Як діляться діти при розлученні

Як діляться діти при розлученні

Як діляться діти при розлученні

Як діляться діти при розлученні

Згідно Сімейного кодексу України при розірванні шлюбу в судовому порядку подружжя може подати на розгляд суду угоду про те, з ким із них будуть проживати неповнолітні діти, як і коли буде здійснюватися спілкування з дитиною, в якому порядку і розмірі будуть виплачуватися аліменти на утримання дітей, а також про поділ спільного майна подружжя.

При розірванні шлюбних відносин між подружжям часто виникають суперечки з приводу того, з ким залишаться проживати спільні неповнолітні діти. При вирішенні таких справ суддя враховує наявність угоди між подружжям з даного питання, думка самої дитини (по досягненню 10 років), а також об’єктивні чинники – особистість кожного з батьків, їх матеріальний стан, стосунки з дітьми.

Поділ дітей при розлученні

Поділ дітей при розлученні

В даний час на загальну кількість укладених шлюбів в нашій країні доводиться досить великий відсоток розлучень, при якому подружжя ділить не тільки нажите майно, а й найголовніше – спільних дітей.

При розірванні шлюбу те, з ким будуть проживати неповнолітні діти, може бути визначено:

  • угодою, укладеною між подружжям (такий документ направляється до суду, якщо шлюб розривається в судовому порядку);
  • рішенням суду (за відсутності угоди).

У разі, якщо батьки не змогли самостійно домовитися, з ким і коли буде проживати їх чадо, це питання буде вирішуватися з урахуванням думки органів опіки та піклування в судовому порядку. Дана тема складна, багатогранна і вимагає окремого поетапного розгляду.

Права батька, який проживає окремо від дитини після розлучення

Права батька, який проживає окремо від дитини після розлучення

Згідно Сімейного кодексу України батьки мають рівні права і несуть рівні обов’язки щодо своїх дітей (батьківські права), які припиняються після досягнення дітьми вісімнадцяти років, тобто до настання повноліття. Незалежно від того, перебувають вони в шлюбі чи ні, батько і мати весь цей час зобов’язані піклується про свою дитину в рівній мірі.

Після розлучення батько, який проживає окремо, зберігає абсолютно всі права і обов’язки на дитину / дітей, а саме:

  • матеріальне утримання;
  • турбота про фізичне, моральне, моральне, духовне здоров’я і розвитку дитини;
  • контроль його виховання і освіти (батько, який проживає окремо, має право на отримання відомостей про свою дитину, а саме – про здоров’я, успішності і інших моментах його життя в будь-яких організаціях за усними та письмовими запитами з наданням документів, що підтверджують родинні стосунки);
  • захист прав і законних інтересів своєї дитини.

Після розірвання шлюбу зберігається повне право на спілкування з дитиною, а якщо другий з батьків (мати або батько) всіляко перешкоджає таким зустрічам, то в першу чергу він порушує права неповнолітніх дітей, а також другого з батьків.

Cімейні суперечки про дітей при розлученні

Cімейні суперечки про дітей при розлученні

В українському законодавстві і коридорах суду всі суперечки про проживання і спілкуванні з дітьми називаються коротко і просто – Сімейні суперечки, якіі включають в себе два питання:

  • визначення місця проживання дитини;
  • визначення порядку спілкування з дитиною того з батьків, хто проживає окремо.

А тепер конкретно по кожному з цих пунктів.

Визначення місця проживання дитини при розлученні

Визначення місця проживання дитини при розлученні

При відсутності угоди між батьками про те, з ким залишиться проживати дитина, дане питання може бути вирішено в судовому порядку з обов’язковим залученням в якості третьої особи органів опіки та піклування відповідно до Сімейного кодексу України. При виникненні спору щодо визначення місця проживання дитини батькам необхідно враховувати той факт, що на практиці це питання дуже серйозне, завжди має досить затяжний характер і може тривати по кілька місяців.

Щоб суду переконатися в тому, хто з батьків представляє оптимальну відповідність захисту прав і законних інтересів дитини, орган опіки та піклування подає до суду:

1. Акт обстеження житлових умов окремо батька і окремо матері (попередньо обстеживши їх місце проживання). Даний акт в обов’язковому порядку складається органом опіки та піклування за запитом суду при сімейних спорах (визначення місця проживання неповнолітнього, порядку спілкування з дитиною тощо). При цьому обстежуються два адреси:

  • поточне місце проживання неповнолітньої дитини;
  • місце проживання окремо проживаючого з батьків (батька чи матері).

2. Обґрунтований висновок по суті спору, тобто фактично свій висновок про те, з ким дитині проживати в подальшому. При складанні даного висновку, що має достатню вагу в судовому процесі, враховуються в першу чергу:

  • бажання та інтереси дитини, прихильність;
  • його відносини з кожним з батьків;
  • матеріальні і житлові умови колишнього подружжя.

З ким проживає дитина після розлучення батьків

З ким проживає дитина після розлучення батьків

Приклад перший

Після одинадцяти років шлюбу Алевтина і Петро Сидорова вирішили розлучитися, в шлюбі у них народився син Микола, якому на той момент було 10 років. При розірванні свого союзу між колишнім подружжям було укладено угоду, згідно з яким Коля залишався проживати спільно з матір’ю.

Оскільки шлюб розривається в судовому порядку, угоду було представлено до суду. При його розгляді суддя зазначив, що Алевтина офіційно не працевлаштована, проживає в квартирі за договором найму житлового приміщення, а Петро мав постійне місце роботи, володів житлом на праві власності. Також в ході судового засідання суддя уточнив у Колі, з ким би він хотів проживати з батьків після їхнього розлучення, він заявив, що обоє батьків йому близькі, проте батько проводить з ним багато вільного часу, грає в футбол.

При винесенні рішення суддя врахував думку дитини і матеріальне становище батьків, в зв’язку з чим Коля повинен був проживати то з батьком, то з матір’ю, по півроку з кожним, адже хлопчик в такому віці дуже потребує уваги батька.

Визначення порядку спілкування з дитиною того з батьків, хто проживає окремо

Визначення порядку спілкування з дитиною того з батьків, хто проживає окремо

Припустимо, місце проживання дитини визначено при розлученні з одним з батьків. А пізніше – стандартна ситуація – другий з батьків всіляко перешкоджає зустрічам з дитиною. Що робити? Законодавством України передбачено два шляхи вирішення даної проблеми:

1. Можна звернутися в органи опіки та піклування територіально за фактичним місцем проживання дитини з іншим батьком, де написати відповідну заяву, форму якого підкажуть фахівці, щоб в досудовому порядку вирішити питання з іншим батьком і врегулювати назрілий конфлікт.

Даний шлях вирішення має свої плюси:

  • ви не берете участь в судових позовах;
  • орган опіки та піклування надає абсолютно безкоштовні послуги;
  • з кожним з батьків буде проведено профілактичну бесіду уповноваженими фахівцями, на якій йому будуть роз’яснені Ваші права, в тому числі і можливе подальше звернення до суду в разі не вирішення конфлікту.

2. Подача позовної заяви в районний суд за фактичним місцем проживання дитини з іншим з батьків.

Позовна заява про порядок спілкування з дитиною при розлученні

Позовна заява про порядок спілкування з дитиною при розлученні

Згідно Сімейного кодексу України батько, який проживає окремо від дитини, має право на спілкування з дитиною, участь у її вихованні і вирішенні питань отримання дитиною освіти. Той з батьків, з яким проживають неповнолітня дитина / діти, не має права перешкоджати спілкуванню з родичами або батьком (матір’ю), який проживає окремо. Позовна заява про розгляд даного питання подається за місцем проживання відповідача (одного з батьків, який перешкоджає спілкуванню з дитиною).

Судовий збір при подачі позову про визначення порядку спілкування з дітьми становить в 2024 році 908 грн., Його необхідно сплатити і надати разом з позовом оригінал квитанції про оплату, інакше позов не буде прийнятий до розгляду до надходження оплати судового збору.

При розгляді даного позову суддя буде аналізувати ряд моментів:

  • Вік дітей. Чим старше чадо, тим більше часу він зможе проводити з батьком, який живе окремо. Навряд чи суд дасть право батькові забирати немовля на вихідні, тому що мають місце режим, грудне вигодовування тощо.
  • Здоров’я дитини.
  • Можливості для виховання і розвитку. Тобто, якщо батько хоче забрати на вихідні або на ніч сина або дочку у нього має бути жиле приміщення, місце для відпочинку, продукти, іграшки, книги та інші предмети необхідні для дітей певного віку.
  • Умови для дотримання режиму дня. Якщо дитина шкільного віку, то в разі перебування у другого з батьків, він не повинен пропускати заняття, гуртки, секції.
  • Неприязні і конфліктні відносини між батьками. Чим більше відкритий конфлікт між батьками показаний в судовому процесі, тим менше зустрічей чекає Вас з дитиною.

Дане правило дуже важливо – ні в якому разі не можна показувати конфлікт з колишнім чоловіком в такому судовому процесі – мінімум зустрічей Вам забезпечений. Чим доброзичлевіше Ви будете налаштовані до другого з батьків, тим більше і частіше Вам дозволять бачитися з дитиною.

Позивач в позовній заяві повинен грамотно викласти, що його спілкування з дитиною не суперечить інтересам останнього, а навпаки, піде дитині виключно на користь, а також, що створені сприятливі умови для тимчасового перебування неповнолітнього у нього.

Нерідко матері або батьки, що залишаються з дитиною після розлучення, намагаються всіляко перешкоджати вивезенню дітей з дому на зустріч до іншого з батьків і наполягають визначити зустрічі під їх наглядом. В даному випадку не варто чинити опір, тому що головна мета – отримати дні та години зустрічі з дитиною, а інші моменти з часом згладяться самі собою.

Відповіді адвоката про поділ дітей при розлученні

Відповіді адвоката про поділ дітей при розлученні

Після 10 років шлюбу ми з дружиною вирішили розлучитися, від шлюбу у нас залишився спільний чотирнадцятирічний син Артемій. В ході судово засідання з розгляду питання про визначення місця проживання він однозначно заявив, що хоче жити зі мною. Однак суддя, на мій погляд, скептично поставилася до його думки і залишила його проживати з його матір’ю. Чи законно це? Адже синові вже виповнилося 14 років і суд повинен був врахувати його думку.

Дане рішення суду законно лише в тому випадку, якщо висновок органів опіки і піклування на стороні Вашої дружини. Згідно Сімейного кодексу України органи опіки та піклування має право дати висновок, діючи за згодою дитини, яка досягла віку 10 років. Однак крім погляду дитини при прийнятті даного рішення розглядається ряд інших питань: наскільки добре буде неповнолітньому з тим чи іншим з батьків, адже він майбутній повноцінний член суспільства, який повинен бути вихований і розвинений відповідним чином. У вашому випадку, суд порахував, що синові буде краще з матір’ю, і це цілком законно. Ви маєте право забирати сина до себе на вихідні, проводити з ним свій вільний час, якщо це не суперечить його інтересам.

З якого віку враховується думка дитини у суді, з ким проживати при розлученні батьків?

З якого віку враховується думка дитини у суді, з ким проживати при розлученні батьків?

Згідно Сімейного кодексу України дитина має право висловлювати свою думку при вирішенні в сім’ї будь-якого питання, що зачіпає його інтереси, а також бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду. Врахування думки дитини, яка досягла віку десяти років, обов’язкове, за винятком випадків, коли це суперечить його інтересам.

Існує два способи визначення місця проживання дитини при розлученні:

  • підписання угоди між колишнім подружжям. Даний документ подається в суд, для врахування думки подружжя;
  • якщо подружжя не прийшли до спільної думки, то суд бере на себе такий обов’язок.

Розірвання шлюбу, в разі, якщо є спільні неповнолітні діти, завжди відбувається в судовому порядку. Думка дітей, які досягли десяти років, враховується судом, однак воно не є обов’язковим для судді, тобто може бути прийнято протилежне рішення бажанням дитини. Не завжди неповнолітнє чадо може всеосяжно дивитися на проживання з тим чи іншим батьком, для того, щоб він виріс гідним членом суспільства необхідно належне виховання і догляд.

Обставини, що враховуються судом при визначенні місцепроживання дитини

Обставини, що враховуються судом при визначенні місцепроживання дитини

При винесенні рішення про проживання неповнолітньої дитини суддею враховуються:

  • відносини між дитиною і кожним членом сім’ї, в тому числі батьком і матір’ю;
  • взаємини з іншими родичами;
  • характеристики кожного з колишнього подружжя (наявність або відсутність судимості, моральну і соціальну поведінку, психіатричні захворювання);
  • матеріальні і житлові умови, за допомогою яких дитині буде створено сприятливий клімат для навчання, відпочинку;
  • прихильність дитини до сестрів і братів. У разі близького контакту між ними дітей не можна розділяти, інакше вони отримають психологічну травму.

Перед тим як викликати дітей в судове засідання, суддя з’ясовує, яке це вплив матиме на них, якщо негативний, то враховується тільки думка органу опіки та піклування.

Орган опіки і піклування при поділі дітей під час розлучення

Орган опіки і піклування при поділі дітей під час розлучення

Для того, щоб той з батьків, хто проживає окремо міг розраховувати на постійне спілкування з дитиною на своїй території, необхідна наявність наступних умов, які перевіряються з виходом на місце проживання органами опіки та піклування:

  • наявність жилого приміщення з нормальними умовами;
  • комфортне перебування дитини (спальне місце, робоче місце (для дітей шкільного віку), наявність розвиваючих ігор та іграшок);
  • бажаний стабільний дохід.

Органи опіки та піклування, отримавши доручення суду в рамках Вашого судового процесу, виходять на місця проживання подружжя, обстежують їх, складаючи акти. На підставі побаченого (тобто того, що відображено в актах) органом опіки та піклування до суду готується висновок про можливість / неможливість надання зустрічей з батьком і об’єктивне цьому підтвердження. Саме висновок органу опіки та піклування є основним документом, на якому суддя засновує своє остаточне рішення.

Розподіл дітей при розлученні батьків

Розподіл дітей при розлученні батьків

Згідно з Конституцією України, сім’я є найважливішим компонентом суспільства, що зв’язує його з державою. Сім’я завжди була і залишається одним з головних чинників вдосконалення суспільства, повноцінного виховання нових поколінь громадян.

Якщо Ваше «сімейне судно» дало течу і в родині є діти, всіма силами намагайтеся домовитися з Вашою колишньою другою половиною мирними способами і не доводити до суду – заощадите час, гроші і нерви! Ніколи не покладайтеся на приклади, тобто якщо у Вашого друга / подруги суд прийняв одне рішення, у Вашій ситуації воно може бути зовсім інше – пам’ятайте про це.

Узагальнюючи судову практику з розгляду справ, пов’язаних з дотриманням інтересів дітей при роздільному проживанні батьків слід пам’ятати, що кожна сімейна ситуація дуже суб’єктивна, кожна сім’я, дитина і батьки в ній вимагають певного підходу і ретельного аналізу і оцінки судом, і підігнати всіх під загальні правила на практиці ну ніяк не виходить.

Послуги адвоката по сімейним справам

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по визначенню місця проживання дитини.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по визначенню місця проживання дитини  буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професіональну юридичну допомогу по визначенню місця проживання дитини .

Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення питання по визначенню місця проживання дитини.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по визначенню місця проживання дитини , подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Розлучення з дитиною до 1 року
  2. Вік дітей при розлученні батьків
  3. Думка дитини при розлученні
  4. Виїзд дитини за кордон з батьком після розлучення
  5. Чи може батько забрати дитину після розлучення у матері?
  6. Якщо дитина залишається з батьком після розлучення
  7. Які права має батько дитини після розлучення?
  8. З ким залишається дитина при розлученні?
  9. Частка дитини в квартирі при розлученні
Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн