- Розлучення та діти
- Як розлучитись, якщо є діти через суд
- Документи для розлучення через суд з дітьми
- Позовна заява про розірвання шлюбу з дітьми
- Подати на розлучення в суд, якщо є неповнолітні діти
- Розлучення з дітьми
- Терміни розлучення з дітьми через суд
- З ким залишається дитина після розлучення?
- Чи можуть діти залишитися з батьком після розлучення?
- Розлучення з двома, трьома і більше дітьми через суд
- Розлучення, якщо дитині немає року
- Розлучення при наявності дитини-інваліда
- Розірвання шлюбу через РАЦС при наявності неповнолітніх дітей
- Розлучення, якщо є не спільна дитина
Розлучення та діти
При наявності у подружжя спільних неповнолітніх дітей шлюборозлучний процес відбувається в суді, а в деяких випадках – в органах РАЦС.
Якщо батьки уклали угоду про сплату аліментів та поділ майна, суд засвідчується, що її умови не порушують права неповнолітніх.
Якщо подружжя не може вирішити спір добровільно, суддя буде керуватися Сімейним кодексом України і розгляне наступні питання:
- з ким з батьків буде жити неповнолітня дитина;
- хто з батьків і в якому розмірі буде сплачувати аліменти на утримання спільної дитини;
- на вимогу подружжя проводиться поділ спільно нажитого майна, а також вирішуються інші питання, пов’язані з процесом розлучення.
При розірванні шлюбу суд в першу чергу враховує і захищає інтереси дитини.
Як розлучитись, якщо є діти через суд
При наявності дітей розгляд відбувається в суді. Цивільно-процесуальний кодекс України дозволяє позивачу включити в заяву кілька вимог, пов’язаних між собою, тому порядок розірвання сімейних відносин залежить від конкретних обставин.
Згідно із загальним правилом, позов подається за місцем проживання відповідача або за його останньою відомою адресою, якщо позивач не володіє актуальною інформацією.
У таких випадках позивач має право подати заяву за місцем свого проживання:
- через стан здоров’я позивачеві важко з’явитися в суд за місцем проживання відповідача;
- разом з позивачем проживає неповнолітній.
При розірванні шлюбу в суді судовий збір в 2024 році складе 908 грн. Якщо в заяві предметів суперечки більше, сума зросте, так як кожне з вимог обкладається окремим розміром судового збору. Наприклад, за вирішення питання про місце проживання дітей необхідно буде додатково заплатити 908 грн.
Документи для розлучення через суд з дітьми
Обов’язковими для подачі позову є такі документи.
- Заява про розірвання шлюбу.
- Посвідчення особи позивача або обох з подружжя (якщо жодна зі сторін не заперечує проти розлучення).
- Підтвердження оплати судового збору (квитанція).
- Свідоцтво про шлюб.
- Свідоцтво про народження дитини.
Позовна заява про розірвання шлюбу з дітьми
Необхідно з відповідальністю підійти до складання позову, щоб суд прийняв справу до розгляду. Заява повинна містити в собі наступні частини.
- Вступну: найменування та місцезнаходження судового органу, відомості про позивача і відповідача (П. І. Б., адреси, способи зв’язку), інформацію про третіх осіб, що беруть участь у справі (при наявності).
- Змістовну: коротко викладену суть позову, причину розлучення, інші питання, пов’язані з розірванням шлюбу.
- З формулюванням позовних вимог: розірвати шлюб, вирішити спір про неповнолітніх дітей та інші прохання.
- Список документів, які додаються до позовної заяви.
При наявності дітей можливо використовувати такі зразки заяв:
- позовну заяву, коли угоду про дитину і аліменти досягнуто;
- заяву на розлучення без угоди про дитину і аліменти.
Дані приклади допоможуть при складанні власного позову. У заяві слід уникати емоційних висловлювань. Можна використовувати деякі формулювання для опису власної ситуації. Допускається подача роздрукованих і написаних від руки заяв.
При необхідності можна отримати юридичну консультацію.
Подати на розлучення в суд, якщо є неповнолітні діти
Суд розриває шлюб без з’ясування причин, якщо:
- подружжя не заперечують проти розлучення;
- укладено угоду про утримання дітей і їх місце проживання.
При незгоді одного боку на розлучення, а також для вирішення спору про дитину і (або) аліменти потрібно надати суду докази своєї позиції.
При судовому розгляді спорів про виховання дітей до участі в справі обов’язково залучаються представники органу опіки та піклування. Фахівці вивчають умови проживання дитини та батька, який бажає його виховувати.
Після закінчення перевірки орган опіки надає суду акт обстеження і виносить незалежний висновок, пов’язаний з даною справою. При цьому враховуються:
- матеріальне забезпечення дитини і батька, який бажає проживати з ним (санітарно-гігієнічні умови, рівень доходу);
- психоемоційний стан дитини (радість спілкування з кожним з батьків, близькість контакту, рівень довіри і прихильності).
Розлучення з дітьми
На результат справи впливають показання третіх осіб (вихователів, вчителів, родичів). Суддя ознайомиться з усіма показаннями, так як вони допомагають сформувати об’єктивний погляд на ситуацію. Діти, які досягли десятирічного віку, мають право висловити думку під час судового засідання і сказати, з ким із батьків вони хотіли б проживати.
Розставання батьків – це болісне переживання для дитини, яке може привести до несприятливих наслідків. Щоб мінімізувати психологічні потрясіння, пов’язані з розлученням, подружжю рекомендується знаходити компроміси і вирішувати суперечки в досудовому порядку.
Терміни розлучення з дітьми через суд
Шлюборозлучний процес складається з наступних етапів.
- Очікування розгляду справи і сам процес.
- Місяць, тобто 30 днів, які даються на оскарження рішення суду в апеляційному порядку. Якщо за цей час жодна зі сторін не подасть апеляцію, рішення вступить в законну силу.
Якщо у подружжя немає заперечень, розірвання шлюбу відбудеться не раніше, ніж через місяць. Розбіжності з приводу аліментів і дітей можуть збільшити строки розгляду справи. Якщо одна зі сторін не дає згоди на розлучення, суд спробує зберегти шлюб і призначить час для примирення. Процес розлучення може затягнутися до шести місяців.
Суддя також може розглянути питання, пов’язані з розлученням, в окремому порядку, за умови, що це доцільно і не впливає на інші рішення, прийняті у справі.
приклад
У Світлани та Михайла двоє неповнолітніх дітей. Жінка подала на розлучення, вказавши в позовій вимозі про виплату аліментів і про розподіл квартири, власниками якої були не тільки подружжя, але і брат відповідача. Так як рішення цієї суперечки зачіпає інтереси третіх осіб, суддя вважав за потрібне виділити майнову суперечку в окремий процес, щоб швидше вирішити питання про сплату аліментів на дітей.
З ким залишається дитина після розлучення?
У законодавстві немає вказівок, з ким із колишнього подружжя залишається дитина. Згідно Сімейного кодексу України у обох батьків рівні права і зобов’язання щодо неповнолітніх дітей. Якщо угоду між подружжям не досягнуто, суд прийме рішення про місце проживання дитини.
Кожна справа індивідуальна, і судді необхідно врахувати безліч чинників, щоб винести справедливе рішення і захистити права дитини. При цьому беруться до уваги.
- Інтереси неповнолітнього (прихильність до матері і батька, сестрів і братів, звичного кола спілкування).
- Вік неповнолітніх (дошкільнята зазвичай більше потребують материнської турботи).
- Моральні якості батьків, ступінь налагодженості їх взаємовідносин з дітьми.
- Можливість мами і тата займатися вихованням дитини (режим праці, сімейний стан тощо).
- Матеріальні можливості кожного з батьків (зарплата, наявність житла).
- Стан здоров’я кожного з батьків.
Відповідно до сформованої судової практики, діти частіше залишаються з мамами. Проживання дитини з батьком можливо при настанні деяких обставин.
Матері іноді намагаються перешкоджати батькам бачитися з дітьми навіть при наявності угоди. Дані заходи є порушенням українського законодавства. Чоловік має право подати до суду, щоб встановити графік побачень з дитиною.
Перевага одного з батьків в матеріальному чи соціальному плані не є безумовною підставою для задоволення його прохання забрати дитину.
Приклад
Багаті батьки часто загрожують дружинам відібрати у них дітей у разі розлучення. Вони стверджують, що можуть задовольнити більше матеріальних потреб дитини, ніж мати. Для суду і органів опіки важливіше моральний стан дитини і його прихильність до мами і тата.
Суд може враховувати експертні думки освітян, психологів та інших фахівців, а також призначати проведення досліджень, необхідних для винесення справедливого рішення, що захищає інтереси неповнолітніх.
Чи можуть діти залишитися з батьком після розлучення?
У більшості випадків неповнолітні члени сім’ї при розлученні залишаються з мамою. Суд може залишити дитину з батьком, якщо мати:
- зловживає спиртними напоями або наркотиками, веде аморальний спосіб життя;
- має психічне захворювання;
- не приділяє належної уваги дитині: налагоджує особисте життя, постійно залишає дитину вдома без нагляду тощо;
- здійснює фізичне і психічне насильство над дитиною (побої, ігнорування інтересів неповнолітнього).
Батькові важливо підкріпити аргументи фактами. До них відносяться довідки медичних установ, свідчення родичів і сусідів. Наявність серйозних доказів збільшує шанси батька на те, що дитина буде жити з ним.
Якщо дитина досягла 10 років і хоче жити з батьком, його думка буде врахована судом. Тут важливо реальне дотримання прав і інтересів неповнолітнього, так як батьки можуть дозволяти дітям більше, ніж матері, але це не завжди йде на користь психічному і фізичному здоров’ю дитини.
Приклад
Тринадцятирічний Микола заявив під час засідання, що хотів би жити з батьком. На питання судді чому він прийняв таке рішення, підліток відповів, що тато дозволяє йому грати на комп’ютері до ночі і їсти багато солодощів.
У цій ситуації думка неповнолітнього заснована на тому, що батько його балує. Суд врахує точку зору дитини, але вона не буде основоположною при прийнятті рішення.
Діти можуть залишитися з батьком за добровільної згоди батьків. Законом не передбачено обмежень на цей рахунок, якщо мати і сам дитина не проти такого рішення.
Розлучення з двома, трьома і більше дітьми через суд
Якщо у пари є двоє і більше дітей, процес розлучення буде проходити так само, як і при наявності однієї дитини. Справа може бути розглянута в суді.
При відсутності інших суперечок питання про аліменти на дітей розглядається судом. Якщо всі спільні діти залишилися з одним з батьків, а другий чоловік має стабільний офіційний дохід, він буде платити:
- 1/3 на утримання двох дітей;
- 1/2 на утримання трьох і більше дітей;
Найчастіше старші діти (особливо хлопчики) хочуть залишатися з батьками, а дівчатка прив’язані до мам. Поділ дітей при розлученні законом не забороняється. При цьому в першу чергу враховуються інтереси неповнолітніх. Судом приймається до уваги думку дітей, які досягли десяти років.
Досудове мирне врегулювання спору – самий щадний і швидкий спосіб врегулювання спору про місце проживання дітей. Компроміс допоможе уникнути затягування процесу і нанесення психологічної травми неповнолітнім
Розлучення, якщо дитині немає року
Під час вагітності дружини, а також протягом року після народження дитини чоловік не має права ініціювати розірвання шлюбу. При цьому на жінку це обмеження також поширюється: вона не може подати на розлучення, коли вважатиме за потрібне, а лмше коли спільній дитині виповниться один рік.
При розлученні немовлята практично завжди залишаються з матір’ю. До тих пір, поки малюку не виповниться три роки, жінка має право отримувати аліменти не тільки на утримання дитини, але і на себе. Якщо у колишнього чоловіка є стабільний офіційний дохід, на одного малюка буде утримуватися 1/4 його зарплати (якщо подружжя не уклали добровільну угоду з іншими умовами).
Аліменти на утримання колишньої дружини, яка доглядає за дитиною до трьох років, утримуються судом у твердій грошовій сумі або також у частці від заробітку (доходу) платника аліментів, що залежить від матеріального та сімейного стану обох сторін. Навіть якщо жінка працює, а не знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, їй належать виплати, розмір яких встановить суд.
Розлучення при наявності дитини-інваліда
Процедура розлучення батьків при наявності дитини-інваліда практично не відрізняється від стандартної. Основні особливості стосуються виплати аліментів.
Питання про аліменти можна вирішити, уклавши угоду. Якщо мирним шляхом врегулювати спір не вдалося, батько, який проживає з дитиною-інвалідом, може претендувати на такі виплати від колишнього чоловіка:
- аліменти на утримання неповнолітньої (25% на одну дитину, 33% – на двох,50% – на трьох дітей і більше);
- аліменти, пов’язані з додатковими витратами на лікування дитини-інваліда. При цьому важливо довести необхідність виплат (довідки, медичні висновки). Суд врахує матеріальне та сімейне становище сторін і винесе справедливе рішення.
Аліменти можуть стягуватися на повнолітніх дітей-інвалідів першої, другої та третьої групи.
При визначенні місця проживання дітей суд вивчає мотиви батьків. Одна зі сторін може переслідувати корисливу мету (отримання пенсії та інших виплат у зв’язку з інвалідністю дитини).
Розірвання шлюбу через РАЦС при наявності неповнолітніх дітей
У таких ситуаціях розлучитися з чоловіком за наявності дітей, які не досягли 18років можна звернувшись в РАЦС:
- суд визнав одного з подружжя недієздатним;
- чоловік (дружина) пропав безвісти, і це можливо підтвердити документально.
При цьому розлучення можливе в односторонньому порядку.
Для розлучення ініціатору процесу необхідно заповнити встановлену законом форму заяви. У бланку вказуються паспортні дані заявника. В кінці документа дається інформація про опікуна недієздатного громадянина.
До заяви додається стандартний набір документів:
- паспорт заявника;
- свідоцтво про шлюб;
- квитанцію про оплату держмита.
Додатково надаються копії судових рішень (про зникнення громадянина безвісти або визнання його померлим), що підтверджують право розлучитися в РАЦС при наявності спільних неповнолітніх дітей.
Через місяць необхідно прийти в РАЦС в призначену дату. Шлюб буде розірвано, і службовець державного органу видасть свідоцтво про розірвання шлюбу.
Розлучення, якщо є не спільна дитина
Якщо неповнолітня дитина не є загальним сином подружжя, розлучитися можна в РАЦС за умови, що не було факту усиновлення (удочеріння) вітчимом або мачухою дитини.
приклад
У Світлани є син від першого шлюбу. Вона вийшла заміж за Олексія, малюк жив з ними. Чоловік не всиновлював дитину. Світлана і Олексій вирішили розлучитися з обопільної згоди. Розірвання шлюбу можливо в РАЦСі.
Якщо загальні діти подружжя досягли повноліття, шлюборозлучний процес можливий в РАЦС при відсутності у чоловіка і дружини інших суперечок.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: