Аліменти з іноземного громадянина (іноземця)

Аліменти з іноземного громадянина

Аліменти з іноземного громадянина (іноземця)

Стягнення аліментів – саме по собі завдання не з легких, що вимагає обов’язкового звернення до офіційних структури (до нотаріуса, або в суд). Якщо ж відповідач є громадянином іноземної держави (іноземцем), то це завдання ускладнюється ще більше.

Багато матусь (адже в Україні найчастіше саме вони здійснюють догляд за дитиною) задаються питанням про те, як же подати на стягнення аліментів з іноземного громадянина (іноземця). Стягнення коштів на дітей з іноземця регулюється міжнародними правовими документами. Порядок звернення за виплатами залежить від того, чи проживає іноземець в Україні або знаходиться на території іншої країни.

Як показує судова практика, для стягнення аліментних виплат з іноземця батькові дитини нерідко необхідно звертатися в Міністерство закордонних справ України для визначення порядку необхідних дій.

Що потрібно знати при призначенні аліментів з іноземця?

Стягнення аліментів з іноземця

Нижче наводяться основні питання, на які необхідно відповісти, перш ніж почати процес стягнення аліментів з іноземного громадянина:

  • Чи є офіційним батьком дитини іноземний громадянин (іноземець)? Про це свідчить:
  1. факт реєстрації шлюбу між батьками та у свідоцтві про народження є запис про батька;
  2. факт встановлення батьківства, якщо батьки в шлюбі не перебували (в цьому випадку до свідоцтва про народження видається додатковий документ – свідоцтво про встановлення батьківства).

Якщо іноземець є лише біологічним батьком, чи не оформленим документально як батько щодо неповнолітнього, то процедурі стягнення аліментів має передувати процедура встановлення батьківства в добровільному або примусовому (судовому) порядку. В іншому випадку стягнення аліментів буде неможливим.

  • Чи проживає батько-іноземець на території України, або знаходиться за кордоном?
  1. Якщо іноземець проживає на території України, попри його походження, він мав би підпорядковуватися законам, що діють на території нашої держави. Отже, при стягненні аліментів в Україні громадянин буде зобов’язаний виконувати рішення українського суду в загальному для порядку.
  2. Якщо ж іноземний громадянин проживає за межами України, необхідно визначити, чи існує міжнародна угода про правову допомогу між Україною і державою проживання іноземця. Від фактора наявності правової міжнародної угоди між країнами прямо залежить можливість або неможливість стягнення аліментів з батька-іноземця на дитину громадянки України, оскільки:
  3. при наявності угоди рішення українського суду про призначення аліментів буде легалізовано і можливе до виконання на території іноземної держави;
  4. при відсутності такого міжнародного договору чинне рішення суду України не матиме юридичної сили в іншій державі.

Однак є певні виходи з будь-якої, навіть найскладнішої ситуації, через що необхідно розглянути різні нюанси більш докладно.

Правові документи про стягнення аліментів з іноземних громадян (іноземців)

Документи на аліменти з іноземних громадян (іноземців)

Вирішальною правовою основою, на яку зобов’язаний посилатися стягувач, що призначає стягнення аліментів з іноземного громадянина (іноземця), є:

  • стаття 32 «Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах», або Мінської Конвенції, укладеної 22.01.1993 в Мінську (вступила в силу для Україні 10.12.1994 р, що зазнала редакції 28.03.1997 р);
  • стаття 35 «Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах», укладеної в м Кишиневі 07.10.2002.

Дані міжнародні правові норми встановлюють:

  1. Що стосується стягнення аліментів застосовуються норми права тієї країни, на території якої проживає дитина.
  2. Сторони можуть надавати один одному сприяння в розшуку особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти, якщо є ухвала про оголошення його в розшук.

Знайти перелік країн, з якими Україною укладено договори про виконання рішень у цивільних справах, можна на офіційному сайті Верховної Ради. Прийняті в Україні рішення судів щодо стягнення аліментів є обов’язковими до виконання тільки в тих країнах, назви яких в таблиці в стовпці «Категорія спору» зазначено вид «Цивільна суперечка». На даний час в перелік цих країна також входить і Росія, яка все ж виконує свої зобов’язання по стягненню аліментів з громадян Росії.

Як стягнути аліменти з іноземця, який проживає в Україні

Як стягнути аліменти з іноземця, який проживає в Україні

Якщо батько дитини, який має іноземне громадянство, проживає в Україні, він зобов’язаний дотримуватися і підкорятися українським законам, що діють на території України, в тому числі і щодо стягнення аліментів. Зважаючи на це, призначити аліменти на дитину мати має право наступним чином:

  • Добровільним шляхом – за допомогою складання спільної нотаріальної угоди про стягнення аліментів на утримання дитини, спільно відвідавши нотаріуса з наступним переліком документів:
  1. паспорти та ІН сторін;
  2. свідоцтво про народження дитини (і свідоцтво про встановлення батьківства – якщо таке є);
  3. довідка про заробітну плату майбутнього платника аліментів;
  4. грошові кошти для оплати послуги нотаріуса – в різних регіонах сума різна.

Завірену нотаріусом угоду, незважаючи на її «добровільний характер» необхідно обов’язково виконувати, оскільки воно має юридичну силу судового виконавчого листа, і в разі ухилення від сплати аліментів цей документ можна передати в державну виконавчу службу для подальшого примусового стягнення виплат з іноземця.

  • Примусовим шляхом – за допомогою звернення стягувача до суду за своїм місцем проживання або місцем проживання відповідача-батька.

При укладанні нотаріальної угоди або при набранні законної сили рішенням суду про призначення аліментів, іноземний громадянин зобов’язаний виконувати вимоги цих документів, перебуваючи на території України. В іншому випадку до нього можуть бути прийняті передбачені законодавством заходи відповідальності.

Однак, якщо іноземець покине межі України та поїде за кордон (на свою батьківщину або в іншу країну), він може уникнути аліментної відповідальності – в залежності від того, чи передбачено виконання рішень українських судів на території іноземної держави чи ні.

Також корисною інформацією на сайті “Розлучення онлайн” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: аліменти з військовослужбовця, способи нарахування аліментів, аліменти в частках до доходу, аліменти в твердій сумі, заява на аліменти в твердій грошовій сумі, аліменти в частках і твердій грошовій сумі одночасно, зміна способу стягнення аліментів, майно в рахунок аліментів, добровільні аліменти.

Позовна заява на аліменти іноземному громадянину

Позовна заява на аліменти з іноземного громадянина

Позовна заява складається за правилами Цивільно процесуального кодексу України та складається з:

  • адресної частини, в якій зазначаються:
  • найменування суду і його адреса;
  • дані про позивача і відповідача: П. І. Б., адреса, телефон;
  • найменування позову «Про стягнення аліментів з (П. І. Б.)»;
  • основної частини, що містить:
  • відомості про наявність дитини від відповідача;
  • причина призначення аліментів (зазвичай це ухилення батька від участі в матеріальному утриманні дитини);
  • вимог позову – стягнення аліментів з іноземного громадянина-батька будь-яким з встановлених законом способів:
  • в частках від доходу відповідача;
  • у твердій грошовій сумі;
  • одночасно в частках і твердій грошовій сумі;
  • доданих документів:
  • копії паспортів та ІН сторін (наявність паспорта відповідача необов’язково);
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • документ про розірвання шлюбу (за наявності);
  • інші документи, що мають відношення до справи: довідки з місця роботи та місця проживання, квитанції та чеки та т. п.

Як отримати аліменти з іноземного громадянина, якщо він проживає в іншій країні?

Як отримати аліменти з іноземного громадянина, якщо він проживає в іншій країні?

Необхідно відразу зазначити, що стягнути аліменти на дитину від іноземного громадянина досить складно, матері дитини буде непросто і досить коштовно пройти цей процес. Але це зовсім не означає, що не слід вжити спроб.

У чому полягають особливості такого стягнення?

  1. Якщо між державою, в якій проживає батько, і Україною відсутній міжнародний договір про правову допомогу у цивільних та сімейних справах, рішення українського суду не буде підлягати виконанню для іноземця.
  2. Якщо міжнародний договір про правову допомогу є, стягувачу доведеться виконати складну процедуру стягнення аліментів з іноземця через український суд. При цьому, коли аліменти стягуються з іноземного батька, що проживає за кордоном, вони можуть бути призначені судом тільки у твердій грошовій сумі, оскільки доходи відповідача обчислюються в іноземній валюті. Розмір твердої суми аліментів може бути визначений позивачем і коррегований судом в процесі розгляду справи.

Порядок стягнення з батька-іноземця

Порядок стягнення з батька-іноземця

Для стягнення аліментів з іноземного громадянина, який проживає в іншій країні, при наявності між країнами міжнародного договору про правову взаємодопомогу необхідно виконати наступну процедуру:

  1. Подати позов про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі в суд за своїм місцем проживання.
  2. Виконати процедуру обов’язкового сповіщення другої сторони (іноземнця-батька) про хід розгляду справи на території України із зазначенням його суті (тобто стягнення аліментів), а також дати та місця розгляду (за допомогою, наприклад, направлення поштової рекомендованої кореспонденції відповідачу) – щоб дати йому можливість бути в курсі подій, висловити свою думку або навіть бути присутнім на судовому процесі та не ущемити права іноземця.
  3. Після вступу на території України рішення суду по аліментам в законну силу заявник (або його адвокат, представник) зобов’язаний направити клопотання до Міністерства юстиції закордонний держави проживання відповідача про можливість примусового виконання рішення українського суду (з додатком оригіналу рішення).

Важливо відзначити, що повідомлення для відповідача, рішення українського суду і клопотання до Міністерства юстиції повинні бути переведені на мову тієї держави, в яку вони направляються. Це правило є обов’язковим не для всіх держав, однак в даному питанні дотримати його буде не зайвим.

Судова практика по стягненню виплат на дитину з іноземця

Судова практика зі стягнення виплат на дитину з іноземця

Можливі два варіанти розвитку подій:

  • Якщо клопотання української сторони (матері дитини та її адвоката-представника) задовольняється, аліменти почнуть надходити стягувачу.
  • Якщо клопотання про виконання рішення українського суду з яких-небудь причин відхилено, то оскаржити це рішення вкрай складно. Єдине, на що можна розраховувати стягувач в такій ситуації – це можливе відвідування іноземцем Україні в майбутньому, де відносно нього накопичиться вагомий аліментних боргів, і щоб повернутися назад на батьківщину, йому доведеться сплатити його, інакше він не зможе виїхати за межі України як злісний боржник і невиконавець російських законів.

Іншим варіантом при виникненні складності стягнення аліментів з іноземця може стати спроба звернення  української сторони в Міністерство закордонних справ (МЗС), з проханням роз’яснення питання:

  • про регламент дій зі стягнення аліментів в конкретній ситуації, що склалася;
  • або (якщо вони вже стягнуті в Україні) – про подальшу реалізацію стягнення призначених до сплати аліментів за кордоном.

З огляду на, що МЗС зобов’язане захищати законні права та інтереси українських громадян (а тим більше, якщо мова йде про реалізацію прав неповнолітніх), подібне звернення не зашкодить заявникові, і, можливо, він отримає від фахівців компетентне роз’яснення і регламент щодо вирішення проблеми саме в відношенні тієї держави, в якій проживає відповідач (з урахуванням всіх законодавчих нюансів і особливостей).

Зразок складення позову про стягнення аліментів з іноземця можна знайти на нашому сайті, у розділі “Зразки документів”.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Аліменти з військовослужбовця
  2. Способи нарахування аліментів
  3. Аліменти в частках до доходу
  4. Аліменти у твердій сумі
  5. Заява на аліменти у твердій грошовій сумі
  6. Аліменти в частках і твердій грошовій сумі одночасно
  7. Зміна способу стягнення аліментів
  8. Майно в рахунок аліментів
  9. Добровільні аліменти
Рейтинг
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн