Розлучення після смерті чоловіка

Розлучення після смерті чоловіка

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! В статті "Розлучення після смерті чоловіка" на сайті rozluchennya-onlain.com.ua я розповім Вам про розірвання шлюбу в разі смерті одного з подружжя, про момент смерті чоловіка і припинення шлюбу, про розлучення чи припинення шлюбу в разі смерті одного з подружжя, про припинення шлюбу при визнанні чоловіка померлим, як розлучитись після смерті чоловіка, про припинення шлюбу з померлим.

Розлучення після смерті чоловіка

Розлучення після смерті чоловіка

Сімейного кодексу України в якості підстави для припинення шлюбу встановлює смерть громадянина або оголошення її померлою в установленому порядку. В цьому випадку не потрібно додаткового оформлення розлучення, досить мати на руках необхідні документи та звернутися до уповноваженого органу із заявою про видачу свідоцтва про смерть чоловіка.

Розірвання шлюбу в разі смерті одного з подружжя

Розірвання шлюбу в разі смерті одного з подружжя

Досить часто серед обивателів можна почути думку про необхідність додаткового оформлення розлучення, коли один із подружжя помер. Сімейне законодавство не дає достатньо чіткої відповіді на нього, тому спробуємо розібратися в цьому.

Сімейний кодекс України регламентує порядок припинення шлюбу, при цьому виділяючи такий його спосіб як розірвання відповідно до встановленої процедури. У зв’язку з цим, не слід плутати ці поняття між собою.

Отже, для того, щоб укладений шлюб «припинив своє існування юридично» достатньо наявності одного із зазначених у Сімейному кодексі України підстав для цього, а саме:

  • заяви, поданої до уповноваженого органу (тобто за допомогою розірвання);
  • смерть одного з подружжя;
  • оголошення одного з подружжя померлим в судовому порядку.

Перший випадок має на увазі вчинення певної процедури, два інших не вимагають додаткового оформлення розлучення.

Момент смерті чоловіка і припинення шлюбу

Момент смерті чоловіка і припинення шлюбу

Як правило, припинення шлюбу у зв’язку зі смертю одного з подружжя визначається моментом його смерті.

Зокрема, під ним розуміє момент смерті мозку (тобто припинення всіх його функцій при роботі інших органів) або біологічну смерть (кажучи іншими словами, необоротну загибель людини).

Констатація цього факту здійснюється медичним працівником, в результаті чого ним же видається медичне свідоцтво про смерть даної особи, яке буде необхідно для подальшого оформлення документів.

Також для Вас можуть бути корисними на сайті rozluchennya-onlain.com.ua наступні матеріали: Що потрібно для розлучення, Куди подавати заяву про розлучення, Як оформити розлученняРозлучення в органах РАЦСРозлучення в судовому порядкуПідсудність справ про розлученняРозлучення в районному судіРозлучення при наявності спору про дітей, Розлучення з розподілом майна в УкраїніЯк розлучитися з чоловіком без його згоди.

Розлучення чи припинення шлюбу в разі смерті одного з подружжя?

Розлучення чи припинення шлюбу в разі смерті одного з подружжя?

З огляду на те, що не потрібно додаткової процедури для припинення шлюбу у зв’язку зі смертю одним з подружжя, важливо відзначити, що другому чоловікові все одно необхідно з’явитися до органу РАЦС для отримання свідоцтва про його смерть, і як наслідок цього, припинення укладеного шлюбу. Оформлення свідоцтва про смерть регламентовано Цивільним кодексом України та Правилами реєстрації актів цивільного стану. Тут необхідно виділити наступні моменти:

  1. Підставою для реєстрації факту смерті є тільки документ, виданий медичною організацією – медичне свідоцтво (крім рішення суду про встановлення даного факту). Воно має затверджену форму відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України.
  2. Місце реєстрації смерті другого чоловіка може визначатися виходячи з останнього місця його проживання або пережив його дружина, виявлення тіла, настання смерті, знаходження медичної організації.
  3. Заява може бути подана як в усній, так і письмовій формі певної групи осіб протягом трьох днів з моменту настання смерті чи виявлення тіла померлого.

Приклад

Серед даних суб’єктів виділяє другого з подружжя, інших членів сім’ї, а так же, в певних випадках, це може бути медична організація, установа соціального захисту населення, установа, яка виконує покарання, командир військової частини, орган дізнання.

Важливо відзначити, що крім вищеназваних документів, при зверненні до реєструючого органу заявнику необхідно подати паспорт померлого (якщо він є в наявності). Після цього, реєстратор вносить відповідний запис в акт про смерть (вимога Наказу Мін’юсту України) та видає відповідне свідоцтво.

Дане свідоцтво також є типовим (Наказ Мін’юсту України «Про затвердження форм бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану»), при цьому в ньому в обов’язковому порядку повинні бути відображені відомості:

  • про померлу особу (ПІБ, дата і місце народження, смерті, громадянство);
  • дата, місце складання запису акта;
  • дата видачі.

За вчинення будь-яких реєстраційних дій в органах РАЦС передбачається сплата держмита. При цьому чинним законодавством України, зокрема встановлено, що при здійсненні реєстрації смерті (в тому числі за видачу відповідних свідоцтв) фізичні особи звільнені від сплати даного держмита.

Припинення шлюбу при визнанні чоловіка померлим

Припинення шлюбу при визнанні чоловіка померлим

Процес припинення шлюбу з особою, яка була оголошена померлою у встановленому порядку, практично нічим не відрізняється від раніше розглянутої ситуації, за деякими винятками:

Згідно Цивільного кодексу України померлим громадянин визнається тільки в тому випадку, коли в місці його проживання відсутні будь-які відомості про його перебування протягом трьох років.

Оголошення особи померлою здійснюється тільки в судовому порядку відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України.

Днем смерті в такому випадку є день набрання законної сили рішенням суду (або в ньому може бути вказана передбачувана дата загибелі людини).

Підставою для внесення запису в акт про смерть і видачі свідоцтва органами ЗАГС здійснюється відповідно до зазначеного рішення суду.

Як розлучитись після смерті чоловіка?

Як розлучитись після смерті чоловіка?

Який розмір держмита мені потрібно буде заплатити, щоб оформити розлучення з оголошеним за рішенням суду померлим чоловіком?

Розмір держмита становить 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Мій чоловік помер у лікарні, в обов’язковому чи порядку я повинна звертатися до органу РАЦС?

Через те, що Ваш чоловік перебував у лікарняному закладі, де і помер, то обов’язок щодо передачі відповідної інформації до органу РАЦС покладено і на цю установу, однак, звернутися до що реєструє органу Вам доведеться все одно для отримання свідоцтва про смерть.

Припинення шлюбу з померлим

Припинення шлюбу з померлим

В ході розгляду питання про порядок припинення шлюбу з померлим чоловіком хотілося б зупинитися на наступних моментах:

У разі смерті одного з подружжя або оголошення його померлим не потрібно додатково оформляти свідоцтво про розлучення.

Смерть дружини необхідно підтверджувати медичним свідоцтвом про смерть або рішенням суду про оголошення громадянина померлим, яке набрати чинності.

Оформлення свідоцтва про смерть померлого чоловіка презюмує припинення укладеного шлюбу.

Послуги адвоката по сімейним справам

Послуги адвоката по сімейним справам

  • Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи з розірвання шлюбу після смерті чоловіка.
  • Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
  • За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з розірвання шлюбу після смерті чоловіка буде вирішена більш професіонально та швидко.
  • Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з розірвання шлюбу після смерті чоловіка.

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по розірванню шлюбу після смерті чоловіка, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання. Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття "Розлучення після смерті чоловіка" на сайті rozluchennya-onlain.com.ua була корисною для Вас, ставте лайк цій статті. Переходьте на наш ютуб-канал, підписуйтесь і дивіться безкоштовні відео консультації наших юристів з питань, що цікавлять Вас, та нововведень законодавства у сфері сімейного права.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Рішення суду про розлучення
  2. Розлучення з недієздатним чоловіком
  3. Момент припинення шлюбу при розлученні
  4. Зміна прізвища при розлученні
  5. Заміна паспорта після розлучення
  6. Строк для примирення подружжя
  7. Розлучення з засудженим
  8. Заміна документів при зміні прізвища після розлучення
  9. Реєстрація розірвання шлюбу
Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн