Вік дітей при розлученні батьків

Вік дітей при розлученні батьків

Вік дітей при розлученні батьків

Вік дітей при розлученні батьків

Чинним сімейним законодавством України передбачені особливості проведення шлюборозлучного процесу між тим подружжям, у яких є спільні неповнолітні діти. При цьому законодавець певним чином захищає права і законні інтереси не тільки самих дітей, але і їхніх матерів, особливо, коли дитина ще не досягла трирічного віку.

Законом визначено і те, що батьки, які розлучаються зобов’язані не тільки утримувати і виховувати своїх неповнолітніх дітей, а й тих, які вже досягли повноліття.

Слід зробити висновок про те, що діти вносять певну складність в шлюборозлучний процес своїх батьків, при цьому їх вік має велике значення у розв’язання цього питання.

Розлучення з дитиною до одного року

Розлучення з дитиною до одного року

Сімейним кодексом України передбачається, що розірвання шлюбу можливе провести як в органах РАЦС, так і в суді. У свою чергу, дані шлюборозлучні процеси регламентовані двома законодавчими актами, крім норм сімейного законодавства України. Зокрема, мова йде про Закон України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” і Цивільно-процесуальний кодекс України.

При цьому на практиці, найчастіше, зацікавлені особи зіштовхуються з низкою запитань про те, як здійснюється дана процедура тоді, коли в родині є спільні неповнолітні діти. Під “спільними” дітьми згідно з чинним законодавством України розуміються не тільки ті, батьками, за походженням яких є ті особи, які розлучаються, але і ті, які були усиновлені таким подружжям.

Приклад

У дружини до шлюбу було двоє дітей (дівчинки), яким по 5 років, в період шлюбу з новим чоловіком з’явилася ще одна дитина (хлопчик – 2 роки). В цьому випадку загальньою неповнолітньою дитиною буде тільки хлопчик.

У дружини до шлюбу був син (вік 7 років), в період шлюбу новий чоловік усиновив його, і в родині народилася ще дівчинка (вік 7 місяців). Таким чином, обидві дитини будуть вважатися загальними для подружжя.

Закон про розлучення, якщо дитині менше року

Закон про розлучення, якщо дитині менше року

При цьому ще більша складність виникає, коли з’ясовується, що малюкові ще немає та одного року з моменту народження. За чинним законодавством не можна розлучитися протягом періоду, коли дружина вагітна або якщо спільній дитині не виповнився 1 рік.

Оскільки законодавець не виділяє будь-яких особливостей у проведенні самого процесу розлучення при наявності неповнолітніх дітей в сім’ї, проте, їм все ж закріплені деякі виняткові положення, властиві даними ситуацій:

  1. Як правило, таке розлучення згідно З сімейним кодексу України здійснюється тільки в рамках судового провадження, тобто на нього поширюються правила позовного провадження.
  2. У разі вчинення кримінального злочину проти жінки або дитини, вона може сміливо подавати позов до суду з вимогою розлучитися. Доказом цього буде заява, яку подано до поліції, витяг з єдиного реєстру досудових рішень та інші довідки, які підтверджують факт вчинення злочину (наприклад, з лікарні).
  3. Також, коли дружина вагітна або якщо їх дитині менше року можна розірвати шлюб в тому випадку, якщо батьком зачатої дитини визнала себе інша людина. Важливо! Для цього потрібне письмове зізнання іншої особи в батьківстві з посвідченням його підпису нотаріально.

Розлучення при наявності дитини до 3 років

Розлучення при наявності дитини до 3 років

Шлюборозлучна процедура подружжя, що мають спільну дитину, вік якого становить менше трьох років, здійснюється в загальному порядку, з урахуванням практично тих же особливостей, що і пов’язана з наявністю дитини до 18 років. Однак тут також є деяка специфіка:

  1. Колишня дружина крім отримання аліментів на дитину зберігає право на своє утримання до досягнення дитиною трирічного віку, оскільки перебуває у відпустці по догляду за дитиною і не може вийти на роботу;
  2. тут також вирішуються питання про проживання, спілкування та утримання дитини (може бути досягнуто відповідну угоду, яке буде прийнято судом, якщо воно не порушує прав та інтересів дитини);
  3. як правило, аналіз судової практики показує, що, дитина у віці до трьох років залишається з матір’ю, проте, якщо обоє з подружжя наполягають на вихованні та спільному проживанні з малюком, то суд може визначити його виходячи зі ступеня його прихильності до батьків, а також вдатися до психологічної експертизи (оскільки дитина ще не може виявити свою волю).

При розгляді даного питання необхідно відзначити те, що за загальним правилом розлучення здійснюється в суді за правилами позовного провадження, але в ряді випадків також це можна зробити в органах РАЦС.

Розлучення при наявності дитини від 3 до 18 років

Розлучення при наявності дитини від 3 до 18 років

Відповідно до Цивільного кодексу України, Сімейного кодексу України дитиною вважається фізична особа до досягнення нею віку вісімнадцяти років. У ряді виняткових випадках мова може йти про шістнадцять років (емансипація).

Це говорить про те, що незалежно від віку дитини (1 рік, 3 роки, 12 років, 17 років), сам факт його наявності в сім’ї тягне за собою певні особливості в розірванні шлюбу між його батьками:

  1. Ускладненість процедури оформлення (судовий процес).
  2. В органах РАЦС розлучення можливе, але коли діти не є загальними (хоч вони та неповнолітні), а також у виняткових випадках, встановлених Сімейним кодексом України.
  3. Визначення місця проживання, спілкування та утримання дитини. У цьому випадку батьки також можуть самостійно врегулювати це питання і надати суду відповідну угоду, або їх рішення буде віддано на розсуд суду.
  4. З десятирічного віку дитина може висловлювати свою думку з приводу того, з ким із батьків вона хотіла б проживати надалі, і суд зобов’язаний взяти до уваги його думку при винесенні рішення.
  5. Питання про утримання дитини (аліменти) вирішуються судом відповідно до вимог розділу Сімейного кодексу України.

Розлучення, якщо є повнолітні діти

Розлучення, якщо є повнолітні діти

Як було зазначено раніше, дитина стає повністю дієздатною після досягнення нею 18-річного віку. Саме з цього моменту він набуває самостійність, має всю сукупність прав і обов’язків, а й відповідно починає нести відповідальність за вчинені ним вчинки. Але чи можуть повнолітні діти будь-яким чином впливати на процес розлучення своїх батьків?

Для того, щоб відповісти на це питання необхідно проаналізувати норми чинного сімейного законодавства України. Зокрема, тут потрібно відзначити наступне:

  1. Здійснення розлучення в цьому випадку здійснюється в органах РАЦС (природно, якщо на це є взаємна згода подружжя). Якщо такого немає, – в судовому порядку.
  2. Процедура його оформлення є єдиною, що і для раніше розглянутих випадків і детально регламентована нормами процесуального законодавства.
  3. З моменту досягнення дитиною 18-річного віку у батьків, за загальним правилом, відповідно до Сімейного кодексу України припиняється обов’язок по утриманню дитини. Однак це правило не поширюється на випадки, зазначені в Сімейному кодексі України. Зокрема, мова йде про ситуацію, коли повнолітня дитина є непрацездатною і потребує допомоги. Це означає, що при розлученні батьків такої дитини на вимогу зацікавленої сторони на нього також можуть бути стягнуті аліменти (це може стосуватися і додаткових витрат).

Відповіді адвоката про вік дітей при розлученні

Відповіді адвоката про вік дітей при розлученні

Підкажіть, хочу розлучитися з дружиною, разом не живемо вже пів року, у нас троє дітей (5 років, 2 роки та 7 місяців від народження), вона проти. Чи правда, що у мене не приймуть заяву і що робити? Хочу, щоб хоча б одна дитина залишилася зі мною.

Дійсно, Сімейним кодексом України передбачена заборона на подачу Вами такої заяви поки наймолодшій Вашій дитині не виповниться один рік. Після цього, Ви можете звернутися до суду для розв’язання зазначеного питання та визначення місця проживання дітей.

Я подала на розлучення та аліменти на дитину (немає трьох років). Чи можу я заявити вимоги на своє утримання?

Оскільки Вашій спільній дитині не виповнилося ще трьох, то Ви можете вимагати від чоловіка виплати коштів і на Ваше утримання.

Вплив віку дитини при розлученні

Вплив віку дитини при розлученні

При розгляді питання про вплив віку спільних неповнолітніх дітей, наявних в сім’ї, на розлучення батьків необхідно зупинитися на таких аспектах:

  1. Сімейний кодекс України встановлює обмеження права на подачу заяви на розлучення, коли дитині не виповнився один рік з моменту народження.
  2. Мати дитини (колишня дружина) має право вимагати сплати аліментів не тільки на утримання дитини до досягнення нею повноліття, але і на своє утримання (поки їй не виповниться три роки).
  3. З 10-ти річного віку суд бере до уваги думку дитини про те, з ким із батьків він хотів би проживати після їхнього розлучення.
  4. У ряді випадків подружжя, що розлучаються зобов’язані утримувати своїх повнолітніх дітей.
  5. Процес розірвання шлюбу можливий як в органах РАЦС, так і в суді (при наявності певних підстав).

Послуги адвоката по сімейним справам

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по розлученню при наявності дітей.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по  розлученню при наявності дітей буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професіональну юридичну допомогу з розлучення при наявності дітей.

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по  розлученню при наявності дітей, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Розлучення з дитиною до 1 року
  2. Думка дитини при розлученні
  3. Виїзд дитини за кордон з батьком після розлучення
  4. Чи може батько забрати дитину після розлучення у матері?
  5. Якщо дитина залишається з батьком після розлучення
  6. Які права має батько дитини після розлучення?
  7. З ким залишається дитина при розлученні?
  8. Як діляться діти при розлученні
  9. Частка дитини у квартирі при розлученні
Рейтинг
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн