- Розлучення через суд з дітьми
- Як розлучитись через суд з дітьми, вагітною дружиною
- В який суд подавати документи на розлучення з дітьми
- Порядок розірвання шлюбу через суд з дітьми
- Заява на розірвання шлюбу через суд з дитиною
- Документи для розлучення через суд з дітьми
- Судовий збір за розлучення через суд при наявності дитини
- Розлучення через суд з дітьми та розділ майна
- З ким залишається дитина після розлучення через суд?
Розлучення через суд з дітьми
Якщо у подружжя є неповнолітня дитина, то незалежно від того, подають вони на розлучення за спільної згоди чи ні, шлюборозлучний процес буде проходити в судовому порядку. Розлучитися через РАЦС при наявності дітей не представляється можливим, тому що сімейне законодавство в першу чергу захищає права дітей, тому суд в ході розгляду повинен буде переконатися, що чоловік і дружина дійшли згоди щодо умов їх утримання. В іншому випадку суд самостійно врегулює це питання і визначить порядок проживання батьків і дитини.
Винятковими випадками, коли можна розлучитися через РАЦС, якщо є діти, є ситуації, коли розлучення відбувається в односторонньому порядку внаслідок визнання чоловіка недієздатним, зниклим без вісті, а також якщо дитина досягла повноліття.
При зверненні до суду між сторонами може бути складено угоду по всіх додаткових, пов’язаних з розлученням, вимогах, наприклад, про порядок аліментних виплат або про визначення місця проживання дитини. У такому випадку суд може відразу прийняти рішення про розірвання шлюбу, без дослідження обставин справи.
Як розлучитись через суд з дітьми, вагітною дружиною
У загальному випадку розірвати шлюб подружжя може як при зверненні в РАЦС, так і через суд. Однак законодавчо дозволяється розлучитися в органі РАЦСу тільки в тому випадку, якщо у подружжя відсутні спільні неповнолітні діти.
Якщо розлучення відбувається з ініціативи чоловіка, то в деяких випадках законом зовсім обмежується можливість розірвання шлюбу. Так чоловік не має права подати на розлучення, якщо вона вагітна або має дитину, якій менше одного року. Якщо ж заява була подана, то дружині необхідно надати довідку від лікаря про те, що вона вагітна. У такому випадку провадження у справі буде припинено.
При цьому на практиці зустрічаються ситуації, коли чоловік, знаючи про вагітність дружини, все одно звертається до суду, посилаючись на те, що дитина не від нього. У такому випадку може бути проведена генетична експертиза на визначення батьківства, проте до пологів жінка має право від неї відмовитися.
В який суд подавати документи на розлучення з дітьми
Позов подається до суду за місцем проживання відповідача у справах про розірвання шлюбу, якщо відсутній спір про дітей. При наявності дітей можна подати позов за місцем проживання позивача (якщо діти проживають разом з ним). Також до заяви можна докладати складену подружжям угоду, в якій будуть визначені наступні умови виховання дітей:
- з ким із подружжя буде проживати дитина;
- чи будуть на чоловіка покладені аліментні зобов’язання і в якому розмірі;
- який буде порядок участі другого з батьків у житті і вихованні дитини.
Якщо ж сторони добровільно не змогли домовитися про можливість утримання дітей або присутній спір про розподіл майна, то розлучення повинно здійснюватися в суді.
Відносно територіальної підсудності – заява про розірвання шлюбу подається в суд за місцем проживання відповідача (в т.ч. фактичного), а якщо місце проживання його невідоме, то за місцем знаходження його майна або за його останнім відомим місцем його проживання.
Однак, позивач може звернутися до суду за місцем свого проживання, якщо позов подається особою, з якою проживають неповнолітні діти, або якщо за станом здоров’я заявнику буде важко звернутися до суду за місцем проживання відповідача. В обґрунтування зміни підсудності разом з позовом необхідно буде надати підтверджуючі документи – наприклад, свідоцтво про народження дитини або довідку про важкий стан здоров’я.
Якщо в позові є вимога про визнання батьківства або про стягнення аліментів, то позивач також може звернутися до суду за місцем свого проживання. При цьому існує правило договірної підсудності – в такому випадку до прийняття судом справи до провадження сторони повинні скласти угоду і вказати найменування суду, в якому буде розглядатися справа.
Порядок розірвання шлюбу через суд з дітьми
Заява про розірвання шлюбу через суд має бути складено відповідно до загальних вимог Цивільно-процесуального кодексу України про форму і зміст позовної заяви. Звернення до суду відбувається відповідно до зазначених вище правилами підсудності справ про розлучення.
Якщо батьки не можуть добровільно за згодою вирішити питання про те, з ким буде проживати дитина, то за правилами Сімейного кодексу України суд залучає до участі в справі органи опіки та піклування, які повинні будуть обстежувати такі умови життя батьків, як:
- матеріальне становище;
- житлово-побутові умови;
- моральні особисті якості кожного з батьків, а також їхнє ставлення до дитини.
Після того, як буде винесено рішення про розлучення, шлюб буде вважатися розірваним з моменту набрання таким рішенням законної сили. А саме, якщо протягом 30 днів не буде подана апеляційна скарга і не призначено нове засідання у справі.
Після вступу в законну силу рішення, суд повинен направити рішення про розірвання шлюбу в РАЦС за місцем реєстрації шлюбу. Варто не забувати про те, що свідоцтво про розірвання шлюбу отримувати не потрібно.
Заява на розірвання шлюбу через суд з дитиною
Позов про розірвання шлюбу з дітьми має свої особливості. У ньому повинні бути вказані такі обставини:
- У назві позову повинен бути описаний основний предмет спору і додаткові вимоги, якщо вони є, наприклад: «Позовна заява про розірвання шлюбу і визначення місця проживання дитини».
- В описовій частині слід вказати дату і місце укладення шлюбу, наявність спільних неповнолітніх дітей і їх вік, чи є згода чоловіка на розірвання шлюбу або угоду про порядок утримання дітей.
- Якщо між подружжям не досягнуто добровільної згоди, то в заяві описуються мотиви розірвання шлюбу. А також вказуються обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача і описуються підтверджують докази – в якості підстав для розірвання шлюбу слід вказати причини, які спонукали сторони до розлучення (наприклад, подружня невірність).
- При наявності спору про місце проживання дитини або порядку спілкування з ним слід відобразити причини, за якими дитина повинна проживати саме з позивачем. Наприклад, слід навести докази про матеріальний достаток, житлові умови та інші обставини, які підтверджують, що для дитини можуть бути створені найбільш сприятливі умови життя.
- У прохальній частині слід вказати всі пред’явлені вимоги з проханням їх задовольнити.
Документи для розлучення через суд з дітьми
При розірванні шлюбу до позовної заяви слід додати документи, які можуть відрізнятися в залежності від заявлених вимог і обставин справи. При цьому в основний список входять наступні документи:
- Посвідчення особи позивача та код платника податків.
- Посвідчення особи відповідача та код платника податків (за наявності).
- Свідоцтво про шлюб.
- Свідоцтво про народження дитини (дітей).
- Квитанція про оплату судового збору.
Якщо сторони в добровільному порядку визначили умови розірвання шлюбу та порядок утримання дітей, то з позовом надається також відповідна угода.
До додаткових документів можуть відноситься будь-які відомості, що підтверджують позицію позивача. Наприклад, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів або про те, з ким будуть проживати діти, то надаються відомості, що підтверджують заробіток або інший дохід кожного з подружжя.
Також в суперечці про те, з ким буде проживати дитина, сторонами можуть бути надані документи, що підтверджують або перешкоджають можливості проживання дитини з матір’ю або батьком (наприклад, про наявність захворювань у батьків, характеристики з місця проживання та роботи, чи є у кого-небудь з подружжя проблеми з законом), а також інші документи, що мають значення для прийняття суддею рішення.
Всі документи подаються в суд у вигляді копій, а оригінали надаються безпосередньо на засіданні суду. За винятком квитанції про оплату судового збору всі документи повинні бути передані до суду в двох примірниках – одні для суду, а інші для відповідача.
Судовий збір за розлучення через суд при наявності дитини
У 2024 році відповідно до чинного законодавства України, сума судового збору при розірванні шлюбу через суд складає 908 грн. Оплачується він позивачем перед поданням позовної заяви. Для цього потрібно отримати реквізити суду, в якому буде проходити розгляд справи. Зробити це можна при зверненні безпосередньо в саму установу або знайти їх самостійно на сайті суду.
Сплатити судовий збір можна декількома способами:
- при зверненні до відділення банку через касу;
- через банкомат;
- через інтернет-банк (наприклад, Приват 24), в цьому випадку після оплати суми потрібно роздрукувати копію платіжного документа.
Якщо в позові заявлено кілька вимог, то судовий збір оплачується по кожному з них. Так, якщо в суперечці беруть участь діти і розглядається питання про порядок спілкування з дитиною або заперечується батьківство, додатково потрібно буде заплатити судовий збір.
При стягненні аліментів судовий збір позивачем не сплачується, так як даний позов спрямований на захист прав і законних інтересів дитини.
Нагадуємо, що після набрання рішенням суду законної сили сторонам не потрібно отримувати свідоцтво про розірвання шлюбу.
Розлучення через суд з дітьми та розділ майна
За правилами Сімейного кодексу України, дитина не має прав на майно батьків, також як і батьки на майно дітей. Тому в разі розлучення все нажите подружжям в період шлюбу майно ділиться тільки між ними.
Речі, придбані для задоволення потреб неповнолітніх (одяг, взуття, приладдя, необхідне для навчання та ін.), не підлягають розділу і передаються тому з батьків, з яким залишається дитина, без права вимоги компенсації їх вартості. Також грошовий вклад, відкритий на дитину, не підлягає розділу і є власністю неповнолітнього.
Для підтримки матеріальної забезпеченості дітей законодавством передбачена можливість відступу від рівності часток при розділі спільного майна подружжя з урахуванням інтересів неповнолітніх. Виходячи з практики, очевидно, що суд може збільшити частку одного з подружжя, беручи до уваги наступні обставини:
- Після розлучення з одним з батьків залишаються кілька неповнолітніх дітей.
- Дитина є інвалідом.
- Батько, який залишається з дитиною, має низький дохід.
- Другий з батьків не бере участі в вихованні та матеріальному забезпеченні дитини.
З ким залишається дитина після розлучення через суд?
При наявності спору про дітей, в більшості випадків, особливо якщо дитина малолітня, суд приймає рішення про залишення його жити з матір’ю, оскільки прийнято вважати, що при дорослішанні дітям більше необхідна материнська турбота.
У виняткових випадках дитина може залишитися проживати з батьком, проте при прийнятті такого рішення судом враховуються такі обставини:
- Батько здатний матеріально забезпечити дитину, а мати ні.
- Мати не працевлаштована і не приймає спроб забезпечити собі заробіток.
- Мати веде асоціальний спосіб життя.
- Мати недієздатна або важко хвора.
Згідно Сімейного кодексу України, якщо дитині більше 10 років, то при вирішенні питання про те, з ким він буде проживати суд повинен враховувати думку самого неповнолітнього.
Після того, як буде визначено, з ким із батьків залишиться дитина, за кожним з батьків в будь-якому випадку зберігається право на спілкування з ним. Якщо ж є підстави вважати, що мати або батько буде перешкоджати зустрічам з дитиною, то в рамках судового процесу може бути також розглянуто вимогу про визначення порядку спілкування.
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: