- Угода про дітей при розлученні
- Договір про дітей при розлученні: в чому користь?
- Угода про дитину: визначення місця проживання
- Як скласти договір про дитину та її місце проживання?
- Угода (договір) про порядок спілкування з дитиною батька або матері, який проживає окремо
- Вимоги до угоди (договору) батьків про порядок спілкування з дитиною
- Угода (договір) про сплату аліментів на дитину
- Як скласти угоду (договір) про сплату аліментів?
- Порядок дій при укладанні угоди (договору) про аліменти:
- Мирова угода (договір) при розлученні про дітей
Угода про дітей при розлученні
Розірвання шлюбу за наявності у пари спільних неповнолітніх дітей відбувається в судовому порядку незалежно від наявності у подружжя спору відносно дитини.
Під час розгляду розірвання шлюбу за позовом однієї із сторін судом в обов’язковому порядку повинні бути з’ясовані наступні аспекти по спільним дітям:
- з ким з батьків залишиться проживати дитина після розлучення (тобто визначення її постійного місця проживання);
- яким чином буде відбуватися спілкування з дитиною батька або матері, що проживає окремо;
- як буде здійснюватися надання матеріального забезпечення в житті дитини окремо проживаючим батьком або матір’ю (сплата аліментів, додаткових витрат на дитину тощо).
Якщо розлучаючись батько і мати не хочуть з’ясовувати ці питання шляхом втручання суду і органів опіки та піклування, вони мають право попередньо укласти угоду про дітей, що обумовлює всі значущі питання, і надати її суду в порядку, передбаченому Сімейним кодексом України.
Угода про дітей – це документ, що складається подружжям в письмовій довільній формі, згідно вимог до правочинів, і обумовлює питання подальшого місця проживання дитини, порядку спілкування із спільними неповнолітньою дитиною, після оформлення розлучення.
Договір про дітей при розлученні: в чому користь?
При наявності в процесі розлучення угоди про виховання та утриманні дитини в суді буде вирішуватись тільки питання розірвання шлюбних відносин, без втручання в життя дитини і батьків. А саме подружжя, уклавши угоду на взаємовигідних умовах, убезпечать себе від з’ясування батьківських суперечок надалі.
Угода може бути складена окремо по конкретному питанні відносно дитини, або може поєднувати в собі кілька аспектів виховання, забезпечення та розвитку дитини. Однак батькам необхідно знати, що обов’язкового нотаріального посвідчення вимагає тільки угода про аліменти, оскільки наділяється юридичною силою виконавчого листа і може бути згодом надана для виконання в державну виконавчу службу без судового порядку стягнення аліментів.
Інші форми цивільних угод – про порядок спілкування з дитиною або про визначення місця його проживання – не підлягають обов’язковому посвідченню нотаріусом, що робить їх складання безкоштовним і взагалі не вимагає залучення нотаріуса.
Однак необхідно пам’ятати, що угода може бути складена тільки при досягненні повного компромісу батьками з усіх аспектів виховання та утримання дитини, а також не повинна порушувати права жодного з її учасників (матері, батька і в першу чергу дитини). В іншому випадку документ матиме статус нікчемного правочину і не буде прийнятий до уваги судом.
Також одним із значних плюсів складання угоди про дітей є те, що при його наявності розірвання шлюбу у суді за вашим клопотанням може проходити у спрощеному порядку, що об’єктивно скорочує строки розірвання шлюбу. Якщо ж батьки сперечаються про визначення порядку спілкування або місце проживання спільної дитини і не можуть знайти спільної консенсусу, вирішення конфлікту здійснюється в суді з обов’язковим залученням органів опіки та піклування на загальних підставах.
Угода про дитину: визначення місця проживання
«Визначення місця проживання дитини» – найчастіший предмет спору батьків, який в побутовому спілкуванні частіше звучить як «розділ дитини» при розлученні батьків, що представляє собою процедуру врегулювання питання про те, з ким із батьків залишається проживати дитина після розірвання шлюбу.
Аспект цей дуже серйозний, оскільки неправильно прийняте рішення може завдати дитині психологічну травму, а в деяких випадках навіть зашкодити її життю і здоров’ю (наприклад, в ситуації, коли один з батьків зловживає спиртними напоями або наркотичними речовинами, не дбає про дитину, застосовуює фізичну силу для покарання тощо).
Мета складання угоди про визначення місця проживання дитини:
- Вирішення долі дитини без втручання суду із залученням третьої особи у вигляді органу опіки та піклування, які, в свою чергу, в обов’язковому порядку повинні обстежити умови проживання батька і матері за допомогою виходу на будинок, провести опитування сусідів, тощо;
- розірвання шлюбу через суд проходило найшвидше;
- зменшення вірогідності подальших конфліктів з приводу проживання неповнолітньої дитини.
Надати договір суду можна одночасно з пред’явленням позовної заяви або безпосередньо під час процесу розірвання шлюбу, як додатковий документ.
Як скласти договір про дитину та її місце проживання?
При складанні угоди про місце проживання дітей при розлученні батьків необхідно враховувати наступні умови:
- Довільна письмова форма (із дотриманням вимог цивільних правочинів, інтересів дитини та обох батьків);
- Спільна згода батьків (без примусу, психологічного тиску та погроз їх застосування);
- Нотаріальне посвідчення не потрібно (якщо в цій угоді не визначаються аліменти).
Слід вразовувати, що цей пункт все ж залишається на розсуд батьків, оскільки залучення сімейного юриста та нотаріуса забезпечить гарантії визнання такої угоди як доказу в суді. У іншому випадку одна зі сторін може визнати себе непричетною до складання угоди.
- Якщо в сім’ї кілька спільних дітей, на вибір батьків можна скласти один документ на всіх, або окремо по кожній дитині.
Приблизний план складання договіру:
- Назва – «Угода (договір) про визначення місця проживання неповнолітнього П.І.Б., дата народження».
- Місце складання і дата підписання (наприклад – місто Запоріжжя, 28.03.2024).
- Персональні дані по кожній зі сторін (батько – П.І.Б., рік народження, паспортні дані, адреса реєстрації).
- Визначення головного питання – місце проживання дитини:
- з ким з батьків залишається проживати;
- адреса проживання;
- Підписи сторін з розшифровкою.
Якщо на момент складання угоди дитина досягла 14-річчя, в договорі буде доцільно вказати його згоду з батьківським рішенням і також засвідчити документ її особистим підписом.
Якщо в укладеній угоді суд вбачає порушення прав дитини, він має право не прийняти її до уваги і інакше вирішити поставлені в угоді питання (Сімейний кодекс України).
ПРИКЛАД
Микола Д. подав позовну заяву про розірвання шлюбу з дружиною у зв’язку з неприйняттям її способу життя: частого зловживання алкоголем, небажання влаштовуватися на роботу. Суду було представлено угоду про те, що їх спільний малолітній син залишиться проживати з матір’ю після розлучення, оскільки батько переїзджає на орендоване житло, залишаючи сім’ї квартиру. Даний документ не був прийнятий до уваги судом, оскільки вбачав загрозу життю дитини у вигляді залишення його з матір’ю, схильною до аморальної поведінки. У такій ситуації спір щодо визначення місця проживання був виділений з процесу розірвання шлюбу для залучення до процесу у якості третьої сторони органів опіки та піклування з метою детального з’ясування всіх обставин справи.
Угода (договір) про порядок спілкування з дитиною батька або матері, який проживає окремо
Відповідно до чинного сімейного законодавства кожна дитина має право на спілкування зі своїми батьками, так само як і батько, який проживає окремо від сім’ї, має право спілкування зі своїми дітьми. Більш того, другий з батьків не повинен перешкоджати такому спілкуванню, якщо воно не порушує інтересів дитини.
Визначити право і графік спілкування з дітьми можна в спеціальній угоді про порядок спілкування, спільно складеній батьками, після чого її слід подати до суду.
До плюсів складання угоди про порядок спілкування з дитиною відноситься:
- укладається на взаємовигідних умовах;
- судовий процес проходить без залучення органу опіки та піклування, що пришвидшує процес;
- надає додаткові гарантії забезпечення прав дитини та батька, який проживає окремо.
Також корисною інформацією на сайті “Розлучення онлайн” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: документи для розлучення з дітьми, як поділяються діти при розлученні? як забрати дитину у колишньої дружини ? поділ майна при розлученні з дітьми, поділ квартири при розлученні з дитиною, спілкування з дитиною після розлучення, обмеження спілкування батька з дитиною, дружина забороняє бачитися з дитиною – що робити? мирова угода про дітей в суді.
Вимоги до угоди (договору) батьків про порядок спілкування з дитиною
- Письмова форма, викладена на державній мові;
- Обов’язкове відображення найважливіших аспектів документа:
- місце спілкування – під місцем спілкування розуміється конкретна територія, на якій буде відбуватися спілкування (наприклад, місце проживання дитини, місце проживання другого з батьків, місця масового відпочинку та розваг – кафе, кінотеатри, парки тощо.);
- час спілкування – це детально прописані дні, місяці, святкові дати з відображенням погодинного часу;
ПРИКЛАД
Щовівторка о 18:00 батько забирає доньку з дитячого саду, проводить прогулянку в місцях масового відпочинку та до 20:00 повертає за місцем проживання матері, або кожні другі вихідні місяця батько забирає сина у матері в 11:00 і знаходиться з ним за своїм місцем проживання до 18:00 неділі.
- порядок – це спосіб здійснення спілкування, наприклад, спілкування онлайн, спілкування в період хвороби дитини (чи будуть зустрічі переноситися в такому випадку на інші дати, наявність присутності другого з батьків при спілкуванні тощо.).
- Необов’язковість нотаріального посвідчення документа. У такому випадку бажана первинна консультація з сімейним юристом.
При складанні угоди і передачі її до суду документ повинен дотримуватися прав та інтересів неповнолітньої дитини. В першу чергу враховується вік дитини, особливості її здоров’я, емоційного стану та відношення до батьків.
Наприклад, якщо в документі вказано порядок спілкування малолітньої 9-місячної дочки з батьком у вихідні дні без присутності матері дитини, суд навряд чи прийме такий документ до уваги, пославшись на вік малятка.
Зразок угоди про порядок спілкування з дитиною батька проживає окремо після розлучення можна побачити на нашому сайті або звернувшись за послугами наших сімейних юристів.
Угода (договір) про сплату аліментів на дитину
Добровільна угода про аліменти – це різновид угоди про дітей, що відображає ступінь матеріальної участі одного з батьків, який залишив сім’ю у житті неповнолітньої дитини, яка підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.
Цей документ не буде прийнятий судом, якщо він складений батьками без звернення і завірення нотаріусом, оскільки він не матиме юридичної сили.
Обов’язкове нотаріальне завірення угоди наділяє її силою виконавчого листа, що дає право при її недотриманні, минаючи суд одразу звернутись в державну виконавчу службу або за місцем роботи боржника для подальшого примусового утримання грошових коштів.
Як скласти угоду (договір) про сплату аліментів?
При складанні угоди про аліменти ставляться такі вимоги до її змісту:
- Спільнне складання без примусу, психологічного та фізичного впливу, погроз, тощо.
- Письмова форма, викладена на державній мові та відповідно до норм правочинів і сімейного кодексу України.
- Дотримання законного права дитини на аліменти, яке другий батько міг би реалізувати при призначенні цих виплат в судовому порядку – це означає, що в угоді може бути вказана сума на утримання, менша ніж належить за законом. Меньша сума – неприпустима і грубо порушує права дитини.
ПРИКЛАД
Якщо заробітна плата батька дорівнює 10 000 гривень, а угода про аліменти складається щодо однієї дитини, сума на утримання в угоді не може бути нижче 1/4 частки заробітку батька, тобто не може бути нижче 2 500 гривень (Як зазначено в Сімейному кодексі України). У той час як призначення більшої суми цілком допускається.
- Визначення способу стягнення аліментів:
- часткою загального заробітку (на одну дитину – 1/4 частка доходів, на двох – 1/3, на трьох і більше – половина доходів відповідно);
- тверда грошова сума, визначається в разі відсутності у боржника офіційного працевлаштування, отримання ним заробітної плати в іноземній валюті або в натуральному вигляді, або в разі низького доходу, що не відповідає в частковому відношенні потребам дитини;
- «Змішаний» спосіб – передбачає призначення аліментів одночасно в частках і фіксованій сумі.
- Визначення періодичності виплати – на відміну від призначених судом, аліменти за угодою можуть бути не щомісячними, а, наприклад, щоквартальними тощо. – за погодженням між батьками;
- Встановлення порядку перерахування коштів – поштовим переказом, особистою передачею «на руки» одержувачу, переведенням на банківську карту (рахунок).
Порядок дій при укладанні угоди (договору) про аліменти:
- обидва батька приходять в нотаріальний кабінет, надаючи нотаріусу такі документи:
- паспорти та ІН сторін;
- свідоцтво про народження дитини (навіть при наявності у останнього паспорта, для підтвердження спорідненості з батьком);
- довідка про заробітну плату батька-платника (при наявності місця офіційного працевлаштування);
- здійснюють оплату послуг нотаріуса;
- отримують на руки документ-угоду в день звернення, завірену належним чином;
Вартість складання і завірення угоди (договору) про аліменти слід уточнювати у нотаріальній конторі.
Якщо дитина на момент укладення аліментного договору досягла віку 14 років, при складанні договору у нотаріуса обов’язкова її особиста присутність.
Батькам необхідно знати, що розірвати або змінити умови документа за спільною згодою можна за допомогою його переукладання у нотаріуса. При односторонньму оскарженні умов угоди або бажанні її скасувати питання вирішується тільки в судовому порядку.
Мирова угода (договір) при розлученні про дітей
Мирова угода про дітей в суді – це процесуально інший документ, який на відміну від «угоди» затверджується судом, який на її підставі виносить відповідну судову ухвалу на будь-якій стадії судового розгляду.
Якщо сторони при передачі позову до суду не змогли укласти угоду про дітей, але в процесі суду суддя бачить можливість мирної домовленості між батьками, він зобов’язаний запропонувати їм укласти мирову угоду щодо спірних аспектів виховання дітей.
Незважаючи на «мирний» характер цього документа, він має юридичну силу судового рішення і повинен суворо дотримуватися сторонами. Мінусом мирової угоди є неможливість повторного звернення сторін до суду щодо аспектів, відображених в цьому документі.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:
- Документи для розлучення з дітьми
- Як поділяються діти при розлученні?
- Як забрати дитину у колишньої дружини ?
- Поділ майна при розлученні з дітьми
- Поділ квартири при розлученні з дитиною
- Спілкування з дитиною після розлучення
- Обмеження спілкування батька з дитиною
- Дружина забороняє бачитися з дитиною – що робити?
- Мирова угода про дітей в суді