьма молодими сім’ями цей спосіб розглядається найчастіше як єдиний доступний варіант поліпшення житлових умов шляхом придбання власного житла.

Звучить безглуздо, але на практиці часто відбувається так, що саме спільна іпотека є одним з факторів, який оберігає сім’ї від розлучення, який перетворюється в спільну сімейну справу, що скріплює союз чоловіка і жінки.

Однак якщо подружжя все ж вирішуються на розлучення, маючи непогашені іпотечні борги, то в даній ситуації що і кому дістанеться буде визначатися статтями Сімейного та Цивільного кодексів, а також  Закон України «Про іпотеку». Причому позиція закону в питанні поділу іпотечного майна полягає у відсутності яких би то не було обмежень (тобто квартира ділиться, як зазвичай). Однак важливою особливістю судового спору буде наявність третьої зацікавленої особи – банку, який видав іпотечний кредит, який необхідно заздалегідь повідомити про майбутній поділ (розділ) іпотечного майна.

Як ділиться іпотечна квартира між подружжям?

Загальні положення поділу (розділу) квартири, придбаної в іпотеку, такі:

  1. Якщо квартира була придбана в шлюбі, вона буде поділена між подружжям порівну, якщо інше не встановлено укладеним подружжям шлюбним договором.
  2. Що стосується погашення іпотечного кредиту – непогашений борг буде розподілений згідно з поділом часток до квартири між подружжям – тобто кому яка частина квартири залишається, той в такому обсязі й буде погашати кредит.

Як «мирно» поділити іпотечну квартиру при розлученні? Для цього існують 2 способи:

  1. Після розірвання сімейного союзу необхідно за згодою банку продати квартиру, коштом чого погасити залишок кредитного боргу і поділивши порівну залишилися грошові кошти (якщо такі залишаються).
  2. Житло не ділиться та один з подружжя залишається в придбаній квартирі, продовжуючи самостійно оплачувати борг, в той час, як інший відмовляється від своїх прав на це майно і перестає нести зобов’язання перед банком.

Якщо ж все-таки постає питання про поділ (розділ) іпотечного житла в суді, то при цьому не береться до уваги:

  • хто є власником придбаної нерухомості (чоловік, дружина або вона була оформлена в спільну власність подружжя);
  • хто фактично вносив щомісячні платежі (навіть якщо в одного з подружжя був відсутній дохід).

Якщо ж іпотека була оформлена до укладення шлюбу однією стороною, то таке житло не буде спільно нажитим майном і в загальному випадку не буде підлягати розподілу при розлученні.

Але якщо щомісячні платежі, включаючи дострокові погашення, проводилися в шлюбі іншою стороною (або з її участю), що фактично не є позичальником за кредитом, то спробувати поділити таке житло через суд можна (або отримати відповідну грошову компенсацію), підкріпивши свої доводи обґрунтованими доказами.

Розділ приватизованої квартири при розлученні

На 2024 рік кількість приватизованого житла в Україні вже в рази перевищує кількість муніципального. Під час поділу (розділу) приватизованої нерухомості подружжя є певні нюанси:

  1. Якщо житло було приватизовано з виділенням часток – при розлученні кожна сторона залишиться при своїй частці майна;
  2. Якщо приватизація пройшла без виділення часток – чоловік і дружина мають право шляхом укладення угоди або у судовому порядку здійснити поділ (розділ) нерухомості та встановити розмір частки;
  3. У разі, коли квартира або будинок були оформлені на одного з подружжя, другий не має права на поділ (розділ) даного майна, оскільки воно в цій ситуації вважається індивідуальною власністю.

При цьому факт реєстрації за місцем проживання (прописки) в житловому приміщенні не є правом володіння даного житла. У таких випадках «обділений» чоловік може розраховувати максимум на право безстрокового проживання в нерухомості.

Якщо ж розлученні вирішили поділити житло, що належить на праві власності не їм, а муніципалітету, то зробити це буде неможливо ні офіційно-договірним, ні судовим шляхом. Для виходу з подібної ситуації можна скористатися наступними варіантами:

  1. Здійснити приватизацію житла і визначити в ньому часткову власність кожного боку.
  2. Обміняти квартиру чи будинок на два менших муніципальних об’єкта.
  3. Після припинення сімейних стосунків продовжувати користуватися житловим приміщенням (оскільки розлучення не вважається перешкодою для цього), однак останній варіант не зовсім коректний з точки зору моральної зручності сторін.

У зв’язку з цим найбільш прийнятними варіантами в такому випадку вважаються приватизація квартири або її обмін.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Поділ майна подружжя
  2. Сімейний кодекс про розподіл майна
  3. Правовий режим майна подружжя
  4. Спільне і особисте майно подружжя
  5. Поділ спільного майна подружжя
  6. Порядок і способи поділу майна
  7. Поділ майна в період шлюбу
  8. Поділ майна в цивільному шлюбі
  9. Поділ різних видів майна
Рейтинг
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн