- Розлучення з чоловіком, якщо є діти
- Подати на розлучення з чоловіком, якщо є діти
- Розлучення з чоловіком, якщо є діти через суд
- Порядок розлучення з чоловіком, якщо є діти в суді
- Заява на розірвання шлюбу з чоловіком, якщо є неповнолітні діти
- Судова практика ролучення з чоловіком, якщо є діти
- Заява до суду про розлучення з чоловіком при наявності дітей
- Документи на розлучення з чоловіком і дітьми
- Судовий збір за розлучення в суді з чоловіком, якщо є дитина
- Чи може дитина залишитися з батьком після розлучення в суді?
- Докази в суд при розлученні, якщо є діти
- Відповіді адвоката про розлучення, якщо є неповнолітні діти
- Особливості розірвання шлюбу з чоловіком, при наявності дітей
Розлучення з чоловіком, якщо є діти
У даній ситуації потрібно для початку визначитися, куди звертатися: в органи РАЦС або в суд. Сам процес займе приблизно від одного до трьох місяців.
Для захисту материнства розлучення при наявності дитини до року неможливе. Крім того, можлива відстрочка і розстрочка в оплаті судового збору. За статистикою дітей в переважній більшості залишають матері, але часом має сенс підстрахуватися і підготувати докази на свою користь.
Подати на розлучення з чоловіком, якщо є діти
При розлученні з чоловіком існує дві інстанції, в які ви можете звернутися для того щоб провести цю процедуру: органи ЗАГС або суд.
Розлучення з чоловіком, якщо є діти через РАЦС
Досить зручний варіант, його плюсом є те, що немає необхідності чекати дуже багато часу, навіть якщо є спільні неповнолітні діти. Мінусом є те, що використання такого варіанту можливо лише в обмеженому числі випадків: по Сімейного кодексу України України розлучення можливо зробити через органи РАЦС за заявою навіть одного чоловіка якщо:
- Ваш чоловік визнаний безвісно відсутнім через суд.
- Суд визнав Вашого чоловіка недієздатним.
Важливо зауважити, що звертатися до органу РАЦС з такою заявою може тільки той чоловік, який не належить до таких категорій. Заява подається за місцем проживання одного з подружжя або за місцем реєстрації шлюбу, що є досить зручно.
До заяви необхідно буде докласти: документ, що підтверджує Вашу особу; свідоцтво про шлюб; рішення суду, яке підтверджує ваше право розірвати шлюб через ЗАГС (рішення суду про визнання чоловіка безвісно відсутнім або недієздатним), квитанцію про сплату держмита.
Термін розгляду становитиме місяць. Цей час використовується для поінформування заінтересованих осіб (опікунів або керуючих майном чоловіка), так само встановлення місячного строку направлено на те, щоб була можливість передумати і все осмислити. По закінченню строку шлюб розривається, і Ви можете отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.
Процес розірвання шлюбу в судовому порядку триваліший, необхідно буде подати додаткові документи та докази, крім того суддя наділений правом застосувати процедуру примирення, що затягне процес до шести місяців. При наявності дітей потрібно їх свідоцтва про народження. Не обійтися без згоди чоловіка на розлучення, якщо він не хоче бути присутнім в судовому засіданні, але згоден на розлучення. Але якщо неможливо розірвання через органи РАЦС, то судового процесу не уникнути.
Розлучення з чоловіком, якщо є діти через суд
Він буде розглядати всі інші справи (що не входять в компетенцію органів ЗАГС). Тобто якщо чоловік не хоче давати згоду на розлучення, у подружжя є спільне спірне майно, присутній спір про дітей.
Порядок розлучення з чоловіком, якщо є діти в суді
Після того як ви подали позовну заяву до суду, необхідно дочекатися повідомлення про час і місце розгляду. Як правило, воно приходить через 15-20 днів від дня подачі позову.
- Якщо за цей час сповіщення так і немає, то варто звернутися до суду і дізнатися причини цього (часом заяву залишають без руху).
- Якщо з позовною заявою все в порядку, то приблизно через місяць вже буде судовий розгляд справи (термін відраховується з дня подачі заяви).
Можна як особисто брати участь в засіданні, так і направити клопотання, щоб справу розглянули без Вас. Відповідач має право подачі заперечення на позов або визнання його (частково або повністю).
- Важливо зауважити, що неможливо розірвати шлюб, в разі якщо дружина вагітна або має дитину до року.
- Ряд особливостей є і при наявності дитини до 3 років. До того як дитині виповнилося 3 роки, жінка залишається у відпустці по догляду за нею, а відповідно не має можливості заробляти, що породжує обов’язок чоловіка платити аліменти не тільки на дитину, але і на дружину, поки вона знаходиться в декреті.
- Аналогічне правило існує для дитини-інваліда, але в цьому випадку платити аліменти на дружину, яка доглядає за цією дитиною, потрібно до його повноліття.
Заява на розірвання шлюбу з чоловіком, якщо є неповнолітні діти
При наявності спору про дітей процес може затягнутися приблизно на строк від одного до шести місяців. Це пов’язано з тим, що потрібно визначити, у кого залишити дитину, дізнатися доводи подружжя і самої дитини (якщо він старше 10 років). Часто необхідна судово-психологічна експертиза дитини (по ній визначають ступінь прихильності до кожного з батьків).
Нерідкі випадки залучення до участі в судовому процесі органів опіки та піклування. Вони досліджують умови життя чоловіка і дружини, з’ясовують, чи відповідають нормам їх житло і чи можливо проживання тут дітей. Суд буде враховувати дане обстеження при вирішенні спору.
Якщо подружжя досягли компромісу про долю дітей, вони можуть укласти мирову угоду. У ньому вказується місце проживання дитини після розлучення, додатково можуть обумовлюватися питання аліментів, порядку спілкування з дитиною та інші. При цьому суд може не затвердити угоду, якщо вважатиме, що вона суперечить інтересам дітей.
Судова практика ролучення з чоловіком, якщо є діти
Приклад
Семенов В.А. звернувся до суду з вимогою розірвати його шлюб з Семеновою Є.В. При цьому у них було двоє дітей-близнюків, кожному з них було по 11 років. Кожен з батьків був прив’язаний до дітей і хотів жити з ними. В ході судового процесу Семенови змогли домовитися між собою і вирішили, що кожен візьме одного з дітей. Про це було складено мирову угоду. В ході процесу діти заявили, що не хочуть жити окремо. Суд вирішив відмовити в затвердженні мирової угоди і призначив судово-психологічну експертизу, яка підтвердила шкідливість поділу близнюків і встановила, що їх психологічна прив’язаність до матері сильніше. Спираючись на це, суд прийняв рішення залишити дітей з матір’ю.
При відсутності одностайності в рішенні того, з ким залишити дитину, суд сам прийме рішення. Суддя врахує якості особистості подружжя, їх достаток, стан здоров’я, житлові умови, прихильність дитини та інші факти.
Суд повинен з’ясувати чи дає відповідач згоду на розірвання. Якщо таке є, то шлюборозлучний процес прискориться. Але якщо відповідач за збереження сім’ї, суддя повинен з’ясувати причини розлучення і встановити, чи можливе збереження сімейних відносин. Крім того, суддя може дати строк на примирення до шести місяців. Якщо позивач не відмовляється від своєї ідеї, позов задовольняють, а шлюб розривають.
Рішення суду по даній справі вступить в законну силу через місяць, у разі апеляції, рішення вступає в силу після розгляду справи апеляційним судом.
Заява до суду про розлучення з чоловіком при наявності дітей
Позовна заява про розірвання шлюбу подається в суд за місцем проживання відповідача, а в деяких випадках позивача. Можливо його складання безпосередньо самим позивачем, але також хорошим варіантом буде звернення до адвоката або юриста з сімейного права.
До позову про розірвання шлюбу можна додати і інші вимоги (про аліменти на дітей або дружину, про визначення місця проживання і порядку спілкування з дитиною, про поділ спільно нажитого майна).
Важливо зауважити, що при об’єднанні вимог можлива зміна підсудності та збільшення строку вирішення спору. Окремий розгляд кожного питання так само дозволить більше сконцентруватися на проблемах і більш ефективно вирішити їх.
Сама заява подається за місцем проживання (реєстрації) чоловіка або його останнім відомим місцем проживання. Але існує ряд випадків, при яких заяву можна подати за місцем реєстрації позивача:
- Якщо Ви займаєтеся вихованням дітей, які не досягли повноліття і проживають з Вами.
- Серйозні проблеми зі здоров’ям позивача.
- Наявність згоди обох з подружжя.
Існує ряд вимог до позовної заяви, вона повинна містити:
- Реквізити районного суду (назва, адреса, телефон).
- Адреси (як фактичні, так і офіційні), телефони, e-mail подружжя.
- Інформація про реєстрацію шлюбу (дату та місце).
- Дата припинення спільного життя.
- Інформація про дітей і наявність спору про них.
- Наявність згоди чоловіка на розлучення.
- Причини розлучення.
- Сама вимога розлучення.
- Вимоги про поділ майна (при їх наявності).
- Вимоги про аліменти (якщо вони є).
- Список доданих документів.
- Дата і Ваш підпис.
Документи на розлучення з чоловіком і дітьми
Необхідно додати до позовної заяви:
- Копію свідоцтва про шлюб. Якщо воно відсутнє потрібно звернутися в РАЦС, щоб Вам видали дублікат свідоцтва.
- Копію та оригінал свідоцтва про народження дитини.
- Квитанція, яка підтвердить факт оплати судового збору.
- При наявності у подружжя бажання розлучитися, необхідна письмова згода на розірвання шлюбу.
- Відомості про доходи членів сім’ї та документи, що підтверджують їх (якщо є спір про аліменти).
- Якщо чоловік з дружиною визначилися з розміром аліментів, то завірена нотаріусом угода про них.
- Шлюбний договір (контракт), якщо такий є.
- Опис майна та документи щодо його оцінки, при вирішенні питання про майно.
- інші документи, що мають значення у справі.
Пакет документів повинен бути максимально повним, в цьому випадку справа розглядається без затримок і набагато швидше. У разі якщо чогось не вистачатиме, суддя має право не давати справі ходу, про що позивач буде повідомлений. Суд надасть час на виправлення недоліків. Якщо позивач не вкладеться в строк, йому повернуть заяву і всі докладені документи. Однак, це не позбавляє його права повторно звернутися до суду.
Судовий збір за розлучення в суді з чоловіком, якщо є дитина
Коли ви розлучаєтеся з чоловіком, то за законом Вам необхідно сплатити судовий збір. При розлученні через суд (без поділу майна) доведеться заплатити судовий збір за подачу позову немайнового характеру у розмірі 908 грн. (станом на 2024 рік). Під час поділу спільного майна необхідно заплатити судовий збір, який становить 1% ціни цього позову. Мінімальний розмір судового збору за розділ майна буде становити 908 грн.
Питання оплати судового збору дуже важливе, без його оплати суддя може залишити заяву без руху, а в разі несплати поверне вам заяву і ваші документи.
При цьому є можливість відстрочки або розстрочки сплати судового збору, а також його зменшення з урахуванням майнового стану позивача. Як правило, судді готові йти на зустріч жінці, яка не працює і виховує дітей. На підтвердження свого становища дружині слід подати довідки про дохід, наявність утриманців та інші документи, що підтверджують витрати і неможливість своєчасної та повної сплати судового збору.
Чи може дитина залишитися з батьком після розлучення в суді?
Статистика в України говорить, що дитину залишають з батьком лише в деяких випадках. Це пов’язано з менталітетом і з тим, що, як правило, психологічна і емоційна прив’язаність дитини до матері більше.
Але бувають і зворотні випадки. Для того, щоб дитина гарантовано залишився з матір’ю необхідно:
- Не підписувати документів, що дають згоду на те, що дитина буде жити з батьком.
- Домогтися від органу опіки та піклування документу (висновку), де говориться, що проживання дитини у матері більш переважно.
- Принести довідки про доходи і їх регулярність, підтвердити можливість забезпечення дитини необхідними речами (одяг, лікування продукти харчування, навчання, розваги)
- Взяти з місця роботи позитивні рекомендації та характеристики;
- Привести в свою користь те, що у вихованні допомагатимуть інші родичі (бабусі, дідусі, тітки, дядьки тощо);
- Дізнатися точку зору Вашої дитини (якщо він досяг 10 років, суд запитає його думку). Бажання жити з мамою є вагомим аргументом
- Привести доводи, які компрометують батька перед судом. (Зловживання випивкою і наркотиками, шкідливі звички, серйозні захворювання, відсутність житла тощо). При цьому необхідні докази, які переконають суд, що ви не наговорюєте.
Докази в суд при розлученні, якщо є діти
Важливо пред’явити суду докази, які переконають його у Вашій правоті:
- Показання самої матері з переконливими доводами;
- Документальні докази з місця роботи або з державних органів;
- Показання свідків;
- Судово-психологічна експертиза;
- висновки органів опіки та піклування;
- документи про доходи;
- документи, що говорять про ступінь участі в житті дітей;
- відеозйомка, фотографії.
На основі цього суд прийме рішення з ким залишити дитину. Якщо матері вдасться зібрати всі ці документ і докази, то ймовірність того, що суд віддасть дитину батькові, вкрай мала.
Відповіді адвоката про розлучення, якщо є неповнолітні діти
Мій чоловік вирішив розлучитися і подав позовну заяву про розлучення. При цьому він вказав, що ми згодні розлучитися і не готові намагатися зберегти сім’ю. Насправді, я проти цього, плюс до всього у нас є спільна дитина. Що варто вказати в запереченні на позов?
В запереченні ви повинні детально вказати причини небажання розлучення і вказати на можливість збереження сім’ї, добре при цьому послатися на наявність спільної дитини і його інтереси. При цьому суд може дати Вам строк до шести місяців на примирення.
Чи необхідно завірити копії позовної заяви у нотаріуса, якщо я відправляю їх в інше місто, де проживає відповідач?
Ні, позовна заява ніким не завіряється, необхідно лише її правильно скласти, поставити дату і Ваш підпис.
Особливості розірвання шлюбу з чоловіком, при наявності дітей
У ситуації розлучення з чоловіком, при наявності неповнолітніх дітей, дружина знаходиться в більш вигідній позиції:
- Якщо є дитина до року, то розлучення тільки за її ініціативою;
- При наявності дітей інвалідів або дітей, які не досягли 3 років, аліменти будуть платитися і на дружину;
- В силу судової практики, суд, як правило, схильний встати на сторону жінки і залишити дитину їй.
- Так само є певні переваги по сплаті судового збору (відстрочення та розстрочення).
Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua: