- Фіктивний шлюб: підстави визнання в суді
- Що таке фіктивний шлюб?
- Фіктивність шлюбу: правові наслідки
- Порядок визнання шлюбу фіктивним
- Позов про визнання шлюбу недійсним
- Необхідні документи для визнання шлюбу фіктивним
- Рішення про визнання шлюбу фіктивним
- Наслідки визнання шлюбу фіктивним
- Відповідальність за укладення фіктивного шлюбу
- Відповіді адвоката про фіктивний шлюб
- Укладення фіктивного шлюбу
- Послуги адвоката по сімейним справам
Фіктивний шлюб: підстави визнання в суді
Сімейне право передбачає певний перелік обставин, за наявності яких шлюбний союз буде визнаний незаконним. До таких прикладів можна віднести фіктивний шлюб, який був створений без реального наміру створити повноцінну сім’ю.
- Визначення фіктивного шлюбу
- Як визнати шлюб фіктивним
- Позовна заява до суду
- Наслідки підроблених шлюбних відносин
Що таке фіктивний шлюб?
Будь-який зареєстрований шлюб визнається законним до тих пір, поки протилежне не буде встановлено судом.
Чинне законодавство передбачає цілий перелік фактів, при виявленні яких шлюб визнається недійсним. Одною з таких обставин є укладення фіктивного шлюбу, створеного не з метою побудови сім’ї.
Шлюбний союз фіктивний в тому випадку, якщо в рамках нього не було реальних сімейних відносин. Такі правовідносини зазвичай укладаються для вилучення певних матеріальних і нематеріальних вигод, пов’язаних з:
- отриманням іноземцем російського громадянства;
- реєстрацією в квартирі однієї зі сторін відносин;
- правом успадкування майна старої людини;
- правом на отримання пільг, допомог і так далі.
Фіктивність шлюбу: правові наслідки
Приклад
Першотравневий районний суд м.Києва за зверненням прокуратури того ж району розглядав справу про визнання шлюбу громадянина республіки Узбекистан Усманова К.Т. і громадянки України Бєлової О.С. фіктивним і, відповідно, недійсним. Чоловіку Бєлової О.С. на момент укладення шлюбу було двадцять чотири роки, а їй самій п’ятдесят п’ять років.
Перевірка районної прокуратури встановила, що наречені, починаючи з дати реєстрації шлюбу, не проживали разом, дітей та спільного господарства у громадян також не було. В ході судового засідання Бєлова О.С. повідомила, що Усманов К.Т. за матеріальну винагороду в розмірі 35 000 грн. запропонував їй зареєструвати шлюб без реальних і повноцінних сімейних відносин.
В ході розгляду справи судом Усманов К.Т. зізнався, що підроблений шлюб дозволяв йому у прискореному порядку отримати громадянство, а також безперешкодно здійснювати трудову діяльність в Україні.
Суд, прийнявши до уваги неспростовні докази прокуратури й свідчення обох подружжя, прийняв рішення визнати шлюб Усманова і Бєлової фіктивним. У територіальний відділ ДРАЦСу через 2 дні було спрямовано виписку з судового рішення.
Таким чином, шлюб, укладений без бажання одного або обох партнерів почати повноцінні сімейні відносини, при одночасному намірі користуватися всіма його перевагами, є незаконним.
Відмінною особливістю фіктивного шлюбу від інших причин визнання шлюбного союзу недійсним, є дотримання сторонами всіх умов його укладення.
Ознаки фіктивності шлюбу досить часто перетинаються з випадками, коли шлюб був укладений по так званому розрахунку. Укладення шлюбу за розрахунком не говорить про автоматичну недійсність такого союзу. Дані шлюбні відносини відрізняються від фіктивних метою укладення, яка полягає не тільки в отриманні вигод від шлюбу, але і в прийнятті кожним з подружжя певних зобов’язань (наприклад, династичні шлюби можуть створюватися для продовження аристократичного роду, але при цьому фактично створюються повноцінні сімейні відносини).
Важливим моментом фіктивних відносин є той факт, що шлюб буде визнаний підробленим незалежно від того, визнають це партнери чи ні. Якщо навіть обидва члени сім’ї будуть заперечувати фіктивність відносин, суд все одно може визнати шлюб незаконним, якщо прокуратура наведе достатні докази.
Таким чином, навіть не дивлячись на добровільну згоду партнерів на укладення шлюбу, союз може бути визнаний недійсним.
Порядок визнання шлюбу фіктивним
Шлюб визнається фіктивним у судовому порядку, при цьому звертатися із заявою необхідно у районний суд.
Згідно Сімейного кодексу вимагати визнання фіктивного шлюбу недійсним в суді можуть:
- прокурор – в разі, якщо такий шлюб порушує інтереси держави, наприклад, якщо він був укладений з метою отримати українського громадянства;
- один з подружжя, якому не було відомо про фіктивність шлюбу (у односторонньо фіктивному шлюбі) – у тому випадку, якщо одна зі сторін уклала шлюб в корисливих цілях, а не з наміром створити повноцінну сім’ю.
Позов про визнання шлюбу недійсним
Справа про визнання шлюбу недійсним, в тому числі і в разі його фіктивності, здійснюється за допомогою подачі позову в суд уповноваженою на такі дії особою: постраждалим чоловіком або прокурором.
Неможливо одночасно звернутися до суду з вимогою про розірвання шлюбу та про визнання його фіктивним, так як юридичні наслідки розлучення відрізняються від наслідків визнання шлюбу недійсним.
У позовній заяві про визнання шлюбу фіктивним потрібно зафіксувати такі дані:
- Повна назва судового органу, що розглядає поданий позов.
- Відомості про позивача, в тому числі місце його проживання.
- Аналогічні відомості про відповідача.
- Назва територіального відділу РАЦСу, в якому реєстрували шлюб.
- Дату укладення союзу.
- Всі факти і доводи, що говорять про фіктивність укладеного шлюбу.
- Прохання про визнання шлюбних правовідносин фіктивними.
- Вимога про внесення відмітки про ануляцію шлюбу в реєстраційний документ територіального відділу ДРАЦСу.
Необхідні документи для визнання шлюбу фіктивним
Разом з позовною вимогою до суду надаються:
- Свідоцтво про укладення шлюбу.
- Довіреність (коли інтереси ініціатора позову представляє інший громадянин).
- Письмові акти, що вказують на фіктивність шлюбних відносин.
- Квитанція, що підтверджує сплату судового збору.
Позов і супутній йому перелік документів вручається співробітнику канцелярії судового органу за місцем проживання відповідача. Подати заяву за своїм місцем проживання позивач може тільки при наявності однієї з таких обставин:
- з ним проживають неповнолітні діти;
- стан здоров’я не дозволяє йому відвідати суд за місцем проживання відповідача.
Рішення про визнання шлюбу фіктивним
Визнати шлюб фіктивним, а значить і недійсним, має право суд.
Норми сімейного права України дозволяють захищати інтереси учасників шлюбних відносин незалежно від часу звернення. Таким чином, строк позовної давності не застосовується в справах про визнання шлюбу фіктивним.
До прийняття судом вердикту у справі особи, які перебувають у шлюбі, є по відношенню один до одного подружжям і, таким чином, наділяються певними правами і обов’язками.
Суддя виносить вердикт після уважного вивчення всіх долучених до справи доказів та доводів, також беручи до уваги:
- часовий період, протягом якого діє союз;
- чисельність неповнолітніх утриманців, які з’явилися на світ під час шлюбних відносин;
- конкретні факти, що вказують на фіктивність зареєстрованих відносин і тому подібні обставини.
При цьому, відповідно Сімейного кодексу, суд не вправі визнати шлюбні відносини фіктивними, якщо особи, що перебувають в шлюбі на момент розгляду справи фактично створили повноцінну сім’ю. Наявність реальних сімейних відносин може бути підтверджено:
- проживанням подружжя разом;
- купівлею і подальшим спільним користуванням придбаним майном;
- доглядом партнерів один за одним;
- спільним фінансовим забезпеченням;
- показаннями свідків, з якими спілкуються подружжя;
- іншими фактами, типовими для повноцінних шлюбних відносин.
Однак всі вищезгадані факти необхідно розглядати в сукупності, так як не завжди наявність нетривалих романтичних відносин говорить про бажання фіктивного подружжя почати справжнє сімейне життя.
Часто доказом, що використовується при розгляді справ про фальшивість шлюбу є факт роздільного проживання партнерів після реєстрації союзу. Однак проживання подружжя окремо один від одного може бути пов’язано з вимушеною необхідністю і не завжди є обставиною, яка свідчить про відсутність бажання почати сімейні відносини (наприклад, коли один з подружжя доглядає за важко хворою матір’ю і так далі).
У разі задоволення суддею позовної заяви, шлюбний союз визнається фіктивним і, відповідно, недійсним з дати його реєстрації. Таким чином, обидві сторони справи не матимуть будь-яких взаємних зобов’язань з дня укладення шлюбу.
У триденний термін після набрання рішенням чинності суддя спрямовує виписку зі свого рішення у територіальний відділ ДРАЦСу, в якому відбувалася реєстрація відносин.
Територіальний орган, отримавши лист із зазначенням, відповідно до діючих норм законодавства, реєструє запис про укладення шлюбу недійсним, роблячи при цьому відповідну відмітку, що містить відомості про судову інстанції, що задовольнила вимогу позивача визнати шлюб фіктивним (Сімейний кодекс).
Наслідки визнання шлюбу фіктивним
При визнанні судом фіктивності шлюбних відносин відбувається повернення до вихідного стану правовідносин між сторонами до моменту укладення шлюбу.
З огляду на те, що фіктивний шлюб недійсний з дати його реєстрації, всі майнові права, що з’явилися під час шлюбу, будуть розподілені виходячи з норм Цивільного та Сімейного кодексів.
В даному випадку, спосіб поділу майна подружжя буде відрізнятися від аналогічного варіанту при звичайному шлюборозлучному процесі. Все рухоме і нерухоме майно, придбане в рамках шлюбу, буде розглядатися у вигляді часток.
Власність підлягає поділу:
- при досягненні спільної згоди сторін;
- виходячи з рішення суду, яке визначає порядок передачі майнових прав обом сторонам з урахуванням вкладу кожного з подружжя в придбання спільної власності.
Також стає недійсним:
- право на використання майна колишнього партнера (наприклад, на проживання в квартирі);
- право на спадщину;
- право на отримання аліментів від чоловіка;
- право на передбачені законом пенсії та компенсаційні виплати тощо.
Однак з цього правила є винятки. Поширюються вони на сумлінну сторону відносин, тобто на того чоловіка, який не знав про фіктивності шлюбу і який був обманутий (введений в оману) другою стороною. Сумлінний один з подружжя, відповідно до чинного законодавства, має право на:
- отримання аліментів від колишнього чоловіка;
- розділ майна в рамках сімейного, а не цивільного законодавства;
- збереження умов шлюбного договору (або їх частини);
- збереження прізвища чоловіка;
- компенсаційні виплати від недобросовісної сторони за завдану моральну і матеріальну шкоду.
Визнання шлюбу фіктивним не впливає на права дітей, народжених у такому шлюбі або тих, які з’явилися на світ протягом 300 днів після визнання його недійсним.
Обов’язок батьків доглядати за своїми дітьми до досягнення ними повноліття при визнанні шлюбу фіктивним зберігається у повному обсязі у зв’язку з тим, що джерелом цих обов’язків є не факт укладання шлюбних відносин, а факт появи на світ дітей.
Подружжя зобов’язані виховувати і матеріально утримувати своїх дітей, при цьому суд має право встановити аліментні виплати на користь утриманців.
У зв’язку з тим, що шлюб, який визнаний судом фіктивним, вважається юридично нікчемним, особи що перебували в ньому при вступі у новий шлюбний союз можуть не вказувати факт знаходження у такому союзі.
Відповідальність за укладення фіктивного шлюбу
В Україні станом на 2024 рік немає ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності за укладення фіктивного шлюбу, незважаючи на те, що подібні відносини підривають основи сім’ї, материнства і дитинства.
Закон охороняє права сумлінного громадянина, обманутого партнером, даючи йому можливість стягнути з фіктивного чоловіка компенсацію моральної та матеріальної шкоди, однак подібні обставини необхідно довести суду.
Коли ж мова йде про фіктивний шлюб з ініціативи двох сторін, тут найчастіше мається на увазі ситуація укладення шлюбу заради отримання українського громадянства: одна зі сторін отримує гроші за те, щоб полегшити цей процес для другого з подружжя. Слід мати на увазі, що укладення фіктивного шлюбу небезпечно, так як наявність шлюбних відносин має на увазі певні права та обов’язки кожної зі сторін. Фіктивний чоловік може обдурити другу сторону, і довести цей факт буде проблематично, а в деяких випадках і зовсім неможливо.
Крім того, у Кримінальному кодексі передбачено покарання за організацію незаконної міграції і фіктивну реєстрацію за місцем проживання (перебування). Дане діяння карається позбавленням волі на строк до 7 років і штрафом на користь держави.
Якщо шлюб був укладений між двома сторонами без допомоги сторонніх осіб, то подружжя не притягнуть до кримінальної відповідальності, а просто анулюють відносини. Але якщо укладанню шлюбу сприяла будь-яка третя сторона, яка домовлялася з РАЦСом, шукала фіктивного чоловіка і так далі, то такі дії можуть бути розцінені як кримінально карні.
Відповіді адвоката про фіктивний шлюб
Добридень! Чи можу я, будучи родичем померлого, звернутися до суду про визнання його шлюбу фіктивним?
Згідно Сімейного кодексу вимагати визнання шлюбу фіктивним має право прокурор, а також один з подружжя, що не знав про фіктивність шлюбу у разі укладення фіктивного шлюбу.
Таким чином, у вашому випадку єдиним шансом довести фіктивність шлюбу вашого родича є звернення в прокуратуру за місцем проживання покійного. Якщо прокурор вважатиме ваші доводи обгрунтованими, то він зможе оскаржити шлюб в суді.
Добридень! Чи можу я спробувати позбавити свого колишнього чоловіка-іноземця українського громадянства, якщо наш шлюб був визнаний судом фіктивним?
Підстави, які можуть стати причиною позбавлення громадянства приписані ЗУ «Про громадянство». Відповідно до даної законодавчої норми, якщо в судовому порядку буде встановлено, що рішення про надання громадянства приймалося на підставі поданих заявником підроблених документів або свідомо неправдивих відомостей, то така особа може позбутися громадянства України.
Фіктивний шлюб не відноситься до числа підроблених документів, а також завідомо неправдивих відомостей. Таким чином, на жаль, Вам не вдасться позбавити громадянства вашого колишнього чоловіка.
Укладення фіктивного шлюбу
Укладання фіктивних шлюбів є частим випадком. Такі відносини дозволяють громадянам отримувати матеріальні та інші вигоди: українське громадянство у прискореному режимі, прописку, що дозволяє отримувати всілякі пільги, матеріальну винагороду за згоду укласти фіктивний шлюб.
У тих ситуаціях, коли є вагомі факти, які говорять про фіктивну природу шлюбу, позовну заяву може подати або наглядовий орган в особі прокуратури, або громадянин, що є однією зі сторін шлюбного союзу, яка і постраждала від дій другого з подружжя.
Разом з позовом до суду надається свідоцтво про укладення шлюбу, довіреність (у разі наявності представника позивача), квитанція про сплату державного мита.
У разі задоволення суддею позовної заяви, шлюбний союз визнається фіктивним з дати його реєстрації. Протягом 3 діб після набрання рішенням чинності суддя спрямовує уривок свого рішення в територіальний відділ ДРАЦСу, в якому був зареєстрований шлюб.
Обов’язок батьків доглядати за своїми неповнолітніми дітьми після визнання шлюбу фіктивним повністю зберігається.
Послуги адвоката по сімейним справам
Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по визнанню шлюбу фіктивним.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по визнанню шлюбу фіктивним буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по визнанню шлюбу фіктивним.
Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!
Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по визнанню шлюбу фіктивним, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: