Сімейний кодекс про розподіл майна
Процедура і порядок поділу майна між подружжям залежить від того, який режим власності ними встановлено: законний (за загальними правилами Сімейного кодексу України) або договірної (при наявності шлюбного контракту, згідно з яким і буде проводитися поділ).
Однак незалежно від виду режиму, будь то законний або договірний, у кожного чоловіка є право на звернення до суду для захисту своїх майнових інтересів. Суд може задовольнити (повністю або частково) позов або відмовити в його задоволенні. Все залежить від доведеності та обґрунтованості такого позову.
Спільне та особисте майно подружжя Сімейний кодекс України
Загальні майнові права подружжя виникають з моменту реєстрації шлюбних відносин. При цьому закон поділяє майно на:
- спільне – до такого майна відноситься все, що придбано чоловіком і дружиною в період шлюбних відносин (вклади, будь-які доходи, рухомі та нерухомі об’єкти, а також боргові зобов’язання – кредити, позики, іпотеки тощо.);
- приватне – все, що було власністю будь-кого з подружжя до укладення шлюбу, а також, дарунки та спадщина, які чоловік або дружина придбали, перебуваючи в шлюбі (шлюбний контракт також може передбачати особисте майно).
Поняття і види спільної власності викладені в Сімейному кодексі України. Майно, яке не є таким, а є особистим, визначено у Сімейному кодексі України окремо. Закон також передбачає визнання в певних випадках особистої власності спільною.
ПРИКЛАД
Дружина звернулася в суд з позовом до свого чоловіка про виділ подружньої частки і визнання прав власності на 1/2 частку квартири. Дана квартира належить її чоловікові, і була придбана до шлюбу. Однак подружжя провели ремонт спірної квартири за рахунок сімейного бюджету.
Відповідно до Сімейного кодексу України, особисте майно чоловіка або дружини, може бути визнане їх спільною власністю, якщо суд встановить, що в період шлюбних відносин на нього здійснювалися вкладення з сімейного бюджету, в результаті чого воно значно збільшилося в ціні. В такому випадку майно буде поділене між подружжям в рівних частках.
Для правильного вирішення справи суд призначив експертну оцінку вартості майна до і після вкладень. Експертиза не виявила значну різницю у вартості квартири. Суд відмовив позивачці у задоволенні вимог.
Поділ майна згідно Сімейного кодексу України: термін давності
Відповідно до положень Сімейного кодексу України, позовна давність для пред’явлення вимог щодо майна подружжя, який розірвав шлюб, становить три календарні роки. Моментом перебігу строку позовної давності є момент, коли чоловік дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх майнових прав і інтересів.
Порушенням майнових прав чоловіка або дружини щодо спільної власності подружжя можуть вважатися наступні ситуації:
- перешкоди одним членом подружжя іншому в користуванні майном (у разі, коли подружжя знаходиться в розлученні, але продовжує користуватися спільно нажитими речами);
- в разі, коли один із подружжя відчужив майно (продав, подарував, надав під заставу тощо);
- при виникненні спору про користування майном;
- в інших ситуаціях, передбачених законодавством.
Так як право може бути порушено в будь-який момент, і в момент розірвання шлюбу, і по закінченню часу після його розірвання, у зв’язку з цим в позові необхідно вказувати дату порушення прав. Саме з цієї дати починається період позовної давності, який застосовується в даних спорах.
Угода про розподіл майна згідно з Сімейним кодексом України
Майно може бути поділене за угодою. Сімейний кодекс України передбачає укладення угоди про розподіл майна між подружжям. Така угода чоловіка і дружина можуть укласти, як перебуваючи в шлюбі, так і після його розірвання. Угода є документом, що встановлює порядок поділу подружнього майна.
Угода оформляється письмово і містить всі вимоги, що застосовуються до даного виду документа. При цьому не обов’язково посвідчувати такий документ в нотаріальному порядку. Угода про розподіл подружжя може поширюватись:
- на все майно, яке придбане у шлюбі;
- на певну частину власності, придбаної в шлюбі.
У документі про розподіл важливо вказати найменування та характеристики кожного предмета або речі, а також їх вартість і кому або в яких частках буде належати це майно після розірвання шлюбу. Також, в документі можна відобразити грошові компенсації за майно, яке перейде кому-небудь з подружжя.
Також корисною інформацією на сайті “Розлучення онлайн” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: поділ майна подружжя, правовий режим майна подружжя, спільне і особисте майно подружжя. поділ спільного майна подружжя, порядок і способи поділу майна, поділ майна в період шлюбу, поділ майна в цивільному шлюбі, поділ різних видів майна, поділ житла при розлученні.
Розділ майна за шлюбним договором
Укладення шлюбного контракту є свого роду захистом особистого майна чоловіка і дружини, придбаного в період шлюбних відносин – в цьому випадку воно буде належати на праві власності лише тому, хто його придбав (якщо сам договір не визначає інше).
Норми Сімейного кодексу України зобов’язують засвідчувати шлюбний договір (контракт). В іншому випадку такий контракт є недійсний.
Коли у подружжя є укладений договір, поділ майна відбувається згідно з нормами такого документа. І кожен чоловік отримує те, що встановлено договором (контрактом).
Хоча закон надає право на оскарження шлюбного договору, проте зробити це досить складно, коли документ оформлений юридично вірно.
ПРИКЛАД
Громадянка «Ф» звернулася в судову інстанцію з позовом до свого чоловіка. У позові вона просила суд визнати недійсним шлюбний договір, укладений між нею і чоловіком в 2012 році, перебуваючи з ним у зареєстрованому шлюбі. Свої вимоги пояснила тим, що перебувала напідпитку, коли оформляла договір.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши сторони, суд приходить до наступного висновку. Згідно з нормами Сімейного кодексу України, між громадянами, які знаходяться в законному шлюбі (або вступають в шлюб) може бути укладений шлюбний контракт, відповідно до вимог сімейного законодавства. Законом передбачено визнання судом шлюбного контракту недійсним на вимогу чоловіка або дружини або їх обох, в разі якщо встановлені договором умови ставлять когось із сторін такого договору в несприятливий майновий стан.
При розгляді справи суд встановив, що відповідно до шлюбного контракту подружжя отримуює майно в наступних частках: чоловік – 2/3 частки, дружина 1/6. Доказів своєї помилки позивачка суду не представила. Суд не знаходить причин для визнання договору недійсним і відмовляє позивачці в позові.
Висновок
Сімейне законодавство призначене для захисту інтересів і прав, що випливають із сімейних відносин. Громадяни, які перебувають у шлюбних відносинах, повинні дотримуватися вимог, установлених таким законодавством. Порушення норм сімейного законодавства тягне за собою певні правові наслідки.
Громадяни, чиї законні права порушені, можуть покладатися на захист в судовому порядку. Найчастіше суперечки випливають саме з майнових правовідносин. Для того, щоб запобігти порушенням своїх речових прав та інтересів, подружжя може укласти шлюбний контракт і визначити умови і долю свого майна.
Розділ майна може відбуватися мирно і без шлюбного договору в разі, якщо сторони укладуть між собою угоду про його поділ.
Однак не залежно від того, чи є між подружжям певний документ, що встановлює порядок поділу спільно нажитого майна, будь-який з подружжя може спробувати оскаржити поділ в судовому порядку. А вийде у нього це чи ні, питання інше.
Угода була укладена письмово і її підписали тільки чоловік, я і друг сім’ї. Чоловік з деяких пір намагається мене виселити (оскільки квартира оформлена на нього), посилаючись на те, що угода не завірена нотаріусом, а строк для оскарження (три роки) минув. Чи правий він?
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: