Добровільні аліменти

Добровільні аліменти

Добровільні аліменти

Аліментні зобов’язання в більшості випадків батьки виконують в добровільному порядку. Звернення до суду відбувається коли платник аліментів ухиляється від своїх обов’язків.

При відсутності розбіжностей з приводу стягнення коштів на утримання дитини існує кілька варіантів виплат:

  • добровільна виплата аліментів без складання угоди;
  • виплата аліментів на підставі угоди;
  • добровільна виплата аліментів за наявності рішення суду.

Добровільна виплата аліментів без укладання угоди

При добровільному варіанті без угоди аліменти можна оформити без суду і нотаріальної угоди. Порядок, розмір, періодичність, строки виплат не фіксуються в будь-яких офіційних документах.

Гарантією відсутності конфліктних ситуацій в майбутньому може стати розписка, що засвідчує одержання конкретної суми в рахунок сплати аліментів, а також збереження всіх чеків і квитанцій, які свідчать про перерахування грошових коштів на різні потреби дитини.

Угода про аліменти на дитину

Оформити аліменти без суду можна шляхом укладення угоди, на підставі якої здійснюється добровільна сплата аліментних платежів. Це дозволяє уникнути негативних моментів, а також фінансово-часових затрат, які неминучі при зверненні до суду.

В угоді, оформленій в письмовому вигляді й завіреній у нотаріуса фіксуються розмір, строки й порядок виплат. Зробити це можна як в період шлюбу, так і після його розірвання. Аліменти можуть стягуватися як у фіксованій грошовій сумі, так і у вигляді відсотків від доходів. Різноманітним може бути графік і спосіб виплат: раз на місяць, квартал, рік, одноразово, у вигляді майна (в якості якого може виступати транспортний засіб, нерухомість, земельна ділянка).

Нотаріально засвідчена угода може передаватись для здійснення виплат в бухгалтерію організації за місцем роботи платника.

Хто має право скласти угоду про аліменти на дитину?

Угода про надання грошових коштів на утримання дитини укладається обома батьками. У разі їх відсутності даний документ можуть оформити опікуни або прийомні батьки. Починаючи з 14, аж до 18 років, взяти участь в укладанні угоди можуть і діти за згодою законних представників.

Як скласти добровільну угоду на аліменти?

Документи для добровільних виплат на підставі угоди:

  1. Паспорт або інші документи, що засвідчують особу (в тому числі й довідки про звільнення з місць позбавлення волі, військові посвідчення, для неповнолітніх – свідоцтво про народження та інші документи).
  2. Документи, що аргументують розмір аліментів: довідка про наявність утриманців, про доходи працюючих неповнолітніх дітей і батьків.
  3. Нотаріально посвідчена угода про сплату аліментів.

Коли аліменти без суду перераховуються на основі угоди, необхідно надати в бухгалтерію організації письмову заяву та саму угоду. В нотаріально засідченій угоді зазначаються розмір і строки їх виплати.

Дані, які вказуються в заяві:

  • прізвище, ім’я, по батькові та адреса особи, на чиє ім’я переводяться аліменти.
  • прізвище, ім’я, по батькові та адреса дитини, на користь якого утримуються аліменти.
  • дані про вік дитини.
  • розмір аліментів.
  • дата початку виплат.

Способи та порядок сплати

  • У частках до заробітку і / або іншому прибутку платника аліментів;
  • У фіксованій грошовій сумі, яка виплачується періодично;
  • У фіксованої грошовій сумі, яка виплачується одноразово;
  • За допомогою надання майна;
  • Іншими способами.

Розмір аліментів за угодою

Розмір аліментів на одну дитину складає  1/4 заробітку або інших доходів платника, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше – 50 відсотків, тобто, 1/2 заробітку (доходу).

Форма здійснення виплат:

  1. особисто;
  2. За допомогою третіх осіб;
  3. За допомогою поштових переказів за місцем проживання дитини;
  4. Перерахуванням коштів на банківський рахунок.

При необхідності розірвання домовленостей, досягнутих без суду, або внесення поправок в добровільну угоду усі зміни закріплюються в письмовій формі при безпосередній участі обох сторін і завіряються нотаріусом. Інший варіант неприйнятний.

При зміні майнового або сімейного статусу сторін і відсутності добровільних домовленостей з приводу внесення поправок до угоди, до суду може бути подано позовну заяву про стягнення аліментів та внесення поправок в угоду або його розірвання.

Добровільна сплата аліментів за наявності рішення суду

Стягнення аліментів можливо не тільки на підставі рішення суду та оформлення виконавчого листа, але і на підставі судового наказу, а також угоди сторін у формі добровільної сплати. На виплату аліментів в судовому порядку можуть розраховувати особи, які мають право на подібний варіант відповідно до Сімейного кодексу.

Якщо між особами було укладено угоду про сплату аліментів, вони не мають права вимагати стягнення аліментів в судовому порядку. Позов про стягнення аліментів в судовому порядку за наявності угоди про сплату аліментів не підлягає задоволенню.

Попри винесене судове рішення, аліменти надходять від особи, що їх виплачує добровільно, без суду. Кожен факт виплати повинен супроводжуватися розпискою.

У разі добровільної передачі коштів на підставі угоди й при наявності рішення суду позивач може вимагати стягнення аліментів в судовому порядку лише при розірванні угоди або визнання його недійсним. В іншому випадку позов задоволений не буде.

Що необхідно для оформлення судового наказу?

Щоб оформити аліменти в судовому порядку необхідно подати до суду заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів. У заяві фігурують такі дані:

  1. Найменування суду, в який подається заява;
  2. ПІБ і адресу позивача;
  3. ПІБ і адресу відповідача;
  4. Вимоги одержувача;
  5. Документи, що підтверджують вимоги позивача;
  6. Перелік документів, що додаються.

Що вказати в заяві:

  • Факт перебування в шлюбі;
  • Кількість спільних дітей;
  • Дані кожного з дітей (ПІБ, дата народження);
  • Вказати особу, яка проживає разом з дітьми.

Документи, що додаються до заяви

  1. Копія свідоцтва про шлюб з відповідачем;
  2. Копія рішення про розірвання шлюбу, якщо такий факт має місце;
  3. Копія свідоцтва про встановлення батьківства за відсутності шлюбних відносин;
  4. Копії свідоцтв про народження дітей, на яких стягуються аліменти;
  5. Копія угоди про порядок виховання дітей у разі розірвання шлюбу;
  6. При відсутності зазначеного вище документа довідка про те, що діти проживають разом із позивачем;
  7. Довідка з місця роботи відповідача;
  8. При відсутності інформації про місце роботи та працевлаштуванні відповідача слід зафіксувати цей факт в заяві.

Заява та документи надаються до суду особисто або пересилаються рекомендованим листом. Заява повинна бути зареєстрована і розглянута згідно з нормами цивільного процесуального законодавства.

Розмір аліментів  в цьому випадку, як правило, становить: ¼ частини зарплати і доходів – на одну дитину, 1/3 – на двох, 1/2 – на трьох і більше. У деяких випадках встановлюють розмір у твердій грошовій сумі.

Строки звернення з приводу стягнення аліментів

Позов про стягнення аліментів може бути подано в будь-який час, поки зберігається право на них. При наявності угоди, звернення з приводу виплат в судові інстанції не представляється доцільним. Перерахування коштів здійснюється після набрання рішенням суду законної сили, хоча у виняткових випадках виплати можуть призначатися з моменту звернення до суду.

Оформлення розписки

  1. Розписка повинна бути написана особисто, розбірливим почерком, без помарок.
  2. У цьому папері повинні бути зафіксовані час і місце складання. Оптимальним варіантом при передачі розписки буде присутність третьої особи, здатної підтвердити факт передачі коштів і отримання розписки. Необхідно внести в документ його дані, підкріплені його розписом з розшифровкою.
  3. Повні паспортні дані платника та одержувача аліментів: номер і серія паспорта, код підрозділу, дата видачі, дані про те, ким він виданий, прописка і реєстрація.
  4. Сума аліментів, представлена у двох варіантах:
  • цифри з написанням слів «гривні» і «копійки»;
  • прописом з великої літери в дужках.

Ретельно перевірте документ до того, як в ньому розписатися. Розписку слід завірити нотаріально.

У розписці повинні бути зазначені цілі, на які будуть спрямовані кошти, період і строки виплати, має бути зазначена особа, якій призначаються аліменти.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти у 2024 році
  2. Житлові аліменти за новим законом у 2024 році
  3. Визнання боржника по аліментах безвісно відсутнім
  4. Поняття і види аліментних зобов’язань
  5. Аліменти та шлюб
  6. Аліменти в шлюбі
  7. Аліменти поза шлюбом
  8. Аліменти на дітей від першого шлюбу
  9. Аліменти на другу дитину від другого шлюбу
  10. Платники та одержувачі аліментів
Рейтинг
( 5 оцінок, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн