- Розірвання шлюбу в Україні
- Розлучення в Україні через РАЦС
- Як розлучитись: підготовка заяви
- Скільки коштує розлучення в Україні?
- Строки та порядок розірвання шлюбу
- Розлучення в судовому порядку
- Строк для примирення
- Судове засідання і питання, що вирішуються судом у його ході
- Рішення суду
- Можливість зміни прізвища
- Розлучення без присутності чоловіка або дружини
- Розлучення з іноземцем
- Розлучення з засудженим чоловіком або дружиною
- Допомога адвоката у сфері сімейного права при розірванні шлюбу в Україні
Розірвання шлюбу в Україні
Чинним законодавством України передбачено два варіанти розлучення: через органи РАЦС (органи реєстрації актів цивільного стану) і через суд. Звичайно, з юридичної точки зору найпростіше розлучитися шляхом подачі заяви до відділу РАЦС, але така можливість є далеко не у всіх пар, наприклад, за розлученням доведеться звертатися до суду, якщо у подружжя є спільні неповнолітні діти, якщо чоловік або дружина не згодні розлучатися або якщо у них є суперечки щодо поділу майна.
Розлучення в Україні через РАЦС
Звертатися до органів РАЦС можна тільки при дотриманні певних умов:
- подружжя подає спільну заяву, не заперечуючи проти розлучення, а також не має дітей, що не досягли повноліття;
- на розлучення подає тільки один з подружжя, в тому випадку коли другий з подружжя за рішенням суду визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.
Як розлучитись: підготовка заяви
Заяву про розірвання шлюбу потрібно подавати до органу РАЦС, який може знаходитися:
- за місцем проживання подружжя (які проживають разом) або за місцем проживання однієї зі сторін;
- за місцем реєстрації шлюбу.
У заяві потрібно вказати всю інформацію про подружжя (імена, прізвища, адреси, паспортні дані), а також підстави для розлучення.
Скільки коштує розлучення в Україні?
При розлученні кожна зі сторін сімейних відносин повинна сплатити державне мито за послугу розірвання шлюбу. Згідно з чинним податковим законодавством, встановлено наступний розмір державного мита:
- за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей → 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
- з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними → 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Строки та порядок розірвання шлюбу
Через 1 місяць після подачі заяви можна отримати рішення про розлучення, відповідно і свідоцтво про розірвання шлюбу.
Даний строк передбачений для того, щоб подружжя могло переосмислити прийняте рішення. Тільки після підтвердження готовності завершити процедуру розірвання шлюбу колишнім чоловікові та дружині буде видано свідоцтво про розірвання шлюбу.
Розлучення в судовому порядку
Через суд слід розлучатися у наступних випадках:
- у чоловіка і дружини є спільні неповнолітні діти, які не досягли 18 років;
- подружжя не може самостійно вирішити майнові суперечки;
- хтось із подружжя не дає згоди на розлучення в мирному порядку або відмовляється подавати спільну заяву в РАЦС.
Звернення до суду починається з моменту подачі позовної заяви про розірвання шлюбу, яке повинно бути складено за всіма правилами цивільного судочинства України для якнайшвидшого його прийняття судом до розгляду.
Строк для примирення
Суддя на свій розсуд визначає, чи є можливість зберегти сім’ю. Якщо навіть мінімальна ймовірність є, то він може призначити чоловіку і дружині строк для примирення. Такий строк не може бути більше 6 місяців. Для скорочення призначеного судом строку сторони мають право попросити про це суд, надавши обґрунтування такого скорочення.
Судове засідання і питання, що вирішуються судом у його ході
Судове засідання проводиться в день, який призначається суддею. Про дату і час проведення слухання сторони сповіщаються заздалегідь. Судом можуть бути вирішені такі питання:
- З ким з батьків буде проживати дитина після розлучення.
- Про стягнення аліментів на дитину.
- Про стягнення аліментів на колишню дружину (чоловіка).
- Про поділ спільного майна подружжя.
Рішення суду
У шлюборозлучному процесі судове рішення – це один основний документ, адже саме на підставі нього шлюб буде визнаний розірваним.
Рішення суду про розірвання шлюбу тягне за собою правові наслідки тільки після того, як вступить в законну силу. Для цього потрібно, щоб пройшло 30 днів після його винесення, тобто, це час, який передбачений законодавством для можливості його оскарження в апеляційному порядку.
Судове рішення може бути оскаржене до вищої інстанції. Зробити це може не тільки позивач або відповідач по справі, а й будь-яка третя особа, яка бере участь у справі. Крім того, при оскарженні допустимо оскаржити не тільки факт самого розірвання шлюбу, але і те, як судом було розділене спільно нажите майно подружжя або визначено місце проживання дітей.
Можливість зміни прізвища
Після розірвання шлюбу подружжя має право змінити прізвище. Зробити це потрібно в момент реєстрації розлучення в органах РАЦС. Можна не робити це одразу, а змінити за бажанням в подальшому. Пам’ятайте, що при зміні прізвища доведеться змінювати також паспорт, відповідно, і всі інші необхідні документи!
Розлучення без присутності чоловіка або дружини
Розірвання шлюбу без присутності однієї зі сторін можливо в наступних випадках:
- якщо чоловік фізично не може бути присутнім в суді або відділі РАЦС;
- якщо чоловік не згоден на розлучення і своєю відсутністю висловлює це;
- якщо чоловік визнаний судом недієздатним або безвісно відсутнім.
Якщо один з подружжя не може бути присутнім при процедурі розірвання шлюбу, то він може уповноважити довірену особу на представлення власних інтересів.
Розлучення без присутності в суді може відбуватися шляхом заочного розгляду справи. В такому випадку відповідача доводять до відома про розірвання шлюбу, при цьому він повинен повідомити про неможливість бути присутнім на засіданні і попросити відкласти слухання або розглянути справу без нього, але якщо він цим правом не скористався, то суд прийме заочне рішення суду.
У разі ж, якщо відповідач двічі не з’явився на засідання з причин, які не можуть бути визнані поважними, суд на останньому слуханні виносить рішення про розірвання шлюбу.
При взаємній згоді працівники органу РАЦС, і суддя можуть розірвати шлюб в присутності тільки однієї зі сторін. При цьому потрібно пам’ятати, що при відсутності взаємної згоди шлюб може бути розірваний виключно в судовому порядку.
Розлучення з іноземцем
Розірвати шлюб з іноземцем в Україні можна як за допомогою органів РАЦС, так і в суді.
Розлучення за допомогою органів РАЦС проводиться за стандартною процедурою. Можливо також і розірвання шлюбу без присутності чоловіка-іноземця, але в такому випадку потрібно його заяву, засвідчену нотаріально.
Розлучення в судовому порядку може супроводжуватися низкою труднощів в разі відсутності іноземного чоловіка на території України. У такій ситуації можливе розірвання шлюбу без присутності цього чоловіка, але потрібно отримати від нього відповідну заяву, а також повне дотримання його прав відповідно до законодавства країни, громадянином якої він є.
Розлучення з засудженим чоловіком або дружиною
Розлучення з засудженим (незалежно від строку покарання) та/або ув’язненим може відбуватися в судовому порядку або в органах ДРАЦС за взаємною згодою з другим із подружжя та у разі відсутності спільних дітей. Варто звернути увагу на те, що справа про розірвання шлюбу з особою, яка є засудженою до позбавлення волі, може бути розглянута судом за участю представника такої особи.
Допомога адвоката у сфері сімейного права при розірванні шлюбу в Україні
Адвокат з розлучень – це фахівець, який допоможе ефективно і швидко вирішити спір про розірвання шлюбу в Україні в короткі терміни!
Наші юристи спеціалізуються на справах у сфері сімейного права, тому знають всі нюанси та деталі вирішення подібних справ.
Адвокат у сфері сімейного права допоможе Вам:
- Мінімізувати витрати на розірвання шлюбу в Україні;
- вибрати правильну тактику ведення справи;
- швидко та ефективно вирішити справу про розлучення в Україні;
- досягти бажаного результату.
Якщо Ви не знаєте, як правильно вчинити та куди звертатися, щоб розірвати шлюб в Україні, то зверніться за консультацією до адвоката по сімейним справам.
Ви можете зв’язатися з нашими юристами у сфері сімейного права будь-яким зручним для Вас способом:
- телефоном;
- в месенджері (Viber, Telegram, WhatSapp);
- особисто приїхати на консультацію.
Не варто затягувати розірвання шлюбу в суді, краще зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і вирішити справу в найкоротші терміни. Контакти вказані на нашому сайті
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: