Аліменти з засудженого
Згідно з чинному 2024 році законодавству, батьки, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі не звільняються від стягнення з них аліментів на дитину по вже наявному виконавчим документом (тобто з прийнятому до моменту ув’язнення аліментщика). Більш того, аліменти з доходів засудженого сплачуються першочергово.
Також можна стягнути аліменти з засудженого, якщо раніше вони ще не сплачувалися. Для цього необхідно написати відповідну позовну заяву (зразок можна знайти в розділі “Зразки документів”), а після прийняття рішення по справі – відправити виконавчий документ разом із заявою про утримання виплат до виправної установи.
У разі, якщо особа з будь-якої причини не працює, то відбудеться накопичення заборгованості. Як стягувач, так і платник можуть подати позов на зміну розміру аліментів, однак суду будуть потрібні вагомі докази необхідності зміни виплачуваних сум.
Стягнення аліментів з засудженого до позбавлення волі
Правила стягнення виплат на утримання дитини з укладеного в місця позбавлення волі батька практично не відрізняються від їх стягнення з осіб, які перебувають на волі.
Отримати виконавчий документ про стягнення аліментів з батьків можна:
- Шляхом переговорів на добровільній основі із засудженим – домовитися з ним і укласти нотаріальну угоду про аліменти за місцем його перебування, яке буде засвідчено начальником установи (замість нотаріуса). В даному документі домовитися про строки, суму (або відсоток доходу), спосіб перерахування коштів від платника до одержувача на взаємовигідних умовах.
Угода про аліменти має юридичну силу виконавчого листа і в разі ухилення від виплат аліментозобов’язаним батьком може бути пред’явлено до примусового виконання органами державної виконавчої служби.
ПРИКЛАД
Михайло К. засуджений до відбування покарання в колонії-поселенні з січня 2024 року. На утриманні його дружини є спільна дитина 2012 року народження. Проживаючи разом, сім’я не мала підстав для стягнення аліментів, оскільки обидва батьків в рівній мірі забезпечували матеріальне утримання сина. Перебуваючи в місцях позбавлення волі, грошові кошти Михайло на дитину дружині не передавав. У зв’язку з цим вона, перебуваючи на побаченні з чоловіком, домовилася про укладення з ним угоди про аліменти: раз в два місяці Михайло повинен направляти дружині тверду грошову суму аліментів в розмірі 4 000 грн. Дана угода була складена в присутності начальника колонії-поселення, їм же завірена і приведена для виконання.
- Примусовим шляхом – звернутися в суд (за місцем проживання позивача-стягувача або відповідача-платника) із заявою про видачу судового наказу або позовною заявою про стягнення аліментів з засудженого. Результатом звернення стане рішення суду (або судовий наказ) і виконавчий лист, де позначено розмір коштів і строк аліментних зобов’язань – до повноліття дитини.
Приклад. Вероніка С. після відбуття в місця позбавлення волі цивільного чоловіка, який встановив батьківство над їхньою спільною дочкою, виступила в суді з позовом про стягнення аліментів з засудженого в розмірі 1/4 частки від його заробітку на утримання дитини до настання повноліття. Позовна заява була задоволена суддею, аліменти призначені з дати подачі позову, виконавчий лист направлений в адміністрацію за місцем відбування покарання батька для подальшого утримання виплат на користь одержувача.
Отриманий оригінал виконавчого документа стягувачу найкраще самостійно направити рекомендованою кореспонденцією (або відвезти) начальнику установи відбування покарання з заявою про утримання виплат.
Як засуджені платять раніше призначені аліменти?
Якщо аліментник засуджений до позбавлення волі, то ця обставина не вказує на його звільнення від сплати коштів на утримання дитини. При цьому у стягувача виникає питання щодо того, яким чином будуть сплачуватися аліменти, якщо чоловік (в тому числі й колишній) і (або) батько дитини сидить у в’язниці. В такому випадку подальша доля аліментів буде залежати від способу їх нарахування:
Якщо стягнуті в частках від доходу:
- Може істотно зменшитися їх розмір.
ПРИКЛАД
Катерина Ч. отримувала від працюючого чоловіка аліменти на дочку в частковому відношенні (1/4) в розмірі 8 000 грн. Після ув’язнення чоловіка в місця позбавлення волі і перенаправлення виконавчого листа до адміністрації установи відбування покарання щомісячні виплати почали становити 1 800 грн. (Оскільки заробітна плата засудженого в установі стала меншою).
- Може початися погашення заборгованості.
ПРИКЛАД
Безробітний Дмитро Д. мав аліментну заборгованість в розмірі 41 000 грн. Після винесення вироку суду Дмитро був направлений в колонію для відбування покарання. В даному виправному закладі з нього стали відраховуватися прибуткові податки і суми до Пенсійного фонду. Податкова інспекція та відділення пенсійного фонду подали відомості про відрахування в державну виконавчу службу, колись запитувачів інформацію про даний боржника. На підставі отриманих відомостей служба виконавців направила виконавчий лист і постанову про розрахунок заборгованості в колонію для ліквідації боргу та нарахування наступних платежів на користь стягувача.
- Якщо стягнута у твердій грошовій сумі, швидше за все, тільки частина коштів від необхідної суми буде надходити на рахунок платника, за умови, що засуджений працює, оскільки заробітна плата засудженого досить низька. В іншій частині твердої суми буде накопичуватися аліментна заборгованість.
Аліменти з ув’язненого, якщо батько сидить у в’язниці
Разіше засуджені до відбування покарання в різних місцях позбавлення волі повинні були виплачувати аліменти на утримання неповнолітніх дітей з усього заробітку без урахування відрахувань і утримань прибуткового податку, пенсійних виплат, виплат за вироком або судовим рішенням.
Однак, надалі до такої практики були внесені зміни, що встановлюють наступне: аліменти з засуджених повинні утримуватися за вирахуванням всіх перерахованих вище утримань і відрахувань.
Обов’язок по роботі з виконавчим листом виконується бухгалтерією місця відбування покарання засудженого, яка несе відповідальність за дотримання вимог цього документа в рамках Сімейного кодексу України.
Змінити розмір аліментів засудженому
Сімейним кодексом України передбачається зміна в судовому порядку розміру аліментів обома сторонами виконавчого провадження (тобто стягувачем або платником) в більшу або меншу сторони в залежності від виниклих обставин, аргументованих суду.
У зв’язку з цим, у сторін аліментних правовідносин при ув’язненні аліментника в місцях позбавлення волі можуть виникнути такі питання:
- у засудженого – чи зможе він зменшити розмір аліментів у зв’язку з важкою життєвою ситуацією, в якій він знаходиться;
- в одержувача аліментних платежів – чи зможе він змінити спосіб стягнення коштів c часткової на тверду грошову суму, щоб отримувати більше, ніж належить в частках від доходу укладеного?
Що стосується аліментозобов’язанної особи і його виступів з позовом про зменшення розміру аліментів – суд буде приймати рішення, в першу чергу, виходячи з інтересів неповнолітнього: зменшення розміру встановлених виплат буде порушувати інтереси дитини в порівнянні з раніше наданим рівнем забезпечення, а потрапляння в місця позбавлення волі платником аліментів не є поважною причиною зменшення розміру аліментів та безпосередньо вказують на наявність провини платника.
Якщо ж одержувач аліментів виступить з позовом про збільшення виплат, швидше за все судом також буде відхилено дана вимога, оскільки виплачувати більше, ніж встановлено судом, ув’язнений не має фактичної можливості, перебуваючи в місцях позбавлення волі.
Судом повинен враховуватися так званий «баланс інтересів» обох сторін аліментних правовідносин, в результаті чого збільшувати розмір аліментів доцільніше після звільнення засудженого.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:
- Як стягнути аліменти з незайнятим офіційно батька дитини?
- Аліменти з інваліда
- Аліменти на дитину-інваліда
- Аліменти з засудженого
- Аліменти з батьків, позбавлених батьківських прав
- Аліменти та опікунство
- Аліменти на усиновлену дитину
- Аліменти з військовослужбовця
- Аліменти з іноземного громадянина
- Способи нарахування аліментів