- Аліменти на утримання матері дитини
- Стягнути аліменти для матері дитини без розірвання шлюбу
- Подати на аліменти жінці в декреті після розлучення
- Розмір аліментів на утримання матері дитини
- Оформлення аліментів на утримання матері
- Порядок стягнення аліментів на утримання матері
- Аліменти вагітним жінкам
- Розмір
- Оформлення та стягнення
- Аліменти жінкам в декретній відпустці
- Розмір аліментів жінці в декретній відпустці
- Оформлення та стягнення
Аліменти на утримання матері дитини
Згідно з нормами українського сімейного законодавства подружжя повинні підтримувати один одного матеріально. З цього можна зробити висновок про те, що чоловік зобов’язаний утримувати матір своєї дитини.
Найчастіше мати дитини особливо потребує фінансової підтримки чоловіка в наступних ситуаціях:
- перебуваючи в декреті – у відпустці по догляду за дитиною, яка не досягла трьох років;
- будучі вагітною;
- здійснюючи догляд за дитиною-інвалідом.
Мати дитини віком до 3-х років може зажадати від чоловіка сплати аліментів на себе як в шлюбі, так і після його розірвання. Мати може оформити аліменти, перебуваючи й у “цивільному” шлюбі, встановивши перед цим батьківство. Оформити аліменти на дружину можна як добровільно, так і через суд.
Розмір аліментів на дружину в декреті залежить від багатьох факторів і визначається судом в кожному конкретному випадку індивідуально. Навіть якщо жінка працює до виконання малюкові 3 років, вона все одно має право на отримання матеріальної допомоги від (колишнього) чоловіка.
Стягнути аліменти для матері дитини без розірвання шлюбу
Згідно з Сімейним кодексом України, подружжя зобов’язане надавати один одному матеріальну підтримку. Якщо цього не відбувається, дружина має право стягнути з чоловіка аліменти в судовому порядку.
Головною умовою отримання матір’ю дитини матеріальної допомоги від чоловіка є офіційно зареєстрований шлюб. На дану обставину побічно вказує назва глави Сімейного кодексу України «Права та обов’язки подружжя з утримання». Якщо держреєстрації шлюбних відносин не було, то жінка має право вимагати аліменти тільки на утримання спільної дитини пари.
Згідно з Сімейним кодексом України дружина може вимагати аліменти з чоловіка на своє утримання в наступних випадках:
- якщо вона знаходиться в стані вагітності;
- якщо спільній дитині подружжя ще не виповнилося три роки;
- якщо жінка визнана нужденною і доглядає за спільну дитину, яка є інвалідом, поки дитині не виповниться 18 років;
- якщо мати дитини-інваліда дитинства 1 групи потребує допомоги. При цьому вона має право вимагати від чоловіка сплати аліментів на своє утримання безстроково, тобто протягом життя дитини.
Слід враховувати той факт, що наявність у жінки, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, джерел доходу не є підставою для відмови в задоволенні позову про стягнення на неї аліментів. Працевлаштування матері дитини може вплинути на розмір аліментів.
Подати на аліменти жінці в декреті після розлучення
Після розлучення жінка може претендувати на отримання аліментів з батька дитини на своє утримання в наступних випадках:
- якщо вона вагітна спільною дитиною;
- якщо пройшло не більше трьох років після народження спільної з колишнім чоловіком дитини (при цьому чоловіка, швидше за все, зобов’яжуть сплачувати аліменти як на матір, так і на дитину);
- якщо мати спільної дитини-інваліда здійснює за нею догляд і визнана що потребує допомоги, при цьому сплата аліментів на утримання жінки може стягуватись до настання 18-річчя дитини;
- якщо колишня дружина доглядає за дитиною-інвалідом дитинства 1 групи та визнана нужденною, при цьому вона має право вимагати сплати аліментів на себе на безстроковій основі, тобто протягом усього життя дитини.
Пам’ятайте, що у всіх випадках чоловік повинен володіти необхідними засобами для сплати аліментів на утримання дружини. Якщо таких у нього немає, і він зможе довести це в залі суду, то в позові про стягнення аліментів на дружину може бути відмовлено.
Якщо колишня дружина-мати спільної дитини вступає у новий шлюб, навіть якщо вона визнана непрацездатною і нужденною, аліментні зобов’язання колишнього чоловіка припиняються. Це означає, що в такому випадку колишній чоловік більше не зобов’язаний сплачувати аліменти на матір своїх дітей.
Розмір аліментів на утримання матері дитини
Аліменти на матір спільних дітей чоловік (можливо вже колишній) повинен виплачувати в розмірі та в порядку, визначеному в угоді між ним і дружиною (колишньою дружиною).
Якщо укладення угоди домогтися неможливо, то жінка повинна звернутися до суду, який і визначить розмір аліментів на дружину. Рішення буде виноситися судом на основі аналізу наступних факторів:
- Матеріальне становище сторін (як жінки, так і чоловіки).
- Сімейний стан сторін.
- Інші обставини: наявність у чоловіка утриманців та інших аліментних зобов’язань, рівень доходу батька і матері дитини тощо.
Оформлення аліментів на утримання матері
Платежі на утримання матері можу бути оформлені у вигляді угоди про аліменти. Дана угода подружжя може бути укладена на добровільній основі. У ній вони можуть визначити розмір і порядок виплати аліментів на матір неповнолітньої особи.
Головна умова, яка пред’являється до угоди між подружжям, це її посвідчення у нотаріуса. Якщо ця умова не буде дотримана, угода може бути визнана недійсною.
Для посвідчення у нотаріуса угоди про аліменти з батька на матір знадобиться наступний набір документів:
- Паспорти подружжя;
- Свідоцтво про шлюб;
- Свідоцтво про народження дитини;
- Підписана сторонами в присутності нотаріуса угоди про аліменти матері дитини.
Якщо досягти згоди неможливо, мати дитини може звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів з чоловіка (колишнього чоловіка). У цьому випадку суд визначить розмір і порядок виплати аліментів на утримання дружини.
Щоб подати в суд позовну заяву про сплату аліментів на мати необхідно мати при собі:
- Паспорт.
- Свідоцтво про шлюб.
- Свідоцтво про народження дитини.
- Оформлений за всіма правилами, встановленими судом, позов до суду (або заяву про стягнення аліментів).
Порядок стягнення аліментів на утримання матері
Аліментні платежі, встановлені судовими органами, стягуються з платника за допомогою державної виконавчої служби. За місцем роботи чоловіка кошти утримуються з його заробітної плати, в розмірі, зазначеному у виконавчому листі, який видається після прийняття рішення. Адміністрація організації переводить певну суму на рахунок жінки.
Якщо чоловік не виконує умов нотаріальної угоди, жінка також може звернутися до державного виконавця з вимогою почати виконавче провадження у її справі, адже укладена угода про аліменти на утримання дружини має силу виконавчого листа.
Аліменти вагітним жінкам
Вагітні входять в групу окремо згаданих осіб, які мають право отримувати аліменти на своє утримання від чоловіка. Важливим фактором при цьому є факт офіційної реєстрації шлюбних відносин. Якщо ж відносини пари не були зареєстровані в органах ДРАЦС, вагітна не має права на виплати від чоловіка. Отримати аліменти на своє утримання жінка може незалежно від того, чи триває шлюб, або він був розірваний. Головним фактором при цьому буде факт вагітності дружини спільною дитиною пари.
Необхідною умовою для стягнення аліментів на вагітну (колишню) дружину є наявність необхідних коштів для їх сплати у батька дитини.
Розмір
Розмір аліментів визначається або в угоді між подружжям, або судом у твердій грошовій сумі/частці від заробітку (доходу), що сплачується щомісячно, виходячи з матеріальної забезпеченості подружжя, їх сімейного стану та інших заслуговують уваги факторів.
Оформлення та стягнення
Аліменти вагітній жінці можуть бути оформлені у вигляді угоди між подружжям, а також у вигляді судового рішення при зверненні до суду. Виплати по угоди про аліменти повинні здійснюватися відповідно до умов, що вказані у документі.
Якщо чоловік відмовляється виконувати дані умови через будь-яку причину, вагітна може звернутися у виконавчу службу для виконання умов договору про виплату аліментів на матір майбутньої дитини в примусовому порядку. Рішення суду також має бути виконане чоловіком (в тому числі й колишнім) в обов’язковому порядку.
Аліменти жінкам в декретній відпустці
Жінки в декретній відпустці також вказані як особи, що мають право на одержання утримання від чоловіка. Протягом 3 років після народження спільної дитини жінка має право вимагати від чоловіка сплати коштів на своє утримання незалежно від того, чи є вона його дійсною або колишньою дружиною. Головна умова – виховання спільної з чоловіком дитини.
Важливо врахувати, що у чоловіка повинні бути кошти для сплати аліментів мамі його новонародженої дитини, яка перебуває у декретній відпустці. Якщо жінка вийшла з відпустки по догляду за дитиною до виповнення їй 3-х років, вона також має право на отримання аліментів від чоловіка. Однак факт працевлаштування може спричинити собою зниження аліментних виплат.
Розмір аліментів жінці в декретній відпустці
Розмір аліментів у декретній відпустці визначається або в угоді між подружжям, або судом у твердій грошовій сумі/частці від заробітку (доходу), що сплачується щомісячно, виходячи з матеріального і сімейного стану подружжя та інших чинників, які заслуговують на увагу.
Оформлення та стягнення
Аліменти до виконання спільній дитині 3-х років можуть бути оформлені як добровільно у вигляді угоди між подружжям, так і примусово шляхом звернення до суду. Якщо аліменти сплачуються за угодою, то перерахування коштів має здійснюватися згідно з умовами, зазначеними в документі.
Якщо чоловік відмовляється платити аліменти на користь матері своєї дитини, то жінка, яка перебуває в декретній відпустці, може звернутися в державну виконавчу службу для виконання умов договору в примусовому порядку. Рішення суду має бути виконане чоловіком в обов’язковому порядку. Як правило, в таких випадках чоловік буде зобов’язаний одночасно платити аліменти як на дружину, так і на дитину.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: