- Аліменти на одну дитину
- Аліменти на дітей: умови виплати
- Розмір платити аліментів на одну дитину?
- Стягнення аліментів по угоді про аліменти
- Сума аліментів на одну дитину в частках від доходу
- Розрахунок аліментів у твердій грошовій сумі?
- Як оформити аліменти на одну дитину?
- Оформлення добровільної нотаріальної угоди про аліменти на одну дитину
- Стягнення аліментів через суд
Аліменти на одну дитину
При стягненні аліментів на утримання дитини його батьки, перш за все, цікавляться двома основними питаннями – це розмір виплачуваної суми на одну дитину відповідно до вимог закону і способи оформлення аліментних виплат.
Залежно від того, чи досягли батьки компромісу, призначити аліменти можна як добровільним шляхом (за допомогою нотаріальної угоди), так і примусовим – через суд. Розмір аліментів на одну дитину залежить від способу їх нарахування: в частках від доходу або у твердій грошовій сумі.
Також істотно впливає соціальний і сімейний стан, яке займає кожна зі сторін аліментних правовідносин (батько, мати, сама дитина).
Аліменти на дітей: умови виплати
Сторонами аліментних правовідносин при призначенні аліментів на неповнолітню дитину є його батьки: мати й батько. При цьому в 80% випадків платником є батько, а одержувачем – мати (рідше – навпаки).
Такі фактори, як офіційний шлюб батьків або цивільний шлюб (народження дитини поза шлюбом) не мають значення для можливості отримання аліментів на дитину, оскільки виплати сміливо можна стягнути в будь-якому випадку, якщо батько підтверджений документально (в іншому випадку спочатку буде необхідно пройти через процедуру встановлення батьківства).
Безумовно, одержувачем (так само як і платником) аліментів на дитину може стати не кожен батько. Для цього необхідні відповідні законні підстави:
- Документально обґрунтована спорідненість з дитиною – тільки офіційно зареєстрованого батька можна притягнути до відповідальності за участі в матеріальному утриманні дитини. Документи, що підтверджують цей факт є:
- запис в графі “батько” у свідоцтві про народження (не зі слів матері дитини);
- свідоцтво про встановлення батьківства (видане органом РАЦС, якщо батьки не реєстрували шлюб);
- рішення суду про визнання батьківства;
- рішення суду про усиновлення дитини.
- Факт ухилення від добровільної участі в утриманні сина або доньки (або відсутність нотаріальної угоди про сплату коштів на їх користь).
- Недосягнення дитиною повноліття (18 років) або відсутність визнання його ранньої дієздатності (наприклад вступ в шлюб або укладення трудового договору).
- Наявність інвалідності у дитини, яка досягла повноліття.
Факт спільного або подільного проживання батьків-ухильника з дитиною не має істотного значення – навіть при спільному проживанні матері і батька – аліменти на дитину призначити можна, якщо буде доведено відсутність грошей для сім’ї від «недбайливого» відповідача.
Розмір платити аліментів на одну дитину?
Однозначної відповіді на це питання просто не існує, оскільки законодавством не встановлено максимального або мінімального розміру аліментів, виплати можуть коливатися від незначних сум до декількох десятків тисяч.
Розмір аліментів – величина, яка напряму залежить від багатьох складових факторів:
- Способи оформлення: угодою про аліменти чи в судовому порядку;
- Способу стягнення: процентний, тверда грошова сума, «змішаний» – тобто одночасно в частках і фіксованій сумі;
- соціального стану платника (наявність у нього інвалідності, пенсійного віку, важкого захворювання, відсутність працевлаштування);
- сімейного стану платника: наявність інших утриманців (неповнолітніх дітей, вагітної жінки або жінки в декреті тощо);
- соціального і сімейного стану стягувача і дитини.
Стягнення аліментів по угоді про аліменти
При складанні та підписанні нотаріального угоди батьки спільно визначають суму, яку буде платити батько (рідше – мати) на одну дитину, і строки її сплати (на відміну від судового стягнення виплати не обов’язково повинні бути щомісячними). Головне, щоб розмір аліментів на дитину не був нижче передбаченого Сімейним кодексом України та не зачіпав її прав на гідне утримання.
Сума аліментів на одну дитину в частках від доходу
Згідно з Сімейним кодексом України при частковому способі стягнення з усіх доходів батька, який обкладається аліментним тягарем, повинна бути утримана 1/4 частина заробітку (або 25%).
Перелік видів доходу, з яких можуть утримуватися або стягуватися аліменти на утримання неповнолітніх дітей встановлений постановами уряду України.
ПРИКЛАД
При призначенні аліментів з гр. Сабковського на утримання сина щомісячна сума виплат склала 1/4 частки від офіційної заробітної плати чоловіка, що дорівнює 30000 грн. Після вирахування податків та 1/4 частки від доходу при здачі в оренду майна (квартири) в 10000 грн. Разом аліментні виплати в сумі склали 7500 + 2500 = 10000 грн.
Важливо врахувати, що розрахунок суми аліментів із зарплати проводиться після вирахування прибуткового податку.
Розрахунок аліментів у твердій грошовій сумі?
Сімейний кодекс України передбачає призначення виплат на дитину у твердій грошовій сумі, якщо платник аліментів непрацевлаштований (безробітній), отримує зарплатню в іноземній валюті або натуральною продукцією, або частковий спосіб утримання не задовольняє основним потребам дитини.
Як правило, величина твердій грошовій сумі прив’язана до прожиткового мінімуму на дитину, а якщо він не встановлений, трактується цим же середнім значенням по України в цілому. Оскільки на батьках лежить рівний обов’язок утримання дітей, сума прожиткового мінімуму ділиться навпіл і стягується з платника коштів. Однак нерідко суд може призначити утримання додаткових витрат на дитину, якщо вона має інвалідність або складне захворювання, займається професійним спортом, мистецтвом. тощо.
ПРИКЛАД
Стягуючи аліменти у фіксованій сумі, громадянка Либідь обгрунтувала їх розмір наступним чином: 2500 гривень – прожитковий мінімум на дитину на початок 2024 року та 3000 – додаткові витрати на сина у зв’язку з захворюванням хребта (масажі, медикаменти).
Разом – загальна сума витрат на дитину в місяць:
2500 +3000 = 5500 гривень,
5500/2 (рівний зміст від кожного з батьків) = 2750 гривень – обґрунтований розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Також тверда виплата підлягає обов’язковій індексації пропорційно до зростання прожиткового мінімуму, щоб стрибок споживчих цін не погіршив умови утримання дитини.
Як оформити аліменти на одну дитину?
Сімейне законодавство передбачає можливість оформлення аліментів наступними способами:
- Добровільно – шляхом досягнення взаємної домовленості й підтвердження її аліментною нотаріально завіреною угодою.
- Примусово – якщо передбачуваний платник проти укладення угоди або не бере участі в матеріальному утриманні дитини. Примусове стягнення відбувається через судову інстанцію, в яку позивач повинен звернутися з відповідною заявою.
Оформлення добровільної нотаріальної угоди про аліменти на одну дитину
Можливість укладання угоди між батьками (платником і одержувачем коштів на утримання дитини) є найкращим способом досягнення компромісу, оскільки угода має складатися на взаємовигідних умовах кожної зі сторін в частині:
- розміру виплат;
- строків;
- передбачення відповідальності за невиконання зобов’язань тощо.
Якщо батьки не можуть досягти домовленості хоча б по одному з пунктів документа, нотаріус не зможе завірити її та запропонує вирішувати питання аліментного змісту в судовому порядку, оскільки основним критерієм угоди є досягнення компромісу з усіх без винятку умов.
Щоб отримати угоду, обом батькам необхідно звернутися до нотаріуса (а якщо дитина досягла 14-річчя – його присутність також обов’язкова) з наступними документами:
- Паспорти батька і матері.
- Свідоцтво про народження дитини (а також інші документи, що підтверджують родинні зв’язки – свідоцтво про встановлення батьківства або однойменне рішення суду).
- Довідка з місця роботи майбутнього платника із зазначенням розміру заробітної плати.
- Реквізити банківського рахунку (картки) одержувача.
Вартість послуг нотаріуса з оформлення угоди про аліменти бажано уточнювати безпосередньо в нотаріальній конторі. Наприклад, Оплатити послугу батьки можуть порівну, або хтось один візьме на себе витрати (за домовленістю).
Законодавство підкреслює обов’язковість нотаріального засвідчення документа, оскільки прирівнює угоду за юридичною силою до судового виконавчого листа (наказу).
У разі невиконання умов документа платником, одержувач має право передачі оригіналу цього документа за місцем роботи «ухильника» або в державну виконавчу службу для примусової реалізації своїх вимог.
Стягнення аліментів через суд
Шляхом звернення до суду зацікавлений батько зможе призначити аліменти двома способами:
- Спрощеним прискореним методом – при подачі заяви про видачу судового наказу про призначення аліментів.
- Повноцінним позовним провадженням – при подачі позовної заяви про стягнення аліментів.
В обох випадках позивач-заявник звільняється від сплати судового збору.
При подачі заяви про видачу судового наказу заявнику необхідно:
- Скласти письмову заяву.
- Докласти необхідні документи:
- копію паспорта та ІПН;
- копію свідоцтва про народження дитини;
- вказівка точних відомостей про боржника (П. І.Б., адреса проживання, контактні телефони, відомості про місце роботи).
- Направити зібраний пакет документів до суду за місцем проживання боржника або своїм місцем проживання.
Слід пам’ятати, що в рамках вимоги судового наказу аліменти можна призначати тільки в частках від заробітної плати, при цьому можливість стягнення коштів за минулий період відсутня.
Судовий наказ про призначення виплат виноситься без проведення судового засідання в 5-денний строк з моменту надходження заяви до суду.
При подачі позовної заяви позивачу потрібно:
- Підготувати позовну заяву за правилами Цивільно процесуального кодексу України.
- Забезпечити позов необхідним переліком документів:
- копія паспорта та ІПН позивача;
- копія паспорта та ІПН відповідача (за наявності);
- копія свідоцтва про народження дитини (і додаткові документи щодо встановлення батьківства при необхідності);
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія рішення суду про розірвання шлюбу (при наявності);
- квитанції або чеки, що підтверджують витрати на дитину (не обов’язково, однак бажано);
- інші документи, на які посилається позивач в тексті заяви.
При розгляді позовної заяви сторонам не уникнути судового засідання, де будуть заслухані показання й аргументи кожної зі сторін. Розгляд справи про аліменти має відбутися в місячний строк з моменту подачі звернення, а датою початку стягнення коштів стане дата подачі заяви.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: