Аліменти у твердій грошовій сумі

Аліменти в твердій сумі

Аліменти у твердій грошовій сумі

Аліменти у твердій грошовій сумі

Поняття «аліменти в твердій грошовій сумі» говорить само за себе – це щомісячна виплата коштів, що нараховуються на користь  особи у фіксованій грошовій сумі, яка залишається незмінною до сплати при зміні доходу платника, його сімейного, соціального або іншого становища. Тобто при будь-яких обставинах, що виникли у платника аліментів, йому раз на місяць необхідно надати одержувачу конкретну встановлену судом суму. В іншому випадку з виплат буде утворюватись заборгованість, що дорівнює розміру цієї суми.

На відміну від процентного стягнення аліментів, тверда грошова сума призначається відповідно до  прожиткового мінімуму в регіоні проживання  особи (а якщо такого не встановлено – по прожитковому мінімуму в цілому по країні, що встановлюється раз у квартал Кабінетом Міністрів Україні), а також підлягає індексації пропорційно щоквартальному зростанню прожиткового мінімуму.

Слід зазначити, що при зниженні прожиткового мінімуму, який визначається вартістю споживчого кошика і може знижуватися при зниженні рівня цін, встановлений «твердий» розмір аліментів зменшенню не підлягає – згідно З сімейним кодексом України.

Аліменти у твердій грошовій сумі

Розрахунок аліментів у твердій грошовій сумі

Аліменти на користь неповнолітніх дітей можуть стягуватись як у твердій грошовій сумі, так і в відсотках від заробітної плати. Однак існує декілька категорій осіб, які мають право на отримання аліментів виключно в фіксованому розмірі:

  • повнолітня непрацездатна дитина;
  • вагітна дружина (в тому числі колишня), або яка виховує спільних сина / доньку до досягнення ними 3-річного віку;
  • непрацездатний батько.

Щоб почати отримання виплат у твердій грошовій сумі, необхідно звернутись з відповідною позовною заявою до суду, подавши позов  «Про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі» та  обґрунтувавши свої вимоги документально.

Аліменти у твердій грошовій сумі

Фіксовані аліменти на дитину

Умови стягнення аліментних платежів у твердій сумі на неповнолітніх дітей встановлюються Сімейним  кодексом України:

  1. відсутність нотаріальної угоди між батьками про утримання неповнолітньої дитини;
  2. наявність обставин, що не дозволяють сплачувати аліменти в відсотках від зарплати (індексовані аліменти, мала зарплатня тощо).
  • майбутній платник аліментів має нерегулярний або перемінний заробіток (наприклад, його працевлаштування оформлено за договором надання цивільних послуг) або він  є безробітним;
  • платник аліментів є фізичною особою підприємцем;
  • дохід платника аліментів надходить йому повністю або частково в натуральному вигляді або іноземній валюті;
  • аліменти, встановлені в частковому відношенні до заробітку, можуть істотно порушити інтереси однієї зі сторін (причому враховуються інтереси як платника, так і одержувача).

Аліменти у твердій грошовій сумі

Аліменти у твердій сумі дитині-інваліду після 18 років

До умов призначення аліментів у фіксованій сумі на повнолітню непрацездатну дитину відносяться:

  1. досягнення особою повноліття;
  2. факт непрацездатності дитини:
  • наявність інвалідності, встановленої з дитинства (тобто на дитину-інваліда після досягнення 18 років);
  • отримання інвалідності 1 (рідше 2) груп після досягнення повноліття.

Аліменти у твердій грошовій сумі

Аліменти на утримання чоловіка у твердій грошовій сумі

Чоловік або дружина (в тому числі після розірвання шлюбу) також мають право розраховувати на щомісячну фіксовану виплату на своє утримання, якщо це:

  • вагітна жінка;
  • батько, який виховує спільну дитину до досягнення нею віку 3 років;
  • чоловік, який виховує спільну дитину-інваліда дитинства 1 групи або повнолітню непрацездатну дитину.

Аліменти у твердій грошовій сумі

Виплата фіксованих аліментів батькам від дітей

Непрацездатні  батьки мають право подавати позов про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі до своїх дітей в таких випадках:

  1. батьком в суді доведено важке матеріальне становище і потреба в коштах;
  2. повнолітня дитина відмовляється добровільно допомагати матеріально своїм батькам;
  3. батько або мати раніше сумлінно виконували обов’язки з виховання дитини до досягнення нею 18 років (тим більше не були позбавлені або обмежені в батьківських правах щодо дітей).

Будь-яка особа, вказана вище (або її законний представник), яка має право на аліменти у твердій сумі, зможе реалізувати це право шляхом подання позовної заяви до  суду за правилом альтернативної підсудності – тобто в  судову установу за своїм місцем проживання або місцем проживання відповідача.

Аліменти у твердій грошовій сумі

Заява на аліменти у твердій грошовій сумі

Позов про стягнення аліментів у твердій сумі складається за нормами  Цивільно процесуального кодексу  України та складається з:

  • «Шапки» – тобто адресній частині, в якій зазначаються:
  1. найменування та адреса суду;
  2. позивач (його П.І.Б., адреса, контактні телефони);
  3. відповідач (його персональні дані, адреса, контакти).
  • Основної (мотивувальної) частини, де коротко розповідається:
  1. на користь кого повинні стягуватися аліментні кошти (дитина, чоловік, батько);
  2. причина призначення аліментів твердій сумі (потреба особи);
  3. обґрунтування розміру твердої грошової суми.
  • Вимоги до позовної заяви:
  1. призначення щомісячних виплат на користь конкретної особи в  коректно установленому розмірі (надалі можливо змінити  з урахуванням індексації);
  2. виклик в судове засідання свідків (якщо такі маються);
  • Документи, що додаються до позову:
  1. копія паспорта та ІН позивача;
  2. копія свідоцтва про народження дитини;
  3. копії документів про реєстрацію або розірвання шлюбу;
  4. копії квитанцій, що підтверджують щомісячні витрати позивача;
  5. довідка з місця роботи позивача (при наявності такої);
  6. довідка про заробітну плату позивача (або про інші доході позивача).

Документи й сама позовна заява подається у  двох примірниках (для суду та для  відповідача). У розділі “Зразки документів” наводиться зразок позовної заяви про стягнення аліментів у фіксованому розмірі.

Судовий збір  при подачі даного позову до суду не сплачується.

Аліменти у твердій грошовій сумі

Фіксований розмір аліментів

Збираючись звернутись з позовом до суду, позивачі часто не уявляють, яку суму в твердому грошовому вираженні на утримання дитини можна вимагати у відповідача. Згідно  Сімейного кодексу України фіксовані аліменти встановлюються кратними прожиткового мінімуму. Самостійно аргументувати цю кратність повинен не позивач – це завдання судді.

Однак, щоб призначені аліменти відповідали витратам на утримання дитини, при встановленні необхідного розміру аліментів у твердій грошовій сумі позивачеві необхідно:

  • За декілька місяців до подачі позову збирати чеки й квитанції, пов’язані з витратами на дитину.
  • Підрахувати загальну середню суму витрат на дитину в місяць (включити сюди приблизні витрати на харчування, сезонний одяг, взуття, шкільні витрати або квитанції за дитячий садочок, оплату додаткових занять (тренувань), ліки, вітаміни тощо.).
  • Розділити загальні витрати навпіл – за змістом рівноправної участі обох батьків в утриманні дитини. В ідеалі отримана сума і повинна покриватися призначеними аліментами. З цієї суми буде виходити суд при визначенні «твердого» розміру аліментів.

Приклад. Ганна Т., збираючись звернутись до суду з позовною заявою про призначення аліментів у твердій сумі на утримання доньки близько трьох місяців збирала чеки і квитанції, що підтверджують витрати на 11-річну доньку: чеки на шкільне харчування, квитанції про квартплату, придбання осіннього комплекту одягу та взуття, канцелярських товарів, оплату занять дитини спортивними та бальними танцями в студії. Підсумкова сума в місяць на утримання дівчинки склала 12 000 грн. Беручи до уваги, що батьки повинні в рівній мірі брати участь в матеріальному забезпеченні спільної дитини, пред’явлена тверда грошова сума позивача склала за підрахунками Ганни 6 000 грн.

Крім обсягу видатків на утримання дитини судом при розгляді позову про призначення аліментів для обґрунтування розміру твердої суми в обов’язковому порядку буде враховуватися матеріальне становище відповідача, його соціальний статус і сімейний стан (в тому числі наявність або відсутність інших дітей, які теж не можуть бути ущемлені у своїх матеріальних правах).

Аліменти у твердій грошовій сумі

Чи можна змінити розмір аліментів?

Встановлений до виплати розмір аліментів – це величина, яка може неодноразово змінюватися за заявою будь-якої зі сторін аліментних правовідносин (платником або одержувачем) при наявності на те вагомих підстав згідно З сімейним кодексом України. Аліменти у фіксованій сумі – не виняток, тому їх можна змінити:

  • з більшого встановленого розміру на менший – при отриманні  платником інвалідності, народженні третьої та наступної дітей в новій родині, появі на потребі  утримання  іншого родича;
  • з меншого заявленого розміру на більший – при появі додаткових витрат на дитину (у зв’язку з хворобою, додатковою освітою чи іншими, що беруться до уваги обставинами);
  • з раніше встановлених часткою від заробітку на тверду суму – якщо сума в частках істотно порушує інтереси однієї зі сторін;
  • з фіксованої суми на процентне утримання – в разі, коли відрахування у твердій сумі значно нижче, ніж можливе утримання в процентах, і, якщо вже одержувана сума не повною мірою задовольняє потреби особи.

Аліменти у твердій грошовій сумі

Як змінити розмір аліментних платежів?

Зміна раніше присудженого розміру аліментів може бути ініційована тільки шляхом подання позовної заяви до  суду за правилами альтернативної підсудності, в якій обґрунтовуються:

  1. суть звернення з позовом – обмеження законних прав стягувача або одержувача раніше призначеної сумою виплат;
  2. нові вимоги до суду – аргументи для встановлення нового розміру аліментів та їх обґрунтування.

Чи буде в підсумку проведено зміну розміру аліментів або способу їх стягнення – вирішується судом в індивідуальному порядку, про що виноситься відповідне рішення і видається новий виконавчий лист (а раніше виданий документ при цьому втрачає свою силу).

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти з військовослужбовця
  2. Аліменти з іноземного громадянина
  3. Способи нарахування аліментів
  4. Аліменти в частках до доходу
  5. Аліменти в твердій сумі
  6. Заява на аліменти в твердій грошовій сумі
  7. Аліменти в частках і твердій грошовій сумі одночасно
  8. Зміна способу стягнення аліментів
  9. Майно в рахунок аліментів
  10. Добровільні аліменти
Рейтинг
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн