Виплата аліментів Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Виплата аліментів організацією (ТОВ)

Виплата аліментів Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Виплата аліментів Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Найпоширенішим способом стягнення аліментів є процентний спосіб, що нараховується в частках від заробітної плати та інших доходів батька. Нерідкі випадки, коли заробітну плату як таку або прибуток (дохід) платника аліментів складно визначити з огляду на те, що відповідач є засновником або директором Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ).

Основною проблемою стягнення аліментів з організації є визначення статусу в ній аліментозобов`язаної особи: іменується вона працівником, керівником або засновником (співзасновником) – з посади буде залежати й спосіб нарахування аліментних коштів.

Однозначним є те, що виплачувати аліменти на рідну дитину особа, яка працює в Товаристві з обмеженою відповідальністю (ТОВ), зобов’язана за законодавством, оскільки основною метою створення Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) є отримання періодичного прибутку (дивідендів) і його розподіл між учасниками.

Аліменти з дивідендів засновника Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Аліменти з дивідендів засновника Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Аліменти на утримання неповнолітніх дітей утримуються із заробітної плати та інших доходів. Якщо засновник не є керівником організації, він може не перебувати в оформлених трудових відносинах з організацією, а, отже, не отримувати заробітної плати. Тоді єдиним доходом засновника стає частина прибутку від діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) у вигляді дивідендів, яка буде підлягати стягненню після оподаткування організації.

Дохід у вигляді дивідендів часто змінює свій розмір, а нерідко – зовсім відсутній (що не принесе одержувачу гідного місячного утримання).

Згідно З Законом України «Про товариства з обмеженою відповідальністю» дивіденди між співзасновниками можуть розподілятися не частіше ніж один раз на квартал (тобто один раз в три місяці), а згідно з Сімейним кодексом України при призначенні аліментів у частковому відношенні до доходу аліментні кошти повинні виплачуватися зобов’язаною особою щомісяця. Звідси виникає деяка суперечність стягнення аліментів частковим способом щодо засновника Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), оскільки особа не має щомісячного доходу, а отримує лише прибуток у вигляді дивідендів не частіше, ніж щокварталу.

Найбільш слушним способом стягнення коштів з засновника ТОВ є утримання аліментів у твердій грошовій сумі.

Додатковим аргументом може стати й той факт, що дохід платника, що залежить від прибутку підприємства, нестабільний, мінливий і не завжди зможе відповідати гідному рівню для  нужденної особи.

Стягнення аліментів з директора Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Стягнення аліментів з директора Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Особа може одночасно бути й керівником Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), і його засновником, і навіть іноді – одноосібно (коли штат організації складається з однієї одиниці). У будь-якому випадку, організації необхідно керівництво як мінімум для того, щоб підписувати документацію.

Коли платник аліментів має офіційні повноваження директора Товариства з обмеженою відповідальністью (ТОВ), згідно Кодексу Законів про працю він зобов’язаний пройти оформлення трудових відносин і отримувати заробітну плату не менше встановленого мінімального розміру оплати праці, якщо ж трудові відносини керівника Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) не оформлені трудовим договором, можуть виникнути проблеми при першій же перевірці трудовою інспекцією, наслідками якої будуть штрафні санкції.

Крім заробітної плати, директор повинен отримувати й прибуток компанії (так звані дивіденди), а якщо в компанії є співзасновники, то йому належить частина цих прибутків.

Добре, коли управлінець організації правдиво вказує розмір своїх доходів і заробітної плати, але це – велика рідкість, особливо, коли мова йде про платника аліментів. Мало що може перешкодити директору компанії штучно «урізати» в трудовому договорі справжню зарплату або збільшити витрати підприємства, тим самим занизивши його фактичний прибуток.

В результаті при стягненні аліментів з такого працівника нерідко виходить, що директор-засновник в одній особі створив організацію, отримує заробітну плату максимум 6 000 грн., і виходить, що компанія фактично не маю прибутку. Однак в реальності довести, що ТОВ приносить великі доходи – практично неможливо.

Як стягнути аліменти з директора підприємства?

Як стягнути аліменти з директора ТОВ?

Згідно з сімейним законодавством, якщо аліментозобов’язана особа має встановлений розмір заробітної плати та інших доходів, відповідно до Сімейного кодексу України аліменти нараховуються в частках від цих самих доходів в залежності від кількості дітей з незаможних родин:

  • 1/4 частки – на утримання 1 дитини;
  • 1/3 – на 2 дітей;
  • 1/2 від доходів – на утримання багатодітної сім’ї з трьома і більше дітьми.

Примітно, що не для всіх без винятку ситуацій підходить даний спосіб стягнення аліментів, найчастіше виплати в частках можуть виявитися мізерно малими та не забезпечити належний рівень участі зобов’язаного батька.

ПРИКЛАД

Директором Товариства з обмеженою відповідальністью (ТОВ) «Крокус» є гр. Пахоменко, зобов’язаний за виконавчим листом виплачувати аліменти на користь сина в розмірі 1/4 частки від заробітної плати в розмірі 6 000 грн. і дивідендів фірми. Кілька місяців фірма по представленої документації від Пахоменко зазнає збитків, тобто фактичного прибутку не приносить, отже, аліменти з дивідендів не можуть підлягати стягненню. На користь стягувача на утримання 14-річного сина щомісяця відраховується лише 2000 грн. із заробітної плати, що природно не відповідає потребам підлітка, проте не є порушенням вимоги виконавчого документа і не призводить до утворення аліментної заборгованості.

Стягувач аліментів повинен знати, що існують шляхи більш ефективного нарахування коштів в залежності від ситуації:

  • стягнення аліментів у твердій грошовій сумі передбачає встановлення фіксованої величини щомісячних відрахувань на користь одержувача, що підлягають індексації пропорційно до зростання прожиткового мінімуму;
  • стягнення аліментів одночасно в частках і твердій грошовій сумі – так званий «змішаний» спосіб, який як не можна до речі може підійти для стягнення коштів з директора Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ):
  • заробітна плата як фіксована величина буде утримуватися в частках;
  • дивіденди, як величина непостійна, будуть утримуватися у твердій грошовій сумі.

У разі зміни матеріального або іншого становища однієї зі сторін аліментного провадження способи стягнення аліментів можуть змінюватися в судовому порядку необмежену кількість разів.

Утримання аліментів організацією з заробітної плати працівників

Утримання аліментів Товариством з заробітної плати працівників

Якщо в штаті організації є бухгалтерія (або хоча б один бухгалтер), обов’язок нарахування аліментів з будь-якого працівника Товариства з обмеженою відповідальністью (ТОВ) потрапить в його повноваження.

Підставою для початку утримання виплат може стати тільки оригінал виконавчого листа або нотаріальна угода, рівного йому по юридичної значущості.

Термін доведення аліментних виплат до одержувача дорівнює трьом дням з моменту нарахування заробітної плати працівнику.

Бухгалтер зобов’язаний суворо дотримуватися строків, суми й порядку виплати коштів, за неналежне ставлення до виконавчого провадження посадові особи несуть адміністративну відповідальність.

Якщо в Товаристві з обмеженою відповідальністю (ТОВ) немає бухгалтера, або воно створене однією особою (яка є єдиним працівником), кошти повинні відраховуватися самою аліментозобов’язаною особою відповідно до розміру і строків, встановлених у виконавчому документі або нотаріальній угоді. При цьому платнику потрібно певно знати реквізити одержувача і перераховувати гроші зручним способом (поштовим або банківським переказом тощо.).

Якщо платником аліментів самостійно нараховує та переводить аліменти стягувачу, він повинен також уважно і серйозно поставитися до дотримання виконання всіх вимог, пред’явлених рішенням суду або нотаріальною угодою про сплату аліментів, щоб не допустити подальшого виникнення аліментних заборгованостей.

Що робити, якщо організація не виплачує аліменти?

Що робити, якщо ТОВ не виплачує аліменти?

Якщо аліментні платежі затримуються організацією, стягувачу спочатку необхідно звернутися в ТОВ за з’ясуванням причини затримки виплат: адже заборгованість з вини третіх осіб (керівництва ТОВ або його бухгалтерії) не стане причиною умисного ухилення платника від виплат (винятком буде тільки той випадок, коли засновник і директор ТОВ – одна особа і єдиний штатний працівник організації).

Звернення про роз’яснення причини виникнення заборгованості за виконавчим документом краще скласти в письмовому вигляді й довільній формі, обов’язково вказавши:

  • персональні дані одержувача, платника і дитини;
  • реквізити виконавчого документа;
  • дату пред’явлення виконавчого листа або угоди в організацію.

Після надходження такого звернення ТОВ повинна відреагувати виплатою заборгованості або дати інше письмове роз’яснення.

Якщо ж виплати так і не буде, наступним кроком стане звернення в державну виконавчу службу, наділену широкими повноваженнями в перевірці організацій щодо порядку нарахування аліментних коштів і залучення їх до адміністративної відповідальності за порушення вимог виконавчого провадження.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти на чотирьох дітей
  2. До якого віку виплачуються аліменти
  3. Аліменти на дитину до року
  4. Аліменти на дитину до 3-х років
  5. Аліменти на неповнолітніх
  6. Аліменти після 18 років
  7. Аліменти на студента
  8. Аліменти на дитину за соціальним станом сторін
  9. Аліменти з індивідуального підприємця
Рейтинг
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн