Недійсний шлюб

Недійсний шлюб

Недійсний шлюб

Недійсний шлюб

Іноді виникають ситуації, в зв’язку з якими колись зареєстрований шлюб необхідно визнати недійсним. В цьому випадку необхідно звертатися до суду з відповідною позовною заявою. Визнати відносини незаконними можна тільки при наявності підстав.

Підстави визнання шлюбу недійсним

У Сімейному кодексі України зазначені підстави, за наявності яких можна визнати укладений раніше шлюб недійсним. До таких обставин відносяться:

  • відсутність добровільності однієї зі сторін (або кожної з них) при укладенні шлюбу:
  • загрози, а також фізичний або психічний вплив на чоловіка;
  • обманні дії однієї зі сторін або кожної з них;
  • неможливість контролювати свої вчинки і усвідомлювати їх наслідки (наприклад, при наркотичному сп’янінні);
  • введення другої сторони в оману при укладенні шлюбу, в результаті чого у чоловіка виникли неправильні уявлення про особистість партнера і т.п.
  • неповноліття партнерів;
  • приховування серйозних захворювань однієї зі сторін або двома при укладенні шлюбу;
  • приховування одним (або двома чоловіками) інформації про те, що на момент реєстрації шлюбу його попередні шлюбні стосунки не були розірвані в порядку, встановленому законодавством;
  • укладення шлюбу між громадянами, які є по відношенню один до одного найближчими родичами, або ж усиновлювачем та усиновленою.

Слід мати на увазі, що близькими родичами, відповідно до положень сімейного законодавства, є батьки і діти, дідусі, бабусі та онуки, повнорідні і неповнорідні брати і сестри. Таким чином, не можна визнати незаконним шлюб між двоюрідними або троюрідними братом і сестрою, дядьком та племінницею і так далі.

  • шлюб, зареєстрований з недієздатною особою: при цьому особа повинна була бути визнана недієздатною на момент державної реєстрації відносин, якщо ж громадянин на момент укладення союзу був дієздатний, а втратив дієздатність вже в шлюбі, то шлюб потрібно буде розривати, а визнати його недійсним на цьому підставі буде неможливо;
  • приховування учасником шлюбних відносин серйозного захворювання (венеричне захворювання або ВІЛ-інфекція);
  • фіктивність шлюбу, тобто вступ до нього не з метою створення сім’ї.

Даний перелік підстав є вичерпним: будь-яких інших тлумачень і додаткових умов немає. Саме тому порушення вимог порядку укладення шлюбу, наприклад, його реєстрація до закінчення місячного строку з дня подачі заяви, не може стати підставою для визнання союзу недійсним.

При вирішенні питання фіктивності шлюбу враховуються конкретні обставини справи:

Приклад

Семенов І. А. і Петрова М. І. зареєстрували шлюб в РАГСі. При цьому жінка взяла прізвище чоловіка і прописала його у власній квартирі. Через деякий час Семенов І. А. перестав підтримувати зв’язок зі своєю дружиною, але при цьому неодноразово знімав грошові кошти з її банківської карти.

Надалі Семенової М. І. вдалося з’ясувати, що чоловік навмисно ховається від неї і проживає в цивільному шлюбі з іншою жінкою в іншому населеному пункті.

Зрозумівши мету укладення шлюбу з боку свого чоловіка, жінка подала позов до суду з вимогою визнати шлюб недійсним. В судовому засіданні Семенова вказала на той факт, що її чоловікові шлюб був потрібен для отримання прописки в Мові, що дало Семенову можливість влаштуватися на високо оплачувану роботу, а також отримувати різного роду пільги. Таким чином, чоловік Семенової ввів її в оману і обманним шляхом домігся реєстрації в квартирі позивача.

Позивач також попросила суд відшкодувати їй матеріальну та моральну шкоду, заподіяну Семеновим. В ході засідання, заслухавши думки позивача, а також свідків, які підтвердили слова жінки, суд задовольнив вимоги Семенової в повному обсязі.

Як визнати шлюб недійсним: судова практика

Аналіз судової практики дозволяє зробити висновок про те, що також недійсними визнаються ті шлюби, при укладанні яких громадянин у зв’язку з важкою недугою не зміг адекватно сприймати дійсність і усвідомлювати свої дії, а після одужання практично не продовжив відносини з чоловіком або дружиною. При розгляді подібних справ суддя має право призначити експертизу для визначення здатності особи приймати рішення, за допомогою якої можна зробити правильний висновок про здатність громадянина усвідомлювати вчинені ним дії, в тому числі і по відношенню вступу в шлюб.

Що стосується визнання недійсним шлюбу до настання шлюбного віку (тобто до 18 років). Відповідно, шлюб можуть визнати недійсним в тому випадку, якщо працівники РАЦСу зареєстрували відносини пари, незважаючи на те, що згоди суду не було. Тобто, не було відповідного рішення суду про надання права на шлюб.

Однак судова інстанція може в окремих випадках відмовитися визнавати шлюб недійсним, якщо це обмежить права чоловіка, який досяг повноліття. До таких прикладів можна віднести народження дитини в сім’ї, а також небажання пари розривати відносини.

Незаперечною підставою для визнання шлюбу незаконним є порушення вимоги про відсутність нерозірваного шлюбу у одного або обох з подружжя, так як тим самим порушується принцип моногамії, згідно з яким громадянин не може одночасно перебувати в двох шлюбах і більше. Такі випадки є одними з найпоширеніших у справах про визнання шлюбних відносин недійсними.

Шлюб є ​​фіктивним, коли сімейні відносини між собою уклали, а у подружжям вони практично були відсутні. У більшості випадків, такі шлюби реєструються для придбання деяких преференцій або прав на майно: отримання громадянства України, право претендувати на його майно після його смерті і інші подібні причини.

Порядок визнання судом шлюбу недійсним

Укладений шлюб визнається дійсним до тих пір, поки не буде доведено протилежне. Шлюб може бути визнаний недійсним тільки в судовому порядку. Для цього буде потрібно подати відповідну позовну заяву до суду. Але перед цим потрібно врахувати ряд важливих моментів.

Якщо шлюб вже був офіційно розірваний, його не можна визнати недійсним. З цього правила є всього два винятки:

  1. Шлюб був укладений між близькими родичами.
  2. Один з подружжя знаходився в шлюбі під час реєстрації наступного.

У цих випадках визнати шлюб незаконним можливо навіть після його розірвання.

Що стосується визнання незаконним фіктивного шлюбу, то тут слід звернути увагу на те, чи не зникли фіктивні наміри подружжя (або одного з них). Іноді трапляється так, що спочатку створюється фіктивний шлюб, але по закінченні якогось часу подружжя починає жити повноцінним сімейним життям. У зв’язку з цим усуваються обставини, що перешкоджали укладенню шлюбу, і такі сімейні відносини вже неможливо визнати фіктивними і недійсними.

Розгляд справи про визнання шлюбу недійсним відбувається після подачі зацікавленою стороною позовної заяви до суду. Перелік заявників, які мають право подати позов про визнання шлюбу недійсним, невеликий. Якщо розглядається справа пов’язана з фактом неповноліття одного з подружжя, то позов подається:

  • неповнолітнім громадянином, який перебуває у шлюбі;
  • батьком або матір’ю неповнолітнього (або іншим законним представником);
  • органом соціальної служби.

Якщо при укладенні шлюбу не дотримано принципу спільної згоди або присутні ознаки фіктивного шлюбу, позовну заяву можуть подати або органи прокуратури, або одна зі сторін шлюбних відносин, яка постраждала від дій іншого боку.

У ситуаціях, описаних вище, тобто коли один із подружжя знаходиться в іншому шлюбі, є недієздатним або знаходиться в офіційних шлюбних відносинах зі своїм найближчим родичем і т.п., заяву про визнання шлюбу недійсним може бути подано:

  • постраждалим чоловіком;
  • опікуном особи, яка перебуває в шлюбі (при визнанні її недієздатною);
  • чоловіком від першого шлюбу;
  • іншою заінтересованою особою (наприклад, одержувачем спадщини, кредитною організацією);
  • органами опіки та піклування;
  • прокуратурою.

Не можна одночасно подати позов про розірвання шлюбу та про визнання його недійсним, так як це дві абсолютно різні процедури, у кожної з яких є свої юридичні наслідки.

Строк позовної давності по визнанню шлюбу недійсним

На більшість аспектів сімейних правовідносин не поширюється строк позовної давності.

У разі визнання шлюбу недійсним строк давності обмежується тільки тоді, коли громадянин, що складається в шлюбі, приховував від свого чоловіка наявність венеричної хвороби чи ВІЛ-інфекції. У цьому випадку чоловік, який не знав про хворобу партнера, має право подати заяву про визнання шлюбних відносин недійсними протягом місяців з тих пір, як він дізнався про наявність захворювання, згідно з СК України.

Позовна заява про визнання шлюбу недійсним

У заяві про визнання шлюбу недійсним необхідно вказати наступну інформацію:

  • найменування суду, в якому буде розглядатися справа;
  • П.І.Б. і адреса місця проживання позивача;
  • П.І.Б. і адреса проживання відповідача (за наявності);
  • найменування органу, що зареєстрував шлюб та дата реєстрації шлюбу;
  • обставини, які є підставою для визнання шлюбу недійсним;
  • сама вимога про визнання шлюбу недійсним;
  • прохання про анулювання запису про реєстрацію шлюбу.

До позовної заяви додаються такі документи:

  • Паспорт та код платника податків позивача;
  • Паспорт та код платника податків відповідача (за наявності);
  • Свідоцтво про шлюб.
  • Квитанція про оплату судового збору;
  • Інші документальні відомості, що дозволяють встановити всі обставини в рамках даної справи.

Обставини, що усувають недійсність шлюбу

Визнати шлюб недійсним можна тільки в результаті прийняття судом відповідного рішення. До моменту прийняття суддею рішення у справі громадяни іменуються подружжям і, виходячи з цього, мають відповідні права та обов’язки.

Суд приймає рішення після детального розгляду всіх наявних у справі фактів, в тому числі враховуються:

  • тривалість шлюбних відносин;
  • кількість дітей, народжених у шлюбі;
  • обставини, що призвели до неможливості подальшого перебування в шлюбі та інші.

Суд може відхилити позов і визнати шлюб законним в тому випадку, якщо причини, які дозволяли зберегти відносини, були усунені.

До таких випадків належить:

  • виконання дружині вісімнадцяти років;
  • отримання згоди на подальше перебування в шлюбі (після попереднього незгоди, що призвів до судового позову);
  • розлучення з першим чоловіком стороною, котра перебувала в двох шлюбах одночасно;
  • скасування усиновлення (одного чоловіка іншим);
  • визнання особи, яка перебуває в шлюбі, дієздатним;
  • розвиток повноцінних сімейних відносин після укладення фіктивного шлюбу і т.п.

Приклад

Козлова В. Н. і Миронов Н. М. зареєстрували шлюб і почали спільне проживання. Після року подружнього життя з’ясувалося, що у Петрова є інша дружина, з якою у нього не було шлюборозлучного процесу. У свою чергу, Петрову вдалося приховати від своєї нової дружини і органів РАГСу наявність нерасторгнутого шлюбу. Прокуратура в результаті звернення співробітників РАГСу зажадала в суді анулювати поточний шлюб.

Петров попросив суд відмовити в задоволенні позову в зв’язку тим, що він і його дружина від першого шлюбу розлучилися в період розгляду справи за рішенням суду. Суддя, приймаючи до уваги той факт, що перешкоди у вигляді нерасторгнутого шлюбу усунені, не задовольнив позов і визнав відносини Миронова Н. М. та Козлової В. Н. законними.

З якого моменту шлюб визнається недійсним

У разі позитивного рішення суду шлюб вважається недійсним з моменту його укладення. Виходячи з цього, зобов’язання обох сторін по відношенню один до одного також підлягають анулюванню з дня реєстрації шлюбу.

Момент визнання шлюбу недійсним є ключовим при вирішенні проблем, пов’язаних з майновими правами осіб, які перебували в шлюбних правовідносинах, а також для інших зацікавлених громадян (наприклад, при розподілі спадщини). У зв’язку з тим, що шлюб визнається недійсним з моменту його реєстрації, майно, придбане в рамках таких відносин, буде розподілено відповідно до норм Цивільного кодексу України.

Наслідки визнання шлюбу недійсним

При визнання судом недійсності шлюбу відбувається ануляція правових відносин сторін до того моменту, коли шлюб ще не був зареєстрований. Отже, все майно, які нажили подружжя, перебуваючи у шлюбі, визнається не спільно нажитою власністю, а спільною власністю.

За бажанням вони можуть поділити спільну власність на частки (за згодою або через суд). Норми володіння і користування спільною власністю, а також її розділу, описані в Цивільному кодексі України.

Шлюбний договір при визнанні відносин незаконними також анулюється.

Також анулювання підлягає:

  • право скористування майном колишнього чоловіка;
  • право спадкування;
  • право на отримання матеріальної підтримки (аліментів) від чоловіка;
  • право на пенсійні виплати, які можуть признскачатися після смерті чоловіка та ін.

Єдиним винятком з цього правила є права сумлінного чоловіка, тобто тієї сторони відносин, якої не було відомо про корисливі цілі укладення шлюбу, яка була обманута і не знала про всі обставини. За обманутим чоловіком зберігаються такі права:

  • Право на аліменти від колишнього чоловіка.
  • Право на розділ майна за нормами сімейного законодавства.
  • Право на збереження умов шлюбного договору (повністю або частково, в залежності від обставин).
  • Право зберегти прізвище чоловіка.
  • Право вимагати від чоловіка відшкодування матеріальної та моральної шкоди – при наявності відповідних доказів.
  • Права дітей, народжених у визнаному недійсним шлюб

Визнання шлюбу недійсним не впливає на права дітей, народжених у такому шлюбі або з’явилися на світ.

Зобов’язання кожного з батьків перед своїми дітьми в цьому випадку залишаються незмінними, так як їх джерелом є сам факт народження, а не реєстрація шлюбу. Подружжя батьків повинні займатися вихованням і матеріальним забезпеченням власних дітей, а суддя, в свою чергу, може зобов’язати одного з колишнього подружжя виплачувати аліменти на користь неповнолітнього або повнолітньої непрацездатного дитини.

Питання про недійсний шлюб і відповіді адвоката

Добридень! Чи можу я укласти шлюб з дівчиною, якій виповнилося лише років?

Відповідно до Сімейного кодексу України при наявності поважних причин (наприклад, вагітність дівчини) суд за зверненням вас з позовною заявою має право дозволити вам з дівчиною одружитися.

Добридень! До якого суду можна подати позовну заяву про визнання шлюбу недійсним, якщо я прописана і працюю в Києві, а місце проживання чоловіка – Запоріжжя?

Відповідно до Цивільно-процесуального кодексу України позов про визнання шлюбу недійсним пред’являється до суду лише за місцем проживання відповідача. Таким чином, в ситуації, що розглядається, позов необхідно подати в конкретний районний суд м.Запоріжжя, в ділянку якого входить територія, де проживає відповідач. Ви можете подати заяву за своїм місцем проживання, якщо разом з вами проживають неповнолітні діти, а також в тому випадку, якщо стан вашого здоров’я не дозволяє вам звернутися до суду іншого міста.

Недійсний шлюб: підсумки

У судовій практиці нерідкі випадки, коли відбувається розгляд справ про визнання шлюбу недійсним. Сімейний кодекс України передбачає обставини, при настанні яких шлюб може визнаватися недійсним. До таких ситуацій можна віднести випадки, коли шлюб визнаний фіктивним, укладений шляхом обману, погроз, між близькими родичами тощо.

Для визнання шлюбу недійсним достатнього хоча б однієї обставини, передбаченого Законом України. Розгляд справи відбувається після подачі позову до суду. Суд приймає рішення після детального розгляду всіх наявних у справі фактів.

До позовної заяви має додаватися свідоцтво про укладення шлюбу, документ, що підтверджує оплату держмита, і ряд інших знскачущих для прийняття рішення документальних відомостей.

Майно, придбане протягом недійсного шлюбу, розподіляється між сторонами відповідно до норм Цивільного кодексу України.

Зобов’язання кожного з батьків перед своїми дітьми після визнання шлюбу недійсним залишаються незмінними.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи з визнання шлюбу недійсним.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з визнання шлюбу недійсним буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу у справі з визнання шлюбу недійсним.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі з визнання шлюбу недійсним, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

  1. Як пережити розлучення
  2. Як побудувати стосунки з чоловіком
  3. Заява про розлучення
  4. Документи для розлучення
  5. Розірвання шлюбу в Україні
  6. Позовна заява про розірвання шлюбу
  7. Розлучення без присутності в суді
  8. Розлучення в РАЦСі без присутності подружжя
  9. Відмова від розірвання шлюбу
Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Розлучення онлайн