Способи нарахування аліментів

Способи нарахування аліментів

Способи нарахування аліментів

Сімейний кодекс України передбачає безліч способів оплати суми аліментів, які можуть добровільно визначатися батьками при укладанні угоди з виплати аліментів, або встановлюватися судом в примусовому порядку.

Основною метою такого різноманіття можливостей виконання обов’язків щодо утримання неповнолітніх дітей, або повнолітніх членів сім’ї,  а також непрацездатних дітей, яким вже виповнилося 18 років, є можливість забезпечити потреби цих осіб в утриманні, в незалежності від конкретних соціальних і матеріальних умов.

Сьогодні, добровільно, або за рішенням суду, забезпечити таке утримання можна практично в будь-якій життєвій ситуації. Головне, правильно визначити спосіб їх оплати в залежності від конкретної ситуації.

Порядок і способи визначення, якими здійснюється оплата аліментів, регулюються окремою главою Сімейного кодексу України для випадків, коли укладено угоду з утримання дітей. У разі, якщо один з батьків, або повнолітній член сім’ї ухиляється від виконання своїх обов’язків з утримання близьких осіб і не хоче платити аліменти, спосіб яким має здійснюватися стягнення буде призначений судом.

Найбільша кількість форм сплати аліментів наведено в Сімейному кодексі України, яка визначає їх для випадків, коли між батьками укладено угоду з утримання дітей:

  • в частках до заробітку і доходу;
  • у твердій грошовій сумі, яка сплачується періодично;
  • у твердій грошовій сумі, яка виплачується одноразово;
  • наданням майна;
  • іншими способами.

Саме ці способи припустимі не тільки в рамках добровільних домовленостей, а й застосовуються судами, при стягненні, з осіб, які ухиляються від виконання своїх обов’язків. Судді, застосовують тільки перші два варіанти, як окремо, так і комбінуючи їх, в залежності від матеріального та сімейного стану сторін у справі.

Ну а в разі укладення зазначеної угоди, даний перелік зовсім не є вичерпним. З метою забезпечення нормального утримання дітей особи можуть домовитися про будь-який варіант оплати, який на їхню думку буде найбільш ефективним. Єдиним обмеженням тут є інтереси неповнолітніх, які при визначенні способу сплати аліментів не мають постраждати.

Нотаріус, який посвідчує подібну угоду зобов’язаний контролювати, щоб варіант сплати, обраний сторонами за угодою не порушували їхніх прав і не погіршували становище, яке передбачено в порівнянні з умовами, які передбачені для стягнення відповідно до Сімейного кодексу України.

Оплата в частках до заробітку і іншого доходу платника

Аліменти у частці від заробітку та іншого доходу платника

Цей вид виплат є найпоширенішим серед всіх інших. В основі його лежить виявлення всіх доходів обох батьків. Адже в утриманні дітей вони повинні брати участь разом. Погоджуючись виплачувати аліменти таким способом, сторони повинні дотримуватися правил, встановлених Сімейним кодексу, які визначають, що виплати повинні бути в таких розмірах від доходу:

  1. 25% – на одну дитину;
  2. 33% – на двох дітей;
  3. 50% – на трьох і більше дітей.

При цому, частки розраховуються з усіх джерел заробітку, наявність яких зможе довести друга сторона. Це необхідно пам’ятати, так як в разі відсутності угоди, будь-який з батьків, або орган опіки та піклування може звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу, а в більш складних ситуаціях, з позовом про стягнення аліментів.

У твердій грошовій сумі, яка виплачується періодично

Розмір аліментів у твердій грошовій сумі

До даного способу суди вдаються у випадках, коли у недбайливого батька немає постійного доходу, або він отримує його в натуральному вираженні, або його офіційний розмір настільки малий, що погіршить становище неповнолітнього. У цій ситуації суддя аналізує інформацію щодо сімейного та матеріального становища сторін, описану в позові про стягнення, і приймає рішення про призначення щомісячних виплат в розмірі кратному значенню відповідного прожиткового мінімуму, який затверджується урядом України та регіональною владою.

Крім цього, Сімейний кодекс дозволяє суду комбінувати стягнення в частках від доходу і у фіксованій сумі. Найчастіше це застосовується, коли у особи є одне постійне джерело доходів і кілька, маючих тимчасовий, сезонний або непостійний характер.

Якщо ж батько і мати добровільно домовляються між собою шляхом укладення угоди, то в рамках такого способу вони мають право не прив’язуватися до якихось показників, затверджених урядом. Досить буде вказати розмір періодичних виплат в у гривнях. При цьому, матеріальне становище дітей не повинно погіршитися.

І якщо суди призначають тільки щомісячні виплати, бо це прописано в Сімейному кодексі, то в добровільному порядку, громадяни мають право більш гнучко встановлювати період виплат. Вони можуть виробляти перерахування аліментів і раз у квартал, і в півріччя. Тут головним критерієм є достатність їх обсягу для повноцінного утримання дитини.

У твердій грошовій сумі, одноразово

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі одноразово

Даний варіант можливий тільки в рамках угоди за змістом. Він не так поширений, як попередні, але в деяких ситуаціях буває просто незамінним. Наприклад, коли один з батьків виїжджає на постійне місце проживання за кордон, а на території Україні, у нього не залишається майна, або доходів.

У подібних випадках, сторони угоди, в інтересах дитини визначають одноразовий обсяг виплат, який повинен забезпечити його утримання, до досягнення нею повноліття.

З огляду на те, що рішення про таку допомогу може бути прийнято в будь-якому віці дитини, починаючи з моменту його народження, розмір одноразових перерахувань може бути дуже великим. І батьки мають право самі визначити механізм, відповідно до якого гроші дійдуть до одержувача.

Надання майна

Передача майна в рахунок аліментів на дитину

Одним з поширених варіантів виплати є надання майна. Він доступний тільки в разі добровільного укладення Договору про аліменти.

Варіантів реалізації даного способу існує маса. Для того, щоб забезпечити утримання малюка одним з батьків може надаватися харчування, речі, аксесуари, необхідні для навчання в школі. Водночас кошти учасника угоди можуть надаватися різні послуги медичного характеру, оплачуватися спортивні секції, позашкільні гуртки, або професійні курси, а також оздоровлення.

Крім цього, одним з поширених способів забезпечення виплат на утримання є надання в користування або власність об’єктів нерухомості, наприклад, квартири або приватного будинку.

Якщо передача товарів і послуг в натуральній формі не передбачає додаткового документального оформлення, то у випадку з нерухомістю знадобиться укласти нотаріальний договір дарування та оформити перехід права власності або користування.

Важливим моментом є оцінка адекватності наданого майна потребам в утриманні дитини. Адже, якщо в угоді буде вказано, що 3-х річному малюку буде передана покинута будівельна база, то в незалежності від її вартості, нотаріус і друга сторона договору може засумніватися в тому, що дана нерухомість допоможе в його змісті, тим більше якщо вона буде предметом спору з третіми особами.

Головний аргумент в таких угодах – користь для дитини.

Оформлення конкретного способу оплати

Визначення способу оплати аліментів на дитину

Оформлення виплат можливо в добровільному (укладення угоди) і судовому порядку. У будь-якому випадку для цього знадобляться:

  • копії паспортів та ІПН;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • свідоцтво про шлюб або рішення суду про його розірвання;
  • довідки з місця проживання.

У разі укладення угоди про сплату аліментів, з цими документами необхідно звернутися до нотаріуса. У цьому нотаріальному акті зазначаються взаємні права та обов’язки батьків, а також повністю визначається розмір коштів на утримання і порядок їх оплати. Після закінчення формалізованих процедур у кожної зі сторін залишається по одному примірнику Договору.

Особливістю цього документа є його статус, прирівняний до виконавчого листа. Тобто, якщо один з учасників цього процесу через якийсь період часу перестає виконувати свої зобов’язання, друга сторона має право звернутися безпосередньо в державну виконавчу службу і пред’явити свій екземпляр з нотаріальної написом для подальшого примусового виконання досягнутих домовленостей.

В добровільному порядку платник може сам вибрати зручний спосіб перерахування коштів одержувачу. Можливо щомісячне поповнення банківського рахунку, який відкрито спеціально для отримання цих коштів, перерахування на банківську карту, або грошовий переказ через поштові відділення, або платіжні банківські системи. Головне, щоб після здійснення операції зберігалися квитанції про здійснення оплати.

Якщо ж домовитися не вийшло, то оформити аліменти в частках від доходу, або твердому грошовому вираженні можна в судовому порядку. Для цього, з уже зазначеним пакетом документів, одна з осіб, яка утримує неповнолітнього необхідно звернутися до суду за місцем свого проживання, з заявою про видачу судового наказу або позовом про стягнення аліментів.

Після отримання на руки рішення суду або наказу, оформляється виконавчий лист, за яким примусовим стягненням аліментів будt займатися виконавча служба.

Для забезпечення стягнення можуть проводитися утримання із заробітної плати та інших доходів, а при накопиченні заборгованості, може бути звернено стягнення на рухоме і нерухоме майно боржника.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти з військовослужбовця
  2. Аліменти з іноземного громадянина
  3. Способи нарахування аліментів
  4. Аліменти в частках до доходу
  5. Аліменти у твердій сумі
  6. Заява на аліменти у твердій грошовій сумі
  7. Аліменти в частках і твердій грошовій сумі одночасно
  8. Зміна способу стягнення аліментів
  9. Майно в рахунок аліментів
  10. Добровільні аліменти
Рейтинг
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн