Спільне і особисте майно подружжя

Спільне і особисте майно подружжя

Спільне та особисте майно подружжя

Подружжя має на увазі два види власності: спільну і особисту. Перший різновид передбачає, що майно належить одночасно обом з подружжя, друга – тільки одному з них.

Розпоряджатися спільними речами (продавати, дарувати, давати в оренду) один з пари може тільки з відома і дозволу іншого. Індивідуальною власністю може керувати одноосібно її власник.

Майнові права подружжя регулюються Сімейним кодексом Україні. Для виділення часток зі спільного майна необхідна процедура розподілу власності або укладення шлюбного контракту.

Під майном маються на увазі не тільки матеріальні речі, а й грошові кошти, доходи від інтелектуальної діяльності, а також зобов’язання.

Режими майна подружжя

Режими майна подружжя: спільна та особиста власність

Є два режими власності подружжя – законний і договірний.

  • Перший передбачає спільне володіння майном, отриманим після офіційного оформлення подружніх відносин.
  • Другий передбачає угоду між подружжям у вигляді шлюбного контракту, яке може обумовлювати особливості володіння нажитою в шлюбі власністю.

Законний режим

Законний режим: розподіл спільного майна

Володіння подружнім майном на законних підставах регулюється Сімейним кодексом України.

  • Він встановлюється за умовчанням після реєстрації шлюбу в органах РАЦС, якщо домовленістю між подружжям не передбачено інше. Законний режим передбачає спільне володіння майном, нажитим будь-яким з подружжя в процесі спільного життя.
  • Для вступу в силу цього різновиду майнових відносин не потрібно підписання ніякого особливого документа, крім згоди пари на укладення шлюбу.
  • Закінчення законного режиму майна настає після офіційного припинення шлюбу. Це означає, що власність, отримана кожним з подружжя після розлучення, вже не буде спільною. Але спільне майно, придбане в шлюбі, таким і залишається до моменту його поділу (якщо останнє станеться).

Договірний режим

Договірний режим: особиста та спільна власність подружжя

Цей різновид майнових відносин між подружжям освітлений в Сімейному кодексі України. Він регулюється угодою між чоловіком і дружиною, яка іменується шлюбним договором (контрактом) та укладається в письмовому вигляді за обов’язковим посвідченням нотаріуса.

Договірний режим встановлюється документом, підписаним до весілля або в будь-який момент після нього. Він може стосуватися як уже наявної власності, так і тієї, яка з’явиться у пари в майбутньому.

Спільне майно подружжя

Спільне майно подружжя: поділ при розлученні

У загальному випадку власність визнається спільною для подружжя після того, як хто-небудь з них (або обидва відразу) придбає її в процесі шлюбних відносин. Інше може бути обумовлено шлюбним договором.

  1. До спільно нажитого майна відносять будь-які грошові доходи кожного з пари: зарплати, пенсії, доходи від підприємництва, посібники (за винятком тих, які мають цільове призначення). Сюди ж відносять усі придбані або отримані іншим чином речі, нерухомість, акції незалежно від того, чиє ім’я значиться в договорі купівлі.
  2. Навіть якщо один з подружжя в процесі тривалості шлюбу не працював з поважних причин або за домовленістю, або мав маленький дохід, він також вважається співвласником спільного майна на рівних правах.

Передбачається, що користування спільною власністю здійснюється чоловіком і дружиною на підставі усної домовленості.

Якщо один з подружжя здійснює операцію з майном, за замовчуванням мається на увазі, що він отримав згоду другого з подружжя. У деяких випадках потрібно нотаріально засвідчена узгодження такої дії.

Борги та зобов’язання подружжя, набуті в шлюбі, також вважаються загальними, якщо вони були зроблені в ім’я сімейного блага.

ПРИКЛАД

З. придбав для прикраси будинку, спільного з його дружиною Г., художнє полотно. Воно не відповідало смаку подружжя, і вона перепродала його Ф., своїй родичці. З. зажадав повернути картину і запропонував віддати гроші. Але Ф. відмовилася, так як вважала угоду законною. З. подав до суду вимагаючи повернення спільного майна, мотивуючи його тим, що не давав дружині згоду і дозвіл на продаж полотна, яке йому подобається. Суд задовольнив його позов, керуючись Сімейним кодексом України, і зобов’язав Ф. повернути предмет замість заплачених за нього грошей. Тут важливим моментом є те, що Г. знала про опір З. продажу картини і про відсутність його згоди на продаж.

Також корисною інформацією на сайті “Розлучення онлайн” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: поділ майна подружжя, сімейний кодекс про розподіл майна, правовий режим майна подружжя, поділ спільного майна подружжя, порядок і способи поділу майна, поділ майна в період шлюбу, поділ майна в цивільному шлюбі, поділ різних видів майна, поділ житла при розлученні.

Особисте майно подружжя

Особисте майно подружжя

Відповідно до закону, кожен з подружжя одноосібно володіє власністю, яка належала йому до шлюбу. Також до складу особистого майна, придбаного одним з пари під час перебування в шлюбі, належить отримане майно на підставі безоплатних угод, тобто в дарунок або в спадщину.

  1. Майно, яким користується перебуваюча у шлюбі особа (одяг, ліки, медичне обладнання та приладдя), за винятком предметів розкоші, теж входить в перелік особистої власності. Якщо раніше до надмірностей відносили телевізор, магнітофон і холодильник, то зараз вони перейшли в розряд речей домашнього вжитку. Розкішшю вважаються золоті вироби, антикваріат, раритети тощо.
  2. Згідно Сімейного кодексу України, дохід від інтелектуальної праці відноситься до спільного майна подружжя. Однак саме наслідок такої діяльності належить тому з пари, хто є автором результату.
  3. До особистого майна може бути віднесена інша власність і грошові кошти, зароблені в шлюбі, якщо це передбачено договором між подружжям.

Тільки одному з пари будуть належати такі цільові виплати, як материнський капітал, премії за спортивні та наукові досягнення, нагороди.

Визнання особистого майна спільним майном подружжя

Визнання особистого майна спільним майном подружжя

Попри те, що в законі чітко обумовлені випадки приналежності майна одному або обом подружжю, Сімейним кодексом передбачається можливість визнання персональної власності чоловіка або дружини спільним надбанням пари.

Відбувається це на підставі шлюбного договору або судового рішення, що враховує обставини сімейного життя, придбання і користування конкретною річчю.

  • Суд визнає майно спільним, якщо за час офіційного подружнього життя в нерухомість або іншу приватну власність одного з пари його партнером були внесені істотні поліпшення. При чому це повинно бути зроблено коштом вкладення особистого часу, сил або фінансів. Суду потрібно надати відповідні докази, що підтверджують факт поліпшень.
  • Добровільне визнання особистого майна спільним є кращим з точки зору права. Відбувається воно за спільною згодою і домовленістю, і закріплюється в нотаріально засвідченому шлюбному контракті.
  • Спільним майном також визнаються речі, які були отримані в дарунок усьому подружжю одразу (наприклад, будинок на честь весілля тощо.)

Висновки

Майно подружжя, придбане після реєстрації шлюбу в відділенні органів ДРАЦС, вважається спільно нажитим.

До особистих надбань чоловіка /дружини відноситься власність, гроші та зобов’язання, отримані до укладення шлюбу, а також після нього в якості подарунка або в спадщину.

Міняти ці правила може шлюбний договір (контракт), який обумовлює особливості володіння приватним і загальним майном. Документ засвідчується у нотаріуса і відбувається до укладення шлюбу або в будь-який момент після.

На підставі викладеного виділяють два режими володіння майном: законний (має на увазі спільну власність) і договірної (передбачається укладання контакту між подружжям).

Згідно з законним режимом, кожен з пари виступає власником всього спільного майна відразу, а не якоїсь його частини.

За судовим виконавчим листом за мною наявний борг 400 тисяч гривень, я його виплачую. Дружина планує придбати машину і записати на своє ім’я. У разі чого, чи зможуть з цього її майна стягнути мою заборгованість (описати автомобіль)?
Якщо ми хочемо підписати шлюбний контракт, хто його повинен скласти - юрист, нотаріус або інший найманий фахівець?
Я збираюся заміж вдруге. У мене є деякий особисте майно і син від першого шлюбу. Якщо я буду наполягати на укладенні шлюбного контракту, чи гарантує це мені повернення мого майна на 100% після розлучення? І чи отримає його мій син в разі, якщо я помру?

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Поділ майна подружжя
  2. Сімейний кодекс про розподіл майна
  3. Правовий режим майна подружжя
  4. Поділ спільного майна подружжя
  5. Порядок і способи поділу майна
  6. Поділ майна в період шлюбу
  7. Поділ майна в цивільному шлюбі
  8. Поділ різних видів майна
  9. Поділ житла при розлученні
Рейтинг
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн