Позовна заява про поділ майна подружжя

Позовна заява про поділ майна подружжя

Позовна заява про поділ майна подружжя

Розподілити спільне майно подружжя може як в шлюбі, так і після його розірвання. Якщо домовитися мирно не виходить, слід звертатися з позовом до суду (ЗРАЗОК).

Розділити можна тільки майно, що належить до спільної власності подружжя. Деякі види майна вважаються особистими та поділу не підлягають.

Розділ майна під час розлучення розглядається судовим органом як звичайний майновий спір, що стосується спільної власності. За такий позов передбачена комбінована сплата судового збору, вартість якого вказана нижче.

У разі розлучення з одночасним поділом майна справу буде умовно поділено на дві частини: розгляд цивільно-правового питання розірвання шлюбу та безпосереднього майнового спору.

Позовна заява про поділ майна подружжя

Позов на розподіл майна при розлученні в суді

Володіння сумісною власністю і принципи її поділу між подружжям наведені у Цивільному кодексі України, Сімейному кодексі України, нормах Податкового кодексу України, Цивільно-процесуальному кодексі України та інших нормативних документах.

У загальному випадку, кожен з подружжя наділяється правом вимагати свою частку з спільного майна протягом 3-х років з дати, коли він дізнався про порушення свого права. Тобто, відповідно до закону, строк позовної давності для поділу майна – 36 місяців.

  • Часто днем ​​відліку виступає момент розірвання шлюбу. Але трапляється, що ці строки рознесені на роки.
  • Моментом розірвання шлюбу вважається день реєстрації розлучення в актовій книзі (якщо подружжя розводив ДРАЦС) і дата вступу в силу судового рішення (якщо чоловік і дружина розлучалися через суд).
  • По закінченні трьох років судовий орган має право відмовити позивачу в розгляді позову.
  • У дійсному законному шлюбі поділити власність можна в будь-який час через суд або за допомогою подружньої угоди.

Питання про розподіл спільного майна можна внести в позовну заяву про розірвання шлюбу, або подати до суду окремо до або після розлучення.

Майно подружжя, яке не підлягає поділу

Майно подружжя, яке не підлягає поділу

Не вся власність, яка з’явилася у володінні будь-кого з подружжя під час сімейного життя, є спільною. Будь-яке майно, не вважається спільним, поділу ні в якому разі не підлягає. Ось перелік основних особливостей майна, яке не підлягає поділу:

  • В процесі розлучення один з подружжя не може претендувати на речі іншого, якщо вони були придбані до реєстрації шлюбу.
  • Не ділиться майно, отримане чоловіком або дружиною під час шлюбу за договором дарування або у спадок, а також з іншими безоплатних операцій (наприклад, в якості благодійної допомоги).
  • Згідно Сімейного кодексу України, виплати через трудові каліцтва, цільові соцвиплати не вважають спільно нажитим майном і не діляться.
  • На індивідуальні речі одного з подружжя (одяг, аксесуари) інший чоловік претендувати не може. Винятком є ​​предмети розкоші: хутра, коштовності, антикварний столовий посуд тощо.
  • Не підлягає поділу інтелектуальна власність, винаходи та патенти, створені одним з пари.
  • Також згідно Сімейного кодексу України, речі, придбані для творчості та повсякденного побуту дітей (одяг, книги, музичні інструменти) ділити не можна. Вони передадуться батькові, з яким залишаться діти (без компенсації другому чоловікові).
  • Грошові внески на ім’я дитини також не підлягають поділу, а вважаються її власністю.

Не можна поділити майно, якщо це заборонено шлюбним договором. Винятком являється звернення із позовом до суду про визнання шлюбного договору недійсним.

Майно подружжя, яке підлягає розподілу

Майно подружжя, яке підлягає розподілу

В процесі розлучення подружжя має право поділити спільну власність, тобто ту, яка була придбана (отримана) ними за роки сімейного життя. Майно чоловіка і дружини вважається спільним, і підлягає розподілу в рівних частках. На це вказує Сімейний кодекс України. Інші умови можуть бути встановлені шлюбним договором.

  1. До спільно нажитого майна відносяться всі доходи від трудової та підприємницької діяльності, винаходів, пенсії та інші нецільові виплати. До цієї ж категорії належать спільні покупки, вклади та паї, незалежно від їх вартості та імені чоловіка, позначеного в договорі купівлі.
  2. Подружні частки в спільному майні рівні незалежно від розміру заробітку кожного, соціального стану подружжя або інших чинників. Рівність часток зберігається, навіть якщо один з пари не працював (навчався очно, знаходився в декреті або займався домогосподарством). Але якщо у чоловіка не було поважних причин для цього або він порушував сімейні інтереси, суд може зменшити його частку при поділі майна.
  3. За домовленістю може бути встановлений інший порядок розподілу. Він закріплюється в угоді про розподіл майна між подружжям. У випадку відсутності компромісу між подружжям, розмір часток визначається судом. Невідповідність часткам може компенсуватися грошовою виплатою.

Підлягають розподілу борги та кредитні зобов’язання одного з подружжя, якщо про них було повідомлено, а інший чоловік не заперечував (тобто надав письмову згоду про їх виконання).

Кожна з перерахованих умов розглядається судом в індивідуальному порядку, повинні бути враховані всі фактори. У тому числі вкладення праці, зусиль і фінансів одного з подружжя в поліпшення або відновлення особистої власності іншого (на підставі Сімейного кодексу України).

ПРИКЛАД

Під час спільного шлюбу з дружиною чоловік придбав квартиру. У договорі купівлі-продажу зазначено його ім’я і підпис, проте це житло – спільна власність пари.

Якщо квартира була куплена виключно за гроші, отримані чоловіком від продажу отриманого в спадщину рідного будинку, – це особисте майно чоловіка. Швидше за все, суд схилиться до такого визначення. Однак якщо в ремонт і облаштування квартири (заміна батарей, каналізаційних труб, встановлення лічильників, виконання ремонту, покупка меблів) дружина вкладала свої особисті заощадження, накопичені до шлюбу, вона може при розлученні претендувати на частку у володінні житлом.

Зміст позовної заяви про розподіл майна

Зміст позовної заяви про розподіл майна

Зразки позовних заяв можна отримати в суді, або подивитися на нашому сайті.

У них обов’язково повинна бути приведена інформація згідно з переліком, обумовленим в Цивільно-процесуальному кодексі України:

  • найменування суду;
  • П.І.Б. і місце проживання позивача і відповідача (чоловіка, чиї інтереси зачеплені і його партнера, проти якого подається позов), інша інформація про них;
  • список майна, що підлягає розподілу, і своє бачення, як здійснити розподіл;
  • обставини та причини, на підставі яких позивач виявляє вимоги, а також їх докази;
  • ціна позову – цінувальна вартість майна. Перед подачею до суду позивач замовляє оцінку спільної власності або її частини, яка, на його думку, підлягає розподілу. На підставі ціни позову буде розраховуватися судовий збір;
  • список доданих документів;
  • підпис позивача і дата підписання позовної заяви.

Спростити процес підготовки позову вам допоможе приведений у зразках шаблон. Ви можете використовувати його в якості зразка для складання власного позовної заяви, однак пам’ятайте, що при вчиненні помилки суд не приймає до розгляду Вашу заяву, при цьому не компенсує судовий збір, який Ви вже оплатили перед поданням позову.

Також корисною інформацією на сайті “Розлучення онлайн” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: поділ спільного майна подружжя, порядок і способи поділу майна, поділ майна в період шлюбу,  поділ майна в цивільному шлюбі, поділ різних видів майна, поділ житла при розлученні, оцінка майна, угода про розподіл майна, шлюбний договір.

Судовий збір для подачі в суд заяви про поділ майна

Судовий збір для подачі в суд заяви про поділ майна

У обраному необхідно отримати квитанцію з реквізитами на оплату судового збору. Розмір судового збору за послуги суду розраховується з комбінованого принципу і залежать від ціни позову про розподіл майна. На сьогодні існує можливість отримати квитанцію та обчислити судовий збір онлайн, скориставшись офіційним судовим порталом – Судова влада України.

  1. Судовий збір, яку позивач повинен буде сплатити за майновий позов, обумовлений ​​в Законі України “Про судовий збір”. Він складається з фіксованої частини та відсотку від цінувальної вартості майна.
  2. Якщо в суд подається комбінований позов (одночасно про розлучення і поділ власності), сума мита буде складатися з двох частин. Доведеться заплатити 908 гривень (станом на 2024 рік) за розлучення і додати судовий збір, що залежить від суми майнового позову.
  3. У разі, коли майновий об’єкт не підлягає оцінці, за нього потрібно буде внести судовий збір, обумовлений законом.

Без квитанції про оплату збору канцелярія суду не прийме позовну заяву.

Подача позовної заяви до суду

Подача позовної заяви до суду

Найчастіше майновий спір між подружжям, яке розлучається розбирається в районному суді. Саме в його юрисдикції перебувають позови різної вартості. Заява подається в секретаріат суду, реєструється і приймається в діловодстві, відхиляється або повертається з зауваженнями щодо доопрацювання.

  • Позовна заява подається в судовий орган за місцем проживання відповідача. Згідно Цивільно-процесуального кодексу України, якщо головним об’єктом поділу є нерухомість, варто звертатися в суд за місцем її розташування.
  • Позов надається разом з квитанцією про сплачений судовий збір і пакетом документів, зібраними на майно та до позову.
  • Судовий орган діє за наступним алгоритмом. Суд визначає пропорції діленого майна для кожної сторони (за замовчуванням вони рівні, якщо в шлюбному договорі не вказано інше). Далі поділяє власність на особисту і спільно нажиту, після чого проводить фактичний поділ в натурі, у фінансовому вираженні або їх комбінації.

Термін розгляду позовної заяви про розподіл майна

Термін розгляду позовної заяви про розподіл майна

Законом встановлено двомісячний строк для розгляду справ про розподіл майна. В ідеалі, стільки часу має пройти з дня прийняття заяви до дати прийняття рішення. При розгляді справ, іноді суддями строк скорочується до місяця.

  • За обумовлений час відбувається реєстрація позову, розгляд справи на попередньому засіданні. Практика показує, що засідання призначається через 1-2 місяці після звернення позивача до суду.
  • Після цього називається дата основного засідання (через 20-45 днів після попереднього). Якщо суд приймає рішення про його перенесення, розгляд справи відкладається ще на 3-6 тижнів.
  • Коли рішення буде прийнято, суддя готує його остаточну редакцію. Теоретично на це надається 5 днів, фактично процес може затягуватися на декілька тижнів.

Розділ майна в суді може проводитися довше передбаченого законом часу через неодноразові перенесення засіданнь та інші зволікання.

Винесення судового рішення про поділ майна подружжя та вступ його в силу

Винесення судового рішення про поділ майна подружжя та набрання чинності

Згідно з Цивільно-процесуальним кодексом України, судове рішення вступає в силу через місяць після його прийняття з метою того, щоб зацікавлена ​​сторона змогла подати скаргу або апеляцію в разі потреби.

  1. Судове рішення по майновому позову одного з подружжя на увазі, що зазначена власність буде поділена між подружжям певним чином. Не обов’язково поділ по суду співпаде з вимогами позивача.
  2. Протягом місяця після винесення рішення можна подати апеляцію. Якщо цього не відбудеться, воно набрати чинності.

Висновок

Спільну власність подружжя  можна поділити за допомогою угоди. Однак при відсутності згоди щодо поділу майна один з подружжя може звернутися до суду з позовною заявою. Звернутися до суду для поділу власності можна до, в процесі або після розлучення. В останньому випадку – максимум через три роки після того, як один чоловік зазначив порушення його інтересів.

При цьому спільно нажите майно, якщо інше не встановлено договором, ділиться між чоловіком і дружиною в рівних частках незалежно від особистого внеску кожного. Однак це не поширюється на особисте майно чоловіка і дружини, неподільне при розлученні.

Щоб уникнути судових позовів і не нести додаткових судових витрат, часто подружжю зручніше укласти угоду про розподіл майна.

Ми з чоловіком розлучилися в 2024 році. За десять років до цього ми купили будинок, договір був оформлений на чоловіка. Від шлюбу є спільні діти 9 і 11 років. Чи маємо ми з дітьми право претендувати на частину будинку зараз?
Ми з дружиною брали іпотеку. До сих пір виплачуємо кредит за машину, земельну ділянку і квартиру. Відповідно до договорів це майно на мені, дружина - поручитель. Збираємося розлучатися. Як зробити, щоб суд присудив кредитне майно мені? Дружина не йде на зустріч і хоче поділу навпіл. При цьому грошей на оплату кредитів у неї немає, так як офіційно вона не працює. Банк теж навряд чи дасть згоду на поділ боргу.
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Який у Вас досвід роботи?

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Поділ спільного майна подружжя
  2. Порядок і способи поділу майна
  3. Поділ майна в період шлюбу
  4. Поділ майна в цивільному шлюбі
  5. Поділ різних видів майна
  6. Поділ житла при розлученні
  7. Оцінка майна
  8. Угода про розподіл майна
  9. Шлюбний договір
Рейтинг
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн