Визнання боржника по аліментах безвісно відсутнім

Визнання боржника по аліментам безвісно відсутнім

Визнання боржника по аліментах безвісно відсутнім

У 2024 році несплата аліментів на неповнолітніх дітей продовжує бути гострою соціальною проблемою. Найчастіше платники коштів приховують своє місце розташування, а виконавчий розшук не приносить результату.

Боржник по аліментах, що знаходяться у кримінальному розшуку понад 1 року, визнається безвісно відсутніми, якщо протягом 1 року за його постійним місцем мешкання або іншими відомостями місце його знаходження не встановлено.

Це полегшило процедуру судового визнання боржника безвісно відсутнім. Наслідки визнання “аліментника” безвісно відсутнім наступні: він буде зобов’язаний не тільки продовжувати сплачувати кошти на утримання неповнолітньої дитини, але і повертати борг державі в особі Пенсійного фонду, оскільки з моменту визнання його безвісно відсутнім – держава починає виплачувати дитині пенсію через втрату годувальника.

Причини визнання боржника аліментів безвісно відсутньою особою

Визнання боржника аліментів безвісно відсутнім: причини

Найпоширенішою проблемою аліментного провадження є утворення аліментної заборгованості, яка може виникнути з різних причин:

  • відсутність заробітку чи іншого доходу у платника;
  • відсутність майна, на яке можна звернути стягнення в аліментозобов’язаної особи;
  • неможливість встановити місцеперебування боржника при знаходженні в кримінальному розшуку.

Черговою причиною виникнення аліментного боргу є кримінальний розшук боржника та його майна, який протягом багатьох років був “каменем спотикання” для здійснення провадження щодо стягнення аліментів, оскільки достатня частина боржників роками обліковувалась в “невдалому” розшуку. Розшукові заходи ні до чого не приводять, і одержувач в результаті залишається без належних за законом аліментних коштів.

З можливістю визнати таку особу безвісно зниклою – така проблема знаходить часткове вирішення.

Як визнати боржника по аліментам безвісно відсутнім: як було раніше?

Раніше, до змін законодавства, одержувачі аліментних коштів неодноразово здійснювали спроби визнання в суді не розшуканих неплатників аліментів безвісти зниклими, щоб встановити своє право на отримання соціальної пенсії замість аліментів.

Однак Цивільно-процесуальний кодекс України до внесення змін встановлював, що підтвердити відомості про відсутнього громадянина могли тільки органи внутрішніх справ (ОВС). ОВС, своєю чергою, не займалися наданням відомостей про аліментних боржників, оскільки їх розшук належить до компетенції державних виконавців.

Виходило “зачароване коло”, яке раз по раз змушувало суди виносити негативні рішення про визнання неплатників безвісно відсутніми й позбавляв одержувачів аліментів довгоочікуваних виплат.

Порядок визнання боржника по аліментам безвісно відсутнім

Раніше, до змін законодавства, одержувачі аліментних коштів неодноразово здійснювали спроби визнання в суді не розшуканих неплатників аліментів безвісти зниклими, щоб встановити своє право на отримання соціальної пенсії замість аліментів.

Зараз, через 1 рік проведення безрезультатних розшукових заходів щодо неплатника аліментів державний виконавець зобов’язаний повідомити про це стягувача і роз’яснити йому порядок звернення до суду із заявою про визнання боржника безвісно відсутнім.

При цьому датою, з якої необхідно відраховувати річний період, буде дата винесення постанови про оголошення боржника і його майна в виконавчий розшук.

ПРИКЛАД

Виконавче провадження про стягнення аліментів з Костянтина М. порушено 13.11.2020 року. Аліментні платежі надходили стягувачу з грудня 2023 року по березень 2023 року. 18 травня 2023 року  державним виконавцем, що веде провадження у справі, на підставі заяви стягувача було винесено постанову про оголошення Костянтина М. до виконавчого розшуку. Отже, якщо до 18 травня 2022 року місцезнаходження боржника не буде встановлено, настануть підстави для його визнання безвісно відсутнім.

Як визнати "аліментника" безвісно відсутнім

Як визнати “аліментника” безвісно відсутнім

Через 1 рік безрезультатних спроб розшуку неплатника аліментів державний виконавець зобов’язаний:

  1. викликати на зустріч отримувача аліментів;
  2. роз’яснити стягувачеві порядок подальшого звернення до суду із заявою про визнання розшукуваного боржника зниклим безвісти.

ДОВІДКА

Якщо ж державний виконавець з будь-якої причини «забуде» відстежити річний строк перебування в розшуку неплатника, стягувач має право нагадати про себе, відвідавши посадову особу і зажадати роз’яснень щодо подання заяви в суд для подальшого призначення соціальної пенсії. Закон закріплює безумовне право стягувача звертатися з різного роду клопотаннями і заявами до державних виконавців для сприяння у виконавчому провадженні.

У перелік документів, що подаються в судову інстанцію для визнання громадянина безвісно відсутнім, входять:

  • Позовна заява «Про визнання про визнання П.І.Б. безвісно відсутнім».
  • Паспорт та ІНН позивача-заявника.
  • Копія судового наказу (рішення суду) про призначення аліментів.
  • Копія постанови державних виконавців про розмір аліментної заборгованості.
  • Копія постанови про оголошення в розшук боржника та його майна.

Інформацію про підсумки розшуку боржника-громадянина суддя при підготовці справи до початку судового розгляду зобов’язаний самостійно запросити державних виконавців.

Якщо за підсумком розгляду судом виноситься позитивне рішення, і боржник визнається безвісно відсутнім, стягувач після набрання рішенням суду законної сили має право на звернення до територіального відділення Пенсійного фонду України  за призначенням дитині соціальної пенсії по втраті годувальника. Перелік документів, необхідних для встановлення цієї виплати, можна уточнити у фахівців пенсійного фонду.

Найважливішим документом-підставою для призначення соціальної пенсії замість аліментів для Пенсійного фонду України є рішення суду  про визнання “аліментника” безвісно відсутнім, що набрало чинності.

Наслідки визнання боржника безвісно відсутнім

Наслідки визнання боржника безвісно відсутнім

Визнавши громадянина, що є боржником по аліментним виплатам, безвісти зниклим, держава в особі Пенсійного фонду України покладає на себе його обов’язок зі сплати аліментів неповнолітній, проте аж ніяк не безоплатно.

Боржник по виплаті аліментів перед дитиною автоматично стає боржником перед самою державою, що, природно, тягне за собою більш серйозні санкції та наслідки, а також більш суворі інструменти стягнення боргу в разі встановлення його місцеперебування. У підсумку розшук  ухильника від аліментів як і повернення боргу державі та аліментів своїй дитині буде покладено на відповідні державні органи.

Якщо ж до настання дитиною повноліття ухильник так і не буде знайдений, держава сама буде забезпечувати дитину, виплачуючи їй пенсію в разі втрати годувальника.

Альтернатива аліментних виплат є підтвердженням того, що виконавчий лист (судовий наказ) про призначення аліментів, стягувачу не варто самостійно направляти за місцем роботи платника.

Виконавчий документ необхідно пред’являти в державну виконавчу службу для порушення виконавчого провадження, щоб стягнення і виплата аліментів відстежувалися державною структурою. Це забезпечить  дієві важелі впливу на аліментозобов’язану, в тому числі й при приховуванні боржника від аліментних зобов’язань.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти у 2024 році
  2. Житлові аліменти за новим законом у 2024 році
  3. Визнання боржника по аліментам безвісно відсутнім
  4. Поняття і види аліментних зобов’язань
  5. Аліменти та шлюб
  6. Аліменти в шлюбі
  7. Аліменти поза шлюбом
  8. Аліменти на дітей від першого шлюбу
  9. Аліменти на другу дитину від другого шлюбу
  10. Платники та одержувачі аліментів
Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн